Pořadatelé čekali do nejzazší možné chvíle, ale čím dál přísnější opatření kvůli šíření nákazy je donutila letošní závod okolo Brněnské přehrady zrušit. „Vypadá to, že ani za dva nebo tři týdny nebude možné závod uspořádat, proto jsme se rozhodli, že Vokolo Priglu letos nebude ani v náhradním termínu. Moc nás to mrzí,“ pronesl ředitel závodu Petr Božek.

Původně se měl jedenáctý ročník uskutečnit 10. října, jenže vyhlášení nouzového stavu plány zhatilo. Organizátoři hledali možnosti, jak jej ještě na podzim uspořádat při dodržení omezení.

Přišli s návrhem rozmělnění závodu do dvou víkendů kolem svátečního 17. listopadu. „Šlo by o takovou časovku, kdybychom měřili běžcům v těchto pěti dnech čas individuálně,“ vylíčil Božek. Nechali vyjádřit v dotazníku závodníky, kterých se na letošní ročník registrovalo devatenáct stovek. „Asi čtyřicet šest procent lidí nesouhlasilo, dalších dvacet procent se zdrželo. Proto jsme se rozhodli, že závod neuděláme,“ popsal.

VRACÍ DOTACE

To s sebou hned nese úskalí, protože organizátoři musejí vracet dotace městu Brnu a Jihomoravskému kraji, které tvoří asi pětinu čtyřmilionového rozpočtu. Ovšem část peněz už utratili na přípravu letošního ročníku. „Na kraji i v Brně k nám měli férový přístup, ale pokud se nenaplní účel dotace, musí se bez pardonu vracet vše,“ poznamenal ředitel.

Jedenáctý ročník tak bude příští rok, pokud to situace dovolí. Zakladatel Vokolo Priglu Božek zvažoval možnost, že jej uspořádá dvakrát, jednou na jaře a podruhé na podzim, ale i od toho upustil. „Za prvé z finančního důvodu, protože dotace stejně musíme vrátit a nikdo nám nedá dvojnásobek na dvě akce. Ani naši partneři nemají zájem v jednom roce o dvojí propagaci. Navíc nevíme, co bude na jaře,“ přiblížil Božek.

ČSOB Vokolo Priglu opět směřuje k říjnovému termínu, byť tentokrát už s letopočtem 2021. Zaplacené startovné se účastníkům přesouvá na příští rok. „Dali jsme při registraci podmínku, že můžeme z důvodu vyšší moci přeložit termín závodu a startovné převádíme na další rok, nic nevracíme. Někteří se vyjádřili, že si zaplatí přihlášku znovu. Další nás podpořili formou daru, nákupem triček. Děkujeme běžcům, že nás spolu s partnery drží nad vodou, vážíme si jich,“ ocenil.

ZÁVOD BUDE

Jasné je, že finanční ztráta dopadne na servis, který měli běžci dosud nadstandardní. „Příští ročník bude minimalistický, vrátíme se ke kořenům. Půjde nám hlavně o důležité věci jako bezpečnou trať, dobré občerstvení. Necháme medaile z letošního roku, není na nich termín, protože jsme s touto variantou trochu počítali. Uskromníme se s jídlem, tričky, nebudou fotky, tombola. Ale Vokolo Priglu příští rok bude,“ prohlásil ředitel.

Před dvěma týdny vyrazil na Brněnskou přehradu a v původně plánovaný závodní den se v jedenáct hodin postavil na startovní čáru. „Měl jsem slzu v očích, když deset let něco dělám a vidím prázdnou silnici. Ovšem pohladilo mě po organizátorské duši, že za víkend tam proběhlo asi čtyři sta lidí. Skoro po deseti letech jsem si trať oběhl i s malou v kočárku a dojalo mě, že jsem potkával běžce. Z Vokolo Priglu se stal fenomén,“ potěšilo Božka.

Přes zimu hodlají pořadatelé uspořádat běžecký pohár aspoň na dálku, kdy mohou zájemci pomocí chytrých hodinek či telefonů zaznamenat čas, v jakém oběhnou vyznačené trasy. „První bude asi v půlce listopadu kolem přehrady. Téměř čtyřicet procent přihlášených chtělo běžet aspoň touto formou. Dáme jim možnost, aby se porovnali, když třeba celý rok trénovali,“ doplnil Božek.