VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předváděčku nechám na atletické modelky, říká tyčkařka Romana Maláčová

Praha, Brno /BRAZILSKÝ SEN/ - Potřebovala nastartovat kariéru a povedlo se. Tyčkařka Romana Maláčová se dlouho trápila s psychikou. Zvolila tedy polskou terapii. Na podzim se přestěhovala z Prahy do Vratislavi a změnila trenéra. „Byl to obrovský risk, ale lidi v Polsku mě neskutečně nakopli. U Poláků se mi hodně líbí, že se za vás perou, a když vstane jeden, vstanou všichni," popisuje brněnská rodačka podporu, kterou cítí v zádech.

6.3.2016
SDÍLEJ:

Romana Maláčová.Foto: DENÍK/Václav Pancer

Po několika neúspěších v kvalifikacích velkých šampionátů se dostavily výsledky. Osmadvacetiletá Maláčová si jako jedna z prvních českých atletek doskočila pro pozvánku na letní olympijské hry v brazilském Riu de Janeiru a po zdolání laťky ve výšce 450 centimetrů získala republikový titul v Ostravě. „Je super, že nemusím honit limit na poslední chvíli. Mám klid na letní přípravu a můžu vše směřovat na to nejdůležitější," vyhlíží usměvavá atletka jihoamerické dobrodružství.

V Ostravě jste útočila i na osobní rekord 463 centimetrů. Mrzí vás hodně, že jste tuto výšku nezdolala?

Na republiku jsem jela s tím, že vyloženě nemusím útočit na nějaké halové rekordy. Chtěla jsem hlavně splnit limit 450 centimetrů na olympiádu. Na mítinku ve Francii před týdnem jsem si sice vylepšila osobák a skočila 462 centimetrů, ale nechtěla jsem se vznášet v oblacích, že hned další závod skočím 470.

O víkendu se oficiálně začalo s plněním limitů na olympiádu a hned jste si Rio zajistila. Překvapilo vás, že to šlo tak rychle?

Popravdě jsem si splnění limitu v hlavě už s předstihem tak trochu plánovala. Spíš jsem nevěděla, jestli mi to hned v prvním závodě sedne, protože jsme měnili s trenérem hodně věcí, včetně nových tyčí.

Jak důležité je pro psychiku atleta tak brzké splnění limitu?

Na limit bych měla celou letní sezonu, takže třeba třináct šancí, ale je něco jiného, když jdete na závod bez povinnosti, než když víte, že tohle je ta výška, kterou musíte skočit. Teď si už můžu sezonu dobře naplánovat a mám klid na letní přípravu. Nemusím nikde honit limit na poslední chvíli a můžu vše směřovat na to nejdůležitější.

Už se vidíte v Riu de Janeiru?

Zatím jsem nad tím vlastně ani nepřemýšlela (usměje se), beru jeden start za druhým. Teď se upínám k Německu, kde v pátek závodím, a pak mám ještě v neděli polské mistrovství. Ale do Brazílie se samozřejmě těším. Olympiáda je pro sportovce to největší, co může zažít. Chci v Riu předvést nějaký výsledek. Plánujeme s trenérem, jak udělat přípravu, aby to ještě poskočilo o nějakých dvacet centimetrů výš a forma vygradovala ve správný čas.

Láká vás poznat Brazílii?

Brazilská mentalita je jedna z věcí, které mě hodně zajímají. Mám hodně procestovanou hlavně Severní Ameriku. Na jihu jsem nikdy nebyla, takže jsem zvědavá na brazilskou kulturu. Pak se těším i na oblečení, které dostaneme. Slyšela jsem, že půjde o jednu z nejlepších kolekcí. I když to se říká asi u každé. (ušklíbne se) Tím, že je olympiáda v Brazílii, tak jsem zvědavá i na barevné a stylové provedení.

Troufnete si i na předvádění kolekce, pokud vás olympijský výbor osloví?

Raději bych to nezkoušela. Když se mám fotit, je to tragédie. Až po čtyřech hodinách fotky začínají vypadat dobře. (směje se) Do těchto akcí se moc neženu, hlavně jsem jedna z menších atletek, takže kdoví, jak by na mně to oblečení vypadalo. Předvádění kolekce nechám spíš na atletické modelky.

V předchozích letech jste končila v kvalifikacích velkých šampionátů. V čem je tato sezona průlomová?

Na podzim jsem změnila trenéra. Momentálně žiju v Polsku a trénuju pod vedením Dariusze Lose. Překopala jsem naprosto dosavadní stereotyp. Nemůžu říct, že třeba víc posiluju, ale spíš je pro mě trénink ušitý na míru. Jako bývalé gymnastce mi vyhovuje víc gymnastických cvičení v přípravě. Jinak fyzicky jsem byla dobře připravená už v Praze, když jsem trénovala v USK pod Zdeňkem Lubenským. Jen jsem se bohužel nedokázala víc psychicky nakopnout.

Romana Maláčová- Narodila se 15. května 1987, pochází z brněnského Žebětína.
- Od sedmnácti let žila v Praze, kde patří pod hlavičku atletického klubu USK Praha.
- Nyní žije a trénuje v Polsku. Ve Vratislavi ji vede kouč Dariusz Los, k němuž se dostala na doporučení tyčkaře Roberta Sobery.
- Začínala s gymnastikou v Sokolu Brno I
- V červnu ji čeká uzavření bakalářského studia v Praze. Chybí jí ukončit obor management. Ekonomii v lednu zdárně absolvovala.
Halový osobní rekord:
- 462 centimetrů letos v únoru na mítinku ve Francii v Clermont-Ferrand
Venkovní osobní rekord:
- 450 centimetrů atletická extraliga v Praze v červnu 2014
Výsledky:
- Mistrovství České republiky 1x bronz, 1x zlato, 5x stříbro.
- Halové mistrovství České republiky 2016 v Ostravě zlato
- Mistrovství světa Berlín 2009, kvalifikace
- Mistrovství Evropy Barcelona 2010, 16. místo; Helsinky 2012, 18. místo. V obou případech konec v kvalifikaci.

Právě sebevědomí vás sráželo na velkých závodech?

Už gymnastika mně dala základ nízkého sebevědomí, bojovala jsem s tím dlouho. Na ty roky nevzpomínám vůbec ráda. V posledních letech jsem chodila ke všem možným psychologům. Třeba Denča Rosolová mi dala kontakt na její psycholožku. Věděla jsem, že se sebevědomím mám hodně velké problémy. Když jsem šla na závody, tak jsem si říkala: ježíš, co tady dělám? Ty holky skáčou tak vysoko. Když si sportovec nevěří, tak skončil. Mé okolí vědělo, že mám talent na to, skákat vysoko, ale nedokázala jsem to prodat. K poslední možné změně mě motivoval fakt, že je olympiáda, a pokud se to nepovede, skončím. Byl to pro mě obrovský risk.

Po republikovém šampionátu jste prohlásila, že jste slyšela nějaké narážky typu co za vitamíny dávají v Polsku. Jak to vnímáte?

Nijak zvlášť. V české reprezentaci mám spoustu skvělých kolegů a kamarádů. Navíc Tomáš Dvořák (šéftrenér atletické reprezentace pozn. red.) a Pavel Sluka z klubu USK mi vyšli maximálně vstříc. Není úplně obvyklé, že někdo přijde a řekne, že chce trénovat v Polsku s někým jiným. Prodloužili mi v Praze smlouvu na pár měsíců s tím, že mě do Polska pustí a zkusíme to. Od nich to byla taky oběť.

Proč vás právě Polsko nakoplo?

Měla jsem tam přítele (výškař Sylwester Bednarek pozn. red.), který mě do polské skupiny dostal. S polskou výpravou jsem si chodila často sednout na kafe a večer pokecat. Atmosféra je odlišná od české, neříkám lepší nebo horší. Každému vyhovuje něco jiného. Polský týmový duch mně neskutečně pomohl. Vždy když jsem na závodě, mi píše skupina třeba dvanácti lidí z Vratislavi. Cítím je za zády a vím, že mi to upřímně přejí.

Jaká je mentalita Poláků?

Když někoho poznají blíž, vezmou ho mezi sebe. Znám spoustu Poláků, se kterými jsem se potkávala a nebyli mě schopní pozdravit iks let. Teď mi zpětně říkají, že nezdraví jen lidi, které tolik neznají. Potom jsou takoví, že se za vás perou. Když vstane jeden, vstanou všichni. To se mi hodně líbí.

Jde o rodinnou atmosféru?

Držíme hodně při sobě a povzbuzujeme se. Trénuju s tyčkařem Robertem Soberou, u jehož rodiny jsem bydlela první dva měsíce. Musím říct, že mě vzali tak, jako bych byla úplně jejich. Doteď k nim chodím na nedělní obědy. Robertův táta mi vždycky volá před závodem a říká: makej, koukáme na tebe v televizi a držíme palce.

cesta do RiaKvalifikaci na letní olympiádu v brazilském Riu de Janeiru už úspěšně zvládla. Od minulého víkendu směli atleti plnit olympijské limity a Romana Maláčová uspěla hned na první pokus. Na halovém mistrovství republiky v Ostravě skočila výšku 450 centimetrů, splnila A limit. V letní sezoně už se nemusí strachovat.

Jak často se nyní podíváte do rodného Brna?

Když jsem bydlela v Praze, tak jsem jezdila do Brna docela často, protože tam mám bezkonkurenčně nejlepší přátele a rodinu. Když jsem měla v Praze nějaké problémy, tak jsem se sebrala a jela do Brna. Kamarád vlastní Vyhlídku (brněnská kavárna pozn. red.), takže tam jsem a každý mě tam najde, pokud jsem v Brně. (směje se) Na toto město nedám dopustit.

Jak stíháte ve vašem shonu studium?

Na konci ledna jsem udělala státnice z ekonomie za dva. Spadl ze mě obrovský kámen. Už jsem je oddalovala o několik let. Bylo to složité i kvůli stěhování. Učila jsem se po večerech, vstávala brzo ráno před tréninkem. Záviděla jsem i Robertovi, který se mohl jít po tréninku v klidu vyspat a já se musela učit. Už mě čeká státnice a obhajoba z mojí specializace na začátku června. Na to už se těším, jde o management a marketing, což jsou oblasti, které mě baví.

O magisterském studiu už neuvažujete?

Trenér už mi říkal, ať nepokračuju, že chytrá jsem už dost. (směje se) Magisterské studium asi nehrozí, mám jiné plány.

Autor: Petr Musil

6.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 35 000 Kč Pracovníci informačních služeb jinde neuvedení Technická zákaznická podpora - level 2. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem e-mailem, , Uchazeč musí ovládat anglický jazyk alepsoň na úrovni B2, Výhodou:, certifikát CISCO CCNA - případně odpovídající zkušenosti s technickou podporou v délce trvání alespoň 1 roku, zkušenosti s Frame Relay, Ethernet (MAN), ATM, IMA, ISDN výhodou, základní znalosti o Windows, Unix, a ticketovacím systému, jako například Remedy, zkušenosti se zákaznickým servisem , , Zaměstnanecké výhody:, dovolená navíc, stravenky, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Nsc global s.r.o. - palachovo náměstí, Palachovo náměstí, č.p. 726, 625 00 Brno 25. Informace: Gabriela Blažková, +420 602 673 078. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 21 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči nákladních automobilů (sk. C). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt: telefonicky, , Požadavky:, Řidičský průkaz skupiny "C", Profesní průkaz, Digitální karta, Jedná se o rozvoz potravin v rámcí Jihomoravského kraje, auta maximálně do 16tun, Parkování v místě bydliště, , Místo výkonu práce: Mrštíkova 356, Tišnov 666 01 + Jihomoravský kraj. Pracoviště: Rapo brno, s.r.o., Mrštíkova, č.p. 356, 666 03 Tišnov 3. Informace: Zgoda Rudolf, +420 724 916 889. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 000 Kč Obsluha strojů na úpravu vláken, dopřádání a navíjení příze a nití Pracovník/ce barevny - soukání přízí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt: osobně (8 - 14 v areálu firmy), telefonicky (8-14) nebo e-mailem., , Místo výkonu práce: Lanatex a.s., Tovární 1, Ivančice. Pracoviště: Lanatex, a.s., Tovární, č.p. 1, 664 91 Ivančice. Informace: Přinesdomů, +420 603 579 829. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Dispečer servisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem nebo telefonicky., Vhodné i pro OZP, OZZ., Pozice zodpovídá za příjem a výdej zakázek na servisu a malém skladu. Sortiment - telekomunikační a kancelářská technika. , Profil:, - znalost práce na PC, - řidičský průkaz "B", - vhodné pro absolventy a OZP, Zaměstnanecké výhody: stravenky, Místo výkonu práce: Modřice Pokud jsme Vás oslovili, zašlete, prosím, svůj životopis na adresu: MICOS spol. s r. o., Vápenice 17, 796 01 Prostějov, nebo na e-mail: vilem.simanek@micos.cz. Případné informace na tel.: 604 222 424, 582 307 222.. Pracoviště: Micos spol. s r.o. - 02, Masarykova, č.p. 118, 664 42 Modřice. Informace: Vilém Šimánek, +420 604 222 424,582 307 222.

Hokejový útočník Marek Kvapil.

Před dvěma lety vyhrál s Kometou titul, nyní Kvapil vede bodování extraligy

Zbrojovka Brno, ilustrační foto

Jihomoravské týmy v reprezentační přestávce? Duel s Baníkem i víc běhání

Brnu k ideálu schází chemie

Brno – První útočná lajna hokejistů Komety šlape tak, jak má. Jenže ty další zatím pokulhávají, nesbírají body, vázne souhra. Ač nasazení a snaha se jim nedá vytknout, prostě schází góly. Alespoň v posledních dvou duelech střelecky procitl Alexander Mallet a přidali se i další, skórovali Leoš Čermák i Bedřich Köhler.

Do Brna míří sportovní superstar. Padesátou Velkou cenu rozzáří Hosszúová

Brno – Drží rekord v počtu vydělaných peněz na prize money za jeden rok. Tolik peněz nevyplavali ani Michael Phelps nebo Ian Thorpe. Je držitelka sedmi světových rekordů a má tři olympijská zlata z Ria. Nyní maďarská plavecká superstar Katinka Hosszúová míří do Brna.

Ján Kozák prozradil, proč rezignoval. Sedm hráčů z kádru šlo pařit do města!

Velkou kauzu nyní řeší na Slovensku. Po zápase s Českou reprezentací rezignoval na post hlavního trenéra reprezentace Ján Kozák a nyní prozradil proč. Důvodem bylo porušení interních pravidel týmu několika hráči. Hned sedm z nich se totiž vracelo z města až k ránu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT