Akce se koná pod záštitou oddílu běžeckého lyžování TJ Start Brno nepřetržitě za každého počasí. „Běželo by se, i kdyby z nebe padaly trakaře,“ usmívá se Dušek a pokračuje: „Zažili jsme sníh, led, bláto, mlhu i slunko. A nic nás nezastavilo a nezastaví.“

Jednou se ale přece jen zdálo, že tradice bude narušena. „Před deseti lety byla kalamita a v lesích popadaly stromy, na kterých jsme měli vyznačenou trasu,“ vzpomíná Dušek, jenž s ostatními členy každoročně absolvuje říjnové brigády, kdy upravují trať.

Odměnou jim je vděk závodníků. „Vždy nám říkají, že máme jednu z nejlépe upravených tratí,“ podotýká Dušek.

Ten se rozpovídal i o tom, co jej a ostatní členy žene v tom, aby i nadále udržovali tradici závodu. „Především jde o úctu. Prostě nejde se na to vykašlat a přestat,“ poukazuje.

Propozice akce
- Kdy: v sobotu 2. listopadu
- Kde: hřiště v Brně-Útěchově
- Harmonogram: 8.00 – 9.30: registrace závodníků a výdej startovních čísel, 9.45: zahájení, 10.00: start první kategorie (celkem jich je 21), konec závodů není přesně stanovený.
- Startovné: 30 korun předškoláci, minižactvo a žactvo, 50 korun dorost, ženy a muži
- Ceny: první tři obdrží věcné ceny
- Více informací na www.tjstart.cz

Co z toho má? „Nic. Třeba o peníze nám vůbec nejde. Také proto to nijak výrazně nepropagujeme. Nemáme žádného generálního partnera. Kouzlo těchto závodů ční v tradici. Pro nás jsou největší odměnou spokojení běžci, kteří se k nám každý rok vrací,“ líčí Dušek.

Přitom to nemá vůbec jednoduché. Problémy se vždy objeví. Třeba s těžbou lesů. „V říjnu je klasické období, kdy se kácí nejvíc,“ říká bývalý předseda oddílu.

Pak se stane to, že na místě, kde ještě loni byla trať, se válí pokácené stromy. „To se nám bohužel událo. Z tohoto důvodu je jedna z tratí asi o čtyři sta metrů kratší,“ povídá jeden z členů Startu Brno Jaroslav Radoň. Podle něj je komunikace s lesníky složitá. „Je to s nimi těžké, ale také jim rozumíme,“ říká Dušek.

Přesto jej ani jeho předchůdce nikdy nic neodradilo, aby se jeden z nejdéle konajících běhů konal. „Lyžařský oddíl vznikl začátkem padesátých let pod tehdejším názvem Slovan Černá Pole,“ líčí Pavel Tvrdík, který se připojil v roce 1958. „Pamatuji si ještě na první závod. A dnes už jsem bohužel nejstarší pamětník, i když jsem pořád mladý kluk,“ poznamenává s úsměvem muž, jemuž bude 4. ledna 2020 osmdesát let a zvládl absolvovat čtyřicet ročníků Útěchovskými lesy.

A jak vůbec tradiční akce vznikla? „Původně se pořádala na začátku zimy jako test lyžařů běžců před startem sezony. Postupně se nabalovali atleti a později se přidala i veřejnost,“ vypočítává Dušek.

V největším rozmachu minulého století se závodů zúčastnilo okolo pěti set lidí. „Počet ale postupně klesal. Nyní jsme tak na polovičních číslech,“ praví smířlivě Dušek, jenž je pyšný na tradici akce. Vždyť se stále používají ještě hadrová čísla jako dřív.