Zpomalený záběr poprvé v historii na Euru pomohl sudím v základní skupině C v Záhřebu. Slovinci vedli nad Němci 25:24, ovšem Blaž Blagotinšek neuváženě blokoval na půlce střelu Němců. Dostal červenou kartu a soupeř ze sedmičky vyrovnal. „Rozhodčí se například mohou ujistit situací, která se stala za jejich zády, udělit červenou či modrou kartu (za závažný zákrok s disciplinárním řízením – pozn. red.). Je to velká pomoc,” říká Dragan Načevski, šéf arbitrů Evropské házenkářské federace.

Do duelů Čechů vstoupilo video dvakrát. Proti Maďarům dostal červenou kartu pivot Leoš Petrovský za úder do oblasti krku. Proti Němcům se díky kamerám na brankové čáře uznal gól Stanislava Kašpárka. „Práce rozhodčích je strašně těžká v té rychlosti. Pravidla házené jsou podle mě stále nejasná. Jsem přítel inovativních řešení. Líbí se mi i třeba v americkém fotbale oznamování výroků hráčům i divákům.

Kluci mají mikroporty a není to problém. Sudí řekne do mikrofonu – hráč číslo sedm Daniel Kubeš dvě minuty za hákování. A všichni ví, co se děje,“ napadá hokejový příklad kouče Kubeše. Hřiště monitoruje deset kamer kontrolujících hrací plochu, brankovou čáru i správnost střídání. LED světlo v brance zase oznamuje vypršení herního času.

Český trenér Kubeš i manažer reprezentace Nocar se shodují, že pravidla házené jsou stále nejasná. A chtělo by je zjednodušit. Rozhodčím totiž dávají prostor pro vlastní interpretaci situace. „Povedlo se nyní aplikovat alespoň změny v pravidlech zavedené před olympiádou v Riu s platností od 1. července 2016. Jsou ve prospěch hry. Třeba konkrétně pokud je hráč ošetřovaný na palubovce, nesmí další tři útoky hrát. Skvělé pravidlo. Podívejte se, jak zmizelo simulování a je o hodně míň ošetřování na hřišti,“ pochvaluje si Nocar.

Další změny jsou na cestě. Například Euro 2020 hostí Švédsko, Norsko a Rakousko s 24 týmy, tedy o osm víc než teď. „Jsme menší sport a sledujeme vývoj větších. Třeba konkrétně fotbalu, kde se také rozšiřovalo Euro. Házená tím sleduje, že se zasáhne o hodně větší trh. Sport je o penězích i z televizních práv, potřebuje sledovanost a čísla. Navíc tu schází další kvalitní mančafty jako Rusko či Polsko. Věřím, že bude turnaj konkurenceschopný i se čtyřiadvaceti mužstvy,“ dodává Nocar.

Novinky na EuruVYUŽITÍ VIDEOSYSTÉMU – Rozhodčím slouží k zopakování jakékoliv situace. Hru zastaví a zamíří k monitorům mezi střídačkami než oznámí verdikt. Poprvé vyzkoušen při turnaji IHF Super Globe 2014 v katarském Dauhá.
BRANKOVÁ ČÁRA – K tyčkám jsou připevněné kamery ze zadní strany. Určí jestli míč přešel čáru nebo zda ji překročil před vypršením času. Poprvé na Final Four Ligy mistrů v roce 2013.
BRANKOVÉ SVĚTLO – Když zazní signál pro timeout, konec poločasu či utkání, rozsvítí se pro lepší orientaci LED světlo upevněné v brance.
KONTROLA STŘÍDÁNÍ – Delegáti utkání při špatném střídání díky technologii určí provinilého hráče.