Naposledy přivezl z evropského šampionátu v individuální soutěži medaili kordista Jiří Douba před 27 lety, když ve Vídní získal bronz. „Když jsem postoupil do semifinále, vůbec jsem netušil, že jde teprve o druhou medaili pro Českou republiku. Prostě jsem se radoval, že ji mám,“ prohlašuje Choupenitch.

I tak ale bere úspěch s rezervou. „Práce na evropském šampionátu skončila a začíná nová. Medaili proto nepřeceňuju, jde spíš o příjemnou motivaci a povzbuzení do dalších tréninků, turnajů a utkání,“ povídá brněnský rodák.

Přitom ještě ráno před zápasy mu bylo nevolno. „Necítil jsem se dobře, protože v hale panovalo hrozné horko, asi čtyřicet stupňů. Navíc vydýchaný vzduch a bez klimatizace. Šermoval jsem na pódiu pod světly, která také hřála. A ještě se přidala nervozita. S vyhranými zápasy jsem postupně nabíral sebevědomí a cítil se lépe,“ líčí Choupenitch.

Kromě nevolnosti se musel vypořádat i s jednou kuriozitou. Ve vyřazovací části až do semifinále šermoval se samými leváky. „Duel proti levákovi je většinou nevýhoda, protože jich je na světě méně a člověk s nimi moc netrénuje. Na druhou stranu jsem před šampionátem absolvoval soustředění v Rusku, kde jsem s nimi často šermoval,“ říká.

A v čem vidí největší rozdíl? „Dokončovat útoky proti levákovi je jiné, ale jednou jsem šermoval se soupeřem, který měl metr sedmdesát a druhý zase metr devadesát. Člověk musí proti levákovi dělat všechno naopak, ale ne všichni to umí dobře. Myslím, že být v šermu levák je výhoda, přesto největším rozdílem zůstává rychlost a výška,“ objasňuje Choupenitch.

Ten po devíti výhrách nestačil až v semifinále na úřadujícího olympijského šampiona Daniele Garozza z Itálie. „Porazit se dá každý, zvlášť v jednom duelu, pravidelně však asi ne. I když byl zápas vyrovnaný, soupeř byl přece jen o něco lepší. Na konci ukázal, proč vyhrál olympiádu. O to víc mě motivuje zvítězit nad ním příště,“ hlásí dvaadvacátý fleretista světového žebříčku.

Mezi nejlepší čtyři se probojoval po třech předchozích neúspěších ve čtvrtfinále. „Když jsem se poprvé v životě dostal mezi osmičku, byl jsem v neskutečné euforii. Minulý rok jsem zažil zklamání, protože mi medaile utekla o jeden zásah. Nyní jsem se soustředil, předvedl skvělý výkon a zápas se mi strašně líbil. Ani jsem moc neslavil a nenechal se unést, jelikož jsem věděl, že mě čeká další utkání,“ vypráví Choupenitch, který ve čtvrtfinále jasně zdolal 15:6 Jérémyho Cadota.

Právě postupem do semifinále si medaili automaticky zajistil. „O bronz se bojuje pouze na olympijských hrách, na mistrovstvích se udílí dvě třetí místa. Proto jsme na stupni vítězů čtyři, což je pro někoho zvláštní,“ usmívá se.

Na konci července jej čeká vrchol sezony – mistrovství světa v Číně. „Nerad říkám, že si jedu pro medaili nebo osmé místo. Chci zlepšit svůj výkon a když se to podaří, bude tomu odpovídat výsledek,“ věří Choupenitch.