Češky na domácím turnaji od pátku do neděle postupně porazily Alžírsko, Mexiko i Kazachstán 3:0. V součtu s předchozím turnajem seriálu Grand Prix vyhrály všech šest utkání a ztratily v nich pouhé dva sety. Jako jediné ze všech osmi družstev ve skupině 3 získaly plný počet bodů. „Postup pro nás byl hlavní cíl. Splnily jsme ho, na Final Four se pokusíme zahrát co nejlépe," slíbila talentovaná smečařka Veronika Trnková.

Všechny tři zápasy brněnského turnaje se odvíjely podle podobného scénáře. Domácí hráčky povolily svým soupeřkám nejvíc vždy až ve třetím setu. „Když hrajete proti soupeřům jako Alžírsko a Mexiko, je pak těžké udržet koncentraci. V posledních setech bylo vidět, že hra už nebyla tak jednoznačná," připustila Trnková.

Nejnepříjemnějšího protivníka měl pro český výběr kouče Carla Parisiho představovat v neděli Kazachstán, ale ani on nenarušil jízdu domácích volejbalistek. „Nečekaly jsme takový výsledek. Snadné to nebylo, ale jelikož jsme se dobře připravily, výsledek proto vypadá, jak vypadá," vyzdvihla Chlumská kvalitní přípravu u videa.

První dva zápasy proti Alžírsku a Mexiku kvality české reprezentace příliš neprověřily. Africký zástupce získal v první dvou sadách proti domácím hráčkám jen osm a sedm bodů. „Zkušenějším hráčkám už takový zápas asi moc nedá, ale mě obohatí každý balon," pochvalovala si další nabyté zkušenosti teprve osmnáctiletá Trnková.

I Parisi směřoval přípravu především k nedělnímu střetnutí. „Věděl jsem, že první dva zápasy budou snadnější. S výkony jsem spokojený, i když jsme se dopustili několika chyb," hodnotil páteční a sobotní duely.

Jeho svěřenky budou od 16. do 17. srpna usilovat o postup do skupiny 2 světové Grand Prix, kterou letos hraje například Nizozemsko, Belgie, Portoriko, Polsko, Peru či Argentina. Jistotu postupu si zajistí pouze vítěz Final Four.

Nadcházející téměř dvoutýdenní pauza přijde volejbalistkám národního týmu vhod, v obou předchozích turnajích absolvovaly vždy tři zápasy ve třech dnech. „Druhý pro nás byl méně fyzicky náročný, protože jsme měly přece jen snadnější soupeře. Ale Final Four už bude na krev," uvědomovala si Trnková blížící se rozhodující bitvy, které hostí bulharský Samokov.

Výsledky turnaje

Česká republika – Kazachstán 3:0 (25:15, 25:20, 25:21)

Sestava a body ČR: Smutná 2, Vanžurová 13, Trnková 5, Havlíčková 20, Havelková 12, Sajdová 10, libero Chlumská – Dostálová. Trenér: Parisi.

Česká republika – Mexiko 3:0 (25:14, 25:18, 25:19)

Česká republika – Alžírsko 3:0 (25:8, 25:7, 25:17)