Deník Rovnost přináší pět základních otázek a bodů, které letošní Velkou cenu provázejí.

OTAZNÍK POČASÍ. Faktor, který výrazně ovlivní řadu věcí. Od sportovních výkonů až po návštěvnost. Páteční tréninky provázel déšť, zataženo a deštivo hlásí předpověď i na nedělníí zlatý hřeb víkendu. Voda v neděli přišla i minulý rok. „Jsem v Brně snad jediný, kdo chce déšť. Pak bych měl šanci na dobrý výsledek,“ líčil český závodník kubatury Moto3 Jakub Kornfeil.

Jiné přání má brněnský zástupce v královské třídě MotoGP Karel Abraham. „Lehký déšť mi nevadí, ale v závodě ho nechci. Na mokru se lehce dělají chyby a těžce se za ně platí,“ přemítal.

NÁVŠTĚVNOST. Masarykův okruh patří mezi nejnavštěvovanější zastávky šampionátu. Poslední roky do lesů nedaleko Brna při třídenní akci zavítalo vždy přes 200 tisíc lidí. Zlom nastal kvůli propršené neděli až loni, kdy přišlo přes 181 tisíc fanoušků. „Určující je nedělní přímý prodej vstupenek. Z předprodejů máme jinak podobná čísla jako každý rok,“ hlásil Adam Svoboda, tajemník pořádajícího Spolku pro Grand Prix České republiky.

ŽEŇ PRO ČESKÉ FANDY. Po dvou letech mají čeští diváci postaráno o napětí ve všech třech kategoriích. Vedle Abrahama a Kornfeila se díky divoké kartě představí v kubatuře Moto2 i Karel Hanika, který předešlé tři brněnské starty absolvoval na stroji Moto3. „Dostal jsem šanci na větší motorce, která mi díky mé výšce víc sedí. Můžu ukázat svůj potenciál a udělat si reklamu. Bude to však hodně složité, ostatní mají najeto mnohem víc,“ vysvětlil.

Další tři čeští zástupci se představí v doprovodných šampionátech – Filip Salač v Red Bull Rookies Cupu, Filip Řeháček v Northern Europe Cupu a Patrik Carda v ADAC Junior Cupu.

HVĚZDY V AKCI. České diváky sice výkony domácích pilotů zajímají, drtivá většina návštěvníků v pořadí desátého dílu světového šampionátu však přicestovala kvůli elitní kubatuře a jezdcům jako Rossi, Márquez nebo Dovizioso. Veterán Rossi navíc útočí na osmý brněnský triumf, čímž by se osamostatnil v historických tabulkách. „Za cíl zde mám pódium,“ nastínila už teď italská legenda.

TŘICETILETÉ VÝROČÍ. Nový Masarykův okruh slaví třicet let od první Velké ceny. „Je zajímavé, že dva vítězové z roku 1987 jsou stále v kolotoči mistrovství světa a dorazí i do Brna,“ narážel televizní komentátor a motoristický expert Václav Svoboda na fakt, že se v okolí trati pohybují i australský vítěz tehdejších „pětistovek“ Wayne Gardner a „stopětadvacítek“ Ital Fausto Gresini. Prvně jmenovaný po závodech doprovází syna Remyho z Moto2, druhý má svůj tým v nejsilnější třídě MotoGP.

Víkendový programSOBOTA
9.00: trénink Moto3
9.55: trénink MotoGP
10.55: trénink Moto2
11.50: procházka boxy (pouze pro držitele vstupenek VIP Village)
12.35: kvalifikace Moto3
13.30: trénink MotoGP
14.10: kvalifikace MotoGP
15:05: kvalifikace Moto2
16.30 – 19.00: doprovodné závody (Red Bull Rookies Cup, ADAC Junior Cup, Moto3 Northern Europe Cup)
20.30: vyjížďka po dráze (pouze pro držitele vstupenek Camp A)
NEDĚLE
8.40: warm up Moto3
9.10: warm up Moto2
9.40: warm up MotoGP
10.05: procházka boxy
11.00: závod Moto3
12.20: závod Moto2
12.35: přelet Gripenů nad okruhem
14.00: závod MotoGP
15.30: závod Red Bull Rookies Cup