O místenky na vrchol této sezony se měly české reprezentantky v synchronizovaném plavání ucházet původně už v březnu. Kvůli koronavirové pandemii organizátoři odložili kvalifikační závod v Tokiu na začátek května, ovšem ani nyní tam Brňanky neodletí.

„Na náhradní termín pořád čekáme. Poslední zpráva je, že se kvalifikace bude konat někdy v červnu, což je docela na poslední chvíli (olympiáda startuje 23. července – pozn. red.),“ uvedla trenérka brněnské Tesly Soňa Bernardová.

Nakonec se mění nejen termín akce, ale také místo jejího konání. „Víme jen, že závod nebude v Tokiu, protože je tam problém s pořadateli. Ti totiž trvají na velmi přísných opatřeních nejen ohledně cestování, která ze strany sportovců nelze akceptovat,“ poznamenala brněnská rodačka Bernardová.

Brněnský thajboxer Tomáš Hron v devětatřiceti letech oplývá velkými zkušenostmi.
Hron míří za titulem asijské organizace. Musím bojovat chytře, říká o pyramidě

Reprezentační pár tedy aktuální přípravu odkládá už podruhé. „Situace je těžká nejen pro holky, které na závod byly naladěné, ale také pro trenéra kvůli rozvržení akcí v sezoně. Kdybychom tušili, že se kvalifikace zruší, přihlásíme se na některou ze soutěží světového poháru. Doufám, že FINA (Mezinárodní plavecká federace – pozn. red.) nové a konečné datum oznámí co nejdřív, abychom mohli plánovat,“ poznamenala Bernardová, pětinásobná olympijská účastnice.

Klusková a Mrázková tedy dřív stihnou evropský seniorský šampionát, jenž odstartuje 10. května v Budapešti. Tam s nimi pojede také Lucie Alex Hrazdirová, která je zároveň náhradnicí pro olympijskou kvalifikaci. Brňanky aktuálně pilují stejnou choreografii ve třech. „Tréninky jsou o to náročnější, že musíme letos obsadit jak juniorskou, tak seniorskou soutěž, proto měníme sestavy a neustále pracujeme na obou verzích,“ podotkla mezinárodní expertka synchronizovaného plavání a trenérka českých akvabel Maryna Krykunovová z Ukrajiny.

Brněnské akvabely Karolína Klusková, Aneta Mrázková a Lucie Alex Hrazdirová.Brněnské akvabely Karolína Klusková, Aneta Mrázková a Lucie Alex Hrazdirová.Zdroj: Synchro Tesla

Kluskovou a Hrazdirovou totiž letos na přelomu června a července čeká i mistrovství Evropy juniorů na Maltě. „Věřím, že obě děvčata, která jsou už nyní konkurenceschopná v seniorské kategorii, zabodují i mezi juniory,“ prohlásila Bernardová.

Brněnská volejbalistka Květa Grabovská nahrává míč Denise Pavlíkové.
Královopolanky čekají v reprezentaci na verdikt. Proč jsou na pokojích odděleně?

Do této sezony synchronizovaného plavání zásadně promluvila koronavirová opatření. Některé závody se konaly přes počítač, což je aktuálně jediná možnost, jak si zachovat přehled o konkurenci. „Každý pár natočí svou sestavu na domácím bazénu a video rozešle rozhodčím. Ti je posléze hodnotí na dálku. Takhle jsme viděli i třeba závodnice z Izraele,“ líčila Bernardová.

Podobným způsobem se rozhodlo i o složení české reprezentační dvojice. Nahraná videa z bazénu před domácími arbitry FINA se rozeslala i mezinárodním arbitrům. V kontrolním testu se o nominaci ucházelo také duo Alžběta Dufková, brněnská rodačka a bývalá týmová kolegyně Bernardové, a Marie Vlasáková z klubu Neptun Praha.