Čtvrteční vzpomínková jízda se uskuteční od 10:30, její trasa povede od Nové radnice přes Dominikánské náměstí na náměstí Svobody. Z českých jezdců na ní nebudou chybět bývalé motocyklové hvězdy Peter Baláž, Bohumil Staša ani současní závodníci Karel Abraham, Karel Hanika a Jakub Kornfeil.

"Po dohodě s promotérem pojede Abraham tuto jízdu na ostrém závodním motocyklu MotoGP Honda RC213V-RS. V Brně to bude v novodobých dějinách poprvé, co fanoušci mohou vidět ostrou závodní motorku jet mimo závodní okruh," uvedl mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

Šestasedmdesátiletý Read zvítězil před půl stoletím v prvním závodě mistrovství světa na starém Masarykově okruhu ve třídě do 250 ccm. Celkem v Brně vyhrál šestkrát, naposledy před čtyřiceti lety ve třídě do 500 ccm. Prvním vítězem v závodě světového šampionátu na novém okruhu zase byl v roce 1987 nyní pětapadesátiletý Australan Gardner, který svůj úspěch o rok později v Brně zopakoval.

Obě tyto motocyklové legendy se ve čtvrtek od 18:00 zúčastní společně s dalšími jezdci z dopolední vyjížďky autogramiády v brněnské Vaňkovce.