Čípa dlouho nominace na vrcholný šampionát míjela, přestože posbíral před letošním Eurem 51 startů v národním týmu. Od změny ho odradil až telefonát trenéra Jana Filipa. „Jsem rád, že mě trenéři povolali a můžu pomoct,“ prohlašuje.

Právě od bývalého nejlepšího střelce a křídelníka Filipa sbírá poznatky. „S Kubou Hrstkou jsme oba naučení dávat branky z brejků. V tom nás žene kouč dopředu a radí,“ hlásí Číp.

Rychlá házená mu svědčí. V základní skupině proti Maďarům dvakrát z kontru udeřil. Češi se dostali díky němu v první půli do vedení 10:8 a už ho nepustili. „Máme super brankáře, kteří na nás umí míč hodit. Brejkové situace musíme využívat. V nároďáku to vždycky fungovalo. Když získáme míč, pro mě je to jasný signál vystartovat,“ sděluje Číp.

ZVLÁDÁ CELÝ ZÁPAS

Trenérský štáb vsadil na Čípa jako na jediné pravé křídlo v kádru. Dieudonné Mubenzem může za něj zaskočit na kraji hřiště, ovšem zuberský odchovanec vytížení zvládá. Na hřišti stráví průměru padesát minut na utkání. „V Prešově hraju celé zápasy, takže jsem zvyklý. Ale musím být v pohodě, pak jde vše samo,“ říká levoruký střelec.

Na čem však musí zapracovat? Rodák z Valašského Meziříčí v základní skupině posbíral tři tresty na dvě minuty a společně s lídrem defenzivy Pavlem Horákem jich má nejvíc z kádru. Proti Dánům pykal dvakrát. „Vyplývá to ze zápasu. Byl jsem nahecovaný a udělal chybu. Kluci to dotáhli, bojovali, takže se na to zapomnělo,“ sděluje.

Na vrcholném turnaji sice nováček, přesto ostřílený hráč. Číp s Tatranem Prešov vede slovenskou soutěž a hraje i kvalitní SEHA Ligu celků z jihovýchodu Evropy. Prešov je v ní šestý, například za posledním vítězem Ligy mistrů Vardarem Skopje. „Jsem v Prešově už sedm let. Hraju pravidelně kvalitní zápasy. Jsem spokojený,“ podotýká.

V hlavním slovenském městě házené má smlouvu na další sezonu. Euro mu ale může přihrát zajímavou nabídku. „Budu rád, když se něco podaří. Jde o dobrou možnost odstartovat další etapu. Zatím se ale nic nerýsuje,“ přiznává muž.

Do Chorvatska se probojoval i s dvěma českými spoluhráči z klubu – Michalem Kasalem a Jakubem Hrstkou. Tvoří prešovský gang v reprezentaci? „To ne. (smích) Baví se tu každý s každým, super parta. Na pokoji jsem s Honzou Stehlíkem. Řekneme si co potřebujeme i posrandujem,“ usmívá se Číp, který rád sleduje německou Bundesligu.

Proti Němcům nasázel šest branek
Číp se v pátek postavil německým hvězdám a jednu z nich obstojně pohlídal. Křídelníkovi Uwe Gensheimerovi z PSG nedopřál klidu. Češi nakonec úřadujícím mistrům Evropy podlehli 19:22. Čípovi se ale utkání povedlo, trefil se šestkrát. „V takovém utkání se musím z každého gólu radovat a je to prostě zážitek zahrát si proti tak kvalitnímu mužstvu. Němci byli pod tlakem, museli nad námi vyhrát. Do čtyřicáté minuty jsme vedli o dvě branky. I v německých novinách se psalo, že se na nás musí připravit, že jsme překvapení šampionátu. Dost jsme je pokousali, nadřeli se na výsledek.“