Její děda Kamil Brabenec je trojnásobný olympionik a basketbalová legenda brněnské Zbrojovky, její otec Kamil Brabenec mladší zase hokejový útočník, který prošel i Kometou Brno. „O basketbalu se doma hodně bavíme, s dědou dost srovnáváme dobu, kdy hrál on a kdy já. Za jeho velké úspěchy ho obdivuju, v určitém smyslu je můj vzor," vzhlíží k trojnásobnému medailistovi z mistrovství Evropy.

Sportovní klanyHandicap Brno má v současném kádru několik hráček ze známých sportovních rodin. Vedle Kristýny Brabencové například Barboru Kašpárkovou, jejíž otec je bývalý fotbalista Zbrojovky Karel Kroupa. Za ni hrál i otec Kláry Křivánkové Petr Křivánek. Z basketbalové rodiny pochází Pavla Švrdlíková hráli oba její rodiče, bratr Kamil po angažmá ve Španělsku či Turecku hraje v Pardubicích.

Radám zkušenějších rodinných příslušníků se talentovaná křídelnice logicky nevyhne. „Děda mi říká, že málo střílím a moc nahrávám. Táta spíš vychází z toho, že hokej i basket jsou kolektivní sporty, a snaží se mi třeba poradit, jak vycházet v týmu nebo jak zapadnout mezi dospělé, když jsem ještě dorostenka," vysvětluje Brabencová.

Slavné jméno s sebou přináší i očekávání. „Už se s tím začínám setkávat, hlavně skrz dědu. Jméno je známé, ale nikdo nemůže srovnávat, dokud mě neviděl hrát. Uvidíme, jak mi to půjde," nebojí se zodpovědnosti hráčka, která může „dohled" sportovních otců probrat i se spoluhráčkami Klárou Křivánkovou či Barborou Kašpárkovou, jež pocházejí z fotbalových rodin. „Občas si o tom popovídáme. Je fajn vědět, že člověk není sám, kdo má rodinu, v níž jsou všude kolem sportovci," usmívá se.

Brabencová dřív dělala atletiku a tančila, k basketbalu ji dotlačila až maminka. A přechod jí zřejmě prospěl. „Kristýna je obrovský talent. Potřebuje ještě zesílit, ale je dobrá střelkyně, to má asi v genech. Má dobrý přehled na hřišti, v tom je komplexní hráčka," popisuje svoji svěřenku trenér Handicapu Viktor Pruša.

V nejvyšší soutěži letos naskočila do deseti zápasů, a přestože se chce dál zlepšovat pod vedením Pruši a zkušeného Jana Bobrovského, hledí do budoucna. „Láká mě Amerika, chci zkusit basketbal na některé z univerzit, naučit se jazyk," říká.