Dopoledne vyběhne do ulic z náměstí Svobody přibližně patnáct set lidí v různých věkových katego-riích. „Spousta účastníků se nám hlásí až na poslední chvíli. Meteorologové slibují na víkend krásné počasí, a tak věříme, že se to projeví na zájmu. Nechali jsme vyrobit 1 550 pamětních medailí pro každého běžce, snad to bude stačit,“ odhadoval ředitel závodu z pořádající organizace BehejBrno.com Aleš Čtvrtníček.

A kdo se letos na Brněnském půlmaratonu představí? „Už loni se přihlásili vytrvalci z čtyřiatřiceti zemí a také tentokrát už kromě Evropanů registrujeme zajímavé přihlášky včetně čtyř závodníků z Hongkongu, dvou z Indie, tří z USA, dvou z Venezuely a dalších například z Nového Zélandu, Brazílie, Bolívie či Tchaj-wanu,“ vyjmenoval Čtvrtníček.

Start i cíl závodu je na náměstí Svobody. Odtud závodníci vyběhnou buď na jeden okruh dlouhý deset a půl kilometru, nebo zdolají dva okruhy, tedy celou délku půlmaratonu. Trať vede přes Nové sady až k DRFG Areně. Podél řeky Svratky se běžci dostanou k areálu brněnského výstaviště a zkusí si i jeden okruh na cyklistickém velodromu.

Jedním z favoritů závodu je i Jiří Čípa, který vyhrál už loňský ročník v rekordním čase. Závod zaběhl těsně nad hranicí jedné hodiny a devíti minut. „Čas chci posunout, ale jestli se mi to podaří a o kolik, se sám nechám překvapit. V neděli si chci zaběhnout hlavně pěkný závod, se kterým budu spokojený a užiju si ho se všemi na trati,“ prohlásil Čípa.

Ten se letos připravoval hlavně na Bratislavský maraton, který před dvěma týdny ovládl s víc než devítiminutovým náskokem. „Zdá se, že mám dobrou formu. Uvidím, jestli se mi podařilo dobře zregenerovat a naladit na brněnský závod,“ dodal běžec.

Do závodu vyběhnou společně běžci deseti věkových kategorií v jedenáct hodin dopoledne. Nejmladší budou junioři a juniorky ve věku od patnácti do sedmnácti let. „Všichni, kteří úspěšně dosáhnou cíle, obdrží pamětní medaili. Nejlepších pět závodníků v hlavních kategoriích získá peněžní odměny, poháry a věcné ceny. Speciální poháry pro nejúspěšnější vytrvalce vyrábí každý rok keramik jiné a každý z nich je krásný a originální,“ doplnil Čtvrtníček.

Na trať půlmaratonu vyběhnou i dvou či čtyřčlenné štafety studentů. Ještě před startem hlavního závodu se uskuteční charitativní běh Minidesítka pro ranou péči a závody dětí.