„Olympijský festival, jehož koncept vznikl v Česku, se šíří do dalších zemí a jsem rád, že Brno se stává jedním z jeho průkopníků,“ prohlásil brněnský radní pro oblast sportu Jaroslav Suchý.

Letní olympijský festival se uskuteční ve stejných dnech jako olympiáda v Tokiu od 24. července do 9. srpna 2020 na koupališti Riviéra a přilehlých sportovištích. Návštěvníci si podobně jako před rokem otestují pestrou směsici sportů. „Bazény Riviéry poslouží akvabelám a vodnímu pólu, další vodní sporty si lidé vyzkouší na řece,“ přiblížil Suchý.

V areálu koupaliště si dál návštěvníci zahrají baseball, stolní tenis, beachvolejbal, ale třeba i neolympijský pétanque. „V lesoparku za řekou bude prostor pro lukostřelce, blízký velodrom si projedou cyklisté,“ přiblížil Suchý.

V Brně se olympijský festival konal poprvé loni v únoru při olympiádě v korejském Pchjončchangu, na výstavišti jej navštívilo 157 tisíc lidí. „Šlo o příjemnou akci, která sbližuje lidi dohromady. Ti se sejdou, zasportují a zafandí,“ vzpomenula na minulý ročník ambasadorka zimního festivalu, krasobruslařka Eliška Březinová. „Když si lidi zkusí nějaký sport, může je to potom motivovat k tomu, aby se sami víc pohybovali. Určitě jde o přínosnou událost,“ dodala.

Pořadatelé hodlají sportoviště, na nichž se uskuteční olympijský festival, využít také pro dětské příměstské tábory. Jeden takový táborový cyklus má trvat pět dní. Děti se při něm seznámí s jednotlivými sporty, jimž se následně mohou věnovat, dozvědí se víc rovněž o historii olympionismu i sportovních legendách. „V dnešní sedavé době mají podobné festivaly velký smysl. Navíc připomínají a šíří olympijské hodnoty, “ podotkl Suchý.

Brněnští radní ve středu s Českým olympijským výborem uzavřeli smlouvu o propagaci, z níž vyplývá, že jihomoravské město se bude na akci podílet dvanácti miliony korun a na oplátku se dočká propagace v televizních a rozhasových spotech stejně jako v outdoorových a internetových kampaních události „Těší nás, že znovu přeneseme atmosféru olympijských her právě do Brna a že lidé prožijí dny plné sportu a skvělých emocí,“ vyhlásil místopředseda olympijského výboru Libor Varhaník.

Olympijský festival v Brně
Kdy: 24. 7. – 9.8. 2020
Kde: v areálu koupaliště Riviéra a přilehlých sportovištích
Co: lidé si vyzkouší olympijské sporty jako vodní pólo, baseball, stolní tenis, cyklistiku, lukostřelbu a další, ale také třeba neolympijský pétanque