Potvrzeno. Brněnský Automotodrom ruší téměř všechny významné akce, které dosud pořádal. Na Masarykově okruhu už se nepojede mistrovství světa FIA Grand Tourismo. A Mistrovství světa velkých vozů lidé v Brně uvidí příští rok naposled. Stát nás nepodporuje a my toho máme plné zuby, zlobí se vedení Automotodromu.

Společnost teď oficiálně potvrdila to, co naznačila už na začátku prázdnin. Šampionát, ve kterém se letos daří Tomáši Engemu, už do České republiky nezavítá. „Nic se od té doby nezměnilo, takže skutečně začneme akce postupně rušit, FIA GT končí. Příští rok taky jedeme naposledy závod velkých vozů WTCC, už jsme na to upozornili i promotéra. Kdybychom už nepodepsali dvouletou smlouvu, nejel by se vůbec,“ řekla předsedkyně představenstva společnosti Ivana Ulmanová.

V roce 2012 Automotodrom navíc zřejmě zruší i závody superbiků. Vedení společnosti jim přitom až dosud dávalo největší šance se na Masarykově okruhu udržet. „Smlouva nám vyprší za dva roky. Pak uvidíme, co dál,“ konstatovala Ulmanová.

Lidé tak v Brně do budoucna kromě Velké ceny uvidí jen několik méně významných šampionátů. Zklamaní jsou hlavně ti, kterým útlum na okruhu udělá díru do rozpočtu. „Ubytovávali jsme některé závodní týmy, zabraly vždy celou kapacitu. Ztrátu určitě pocítíme,“ povzdechla si například Koraljka Přikrylová z hotelu Holiday Inn.

Ze stovek tisíc návštěvníků z České republiky i zahraničí, které do Brna akce na Masarykově okruhu každoročně přilákají, netěží jen hotely a obchody. „Jde i o památky, třeba Moravský kras nebo akce spojené s vinobraním. Na cestovním ruchu se to nepochybně odrazí. Zvlášť, když jsou v problémech i podobně důležité brněnské Veletrhy,“ poznamenala Libuše Vlachová z jihomoravské Centrály cestovního ruchu.

Někteří lidé ale nevěří, že Automotodrom zrušením velkých akcí jen straší. „Tlačí na pilu, protože potřebují peníze. Na druhou stranu se tomu nedivím. Stát radši pošle miliardu na lyžařský šampionát v Liberci. Ale na Velkou cenu, která má mnohem větší sledovanost a dělá republice obrovské renomé, padesát milionů ročně nedá,“ podotkl Brňan Michael Kavín.

Automotodrom loni skutečně skončil hospodaření s rekordní třiadvacetimi­lionovou ztrátou. Chybí mu prý pomoc státu. Na akce okruhu už dva roky nepřispívá, zalistovací poplatky za ně přitom stále rostou. „Jednání s ministerstvem školství nepřineslo žádný výsledek. Doufáme, že aspoň podporu kraje a města udržíme na stejné úrovni,“ řekla Ulmanová.

Větší zájem ze strany státu by uvítal i brněnský primátor Roman Onderka. „Rozpočet Brna v krizi ročně ztrácí kolem tři čtvrtě miliardy korun. I přesto jsme v něm pro Automotodrom našli i letos deset milionů korun, kraj přispívá šesti miliony. Myslím si tedy, že by se o podporu mohl pokusit i stát,“ podotkl Onderka.