Důvod je nasnadě, pořadatelé se řídí mottem „vše pro běžce“. „Kromě ohňostrojů jsme první subjekt v dějinách Brněnské přehrady, který si Kozí horku pronajal, za což děkuji vlastníkům. Lesům města Brna jsme zaplatili zálohu dvě stě tisíc korun, aby se tam nic nestalo. Věřím, že zázemí na travnaté ploše ještě umocní zážitek běžců,“ vysvětlil ředitel závodu Petr Božek.

Start i cíl bude v zatáčce na Kozí horce o 250 metrů dál než dosud. „Závodníky i jejich doprovod bude zdarma vozit parník z přístaviště na Kozí horku, bude jezdit kyvadlově, s čímž nám vyšel vstříc Dopravní podnik města Brna. Snažíme se závod posouvat, aby lidé byli spokojení a rádi se vraceli,“ podotkl Božek.

První vlna běžců se do boje s trasou dlouhou 14,1 kilometru pustí v sobotu ve tři čtvrtě na jedenáct dopoledne. Dohromady se jich přihlásilo 2650, kapacitu registrace naplnili už před dvěma měsíci. „Můj reálný odhad je 2300 závodníků, kteří poběží, okolo dvanácti procent přihlášených každý rok nepřijde,“ sdělil ředitel závodu.

„Stabilně se drží poměr dvě třetiny chlapi a třetina žen. U dobrovolníků naopak,“ doplnil.

Vokolo priglu 2019
- v sobotu 12. října, start hlavního závodu okolo 10.45 hodin
- na Brněnské přehradě, přímo na hlavní komunikaci za Hotelem Rakovec před zázemím závodu na Kozí horce
- trať měří 14,1 kilometru, je mírně zvlněná, vede po asfaltu (85 %), částečně po kamenitém povrchu (15 %)

Na startu bude i obhájce loňského prvenství a pětinásobný vítěz závodu Jiří Homoláč. „Vokolo priglu je moje srdeční záležitost, chyběl jsem jen jednou v roce 2014 kvůli zranění. Uvidíme, v jaké budu formě, po Berlínu jsem pořád rozbitý, nedaří se mi dát svaly dohromady,“ pravil běžec z Chudčic na Brněnsku.

V Německu před dvěma týdny vyvrcholila jeho dlouhá dřina, kterou zúročil při maratonu v Berlíně osobním rekordem 2:14:35 hodiny. „Byl jsem minulý týden na dovolené a nehlídal jsem se, takže jsem něco přibral. Ale věřím, že to bude dobré,“ vyhlížel Homoláč.

Mezi jeho největší konkurenty patří David Vaš, Petr Pechek, Jan Čelůstka, Filip Vabroušek, Jiří Čípa, nechybí ani ultramaratonec Daniel Orálek. Mezi ženami obhajuje Valerie Soukupová, tři vítězství v kariéře při Vokolo priglu nasbírala Katarína Berešová Pejpková, mezi adeptky na stupně vítězek se řadí také Ľubomíra Maníková nebo Michaela Gerychová. „Pro vítěze obou kategorií máme rovnoprávnou prémii deset tisíc korun,“ řekl Božek.

Přibližně osmdesát účastníků poběží Vokolo priglu podesáté. „Říkáme jim Terminators a všichni od nás dostanou speciální tričko a dřevěný věšák na deset medailí, taky pro ně připravíme ceremoniál s focením,“ přiblížil Božek.

Mezi aktéry sobotního závodu bude také okolo dvanácti běžců starších osmdesáti let. „Všem předá tričko Dana Ellingerová,“ připomněl ředitel nyní jedenaosmdesátiletou atletku, která osmkrát vyhrála svou kategorii při Vokolo priglu.

Čtvrtá nejlepší akce města Brna za loňský rok bude mít při jubilejním ročníku elitní startéry: světovou rekordmanku v běhu 800 metrů Jarmilu Kratochvílovou a halovou mistryni světa na stejné trati Ludmilu Formanovou. Mezi hosty bude triatlonový mistr republiky František Kubínek, jenž se zotavuje po vážné autonehodě.