V předchozích letech jasně panovalo KP, ovšem v tomto ročníku jsou šance obou týmů srovnatelné. Črtnáctinásobný šampion na domácí scéně Žabiny po hubených letech znovu stoupá k výšinám a základní část zakončil na třetí pozici. „Žabiny jsou úplně jiný tým než v předcházejících sezonách. Bude to padesát na padesát. Mají velmi kvalitní hráčky v čele se Zohnovou, Záplatovou a Webbovou, s rozsáhlými zkušenosti s náročnými sériemi,“ pravil trenér Králova Pole Martin Pospíšil.

Bitva o Brno
1. zápas – středa 27.března
od 16.00 v hale Vodova
2. zápas – sobota 30. března
od 17.00 v hale Rosnička
3. zápas – úterý 2. dubna od v hale Vodova
případné další termíny:
4. zápas – čtvrtek 4. dubna v hale Rosnička
5. zápas – sobota 6. dubna v hale Vodova

Otazníkem ale zůstává, zda žabovřeský celek nasadí všechna svá esa. Kateřina Zohnová si totiž v posledním utkání Žabin při Final Four v ruském Rostově na Donu zlomila ruku. V Rusku se zranila také Petra Záplatová, ale ta již bude připravená naskočit. „Šlo jen o lehký výron kotníku a teď je stoprocentně fit. To Katka podstoupila operaci a v ruce má dráty. Uvidíme, jak se bude cítit, “ líčil manažer Žabin Radek Šír.

I přes nejasný start jedné z hlavních postav brněnský tým cítí šanci na postup do finále, v němž si zahrál naposledy před pěti lety, kdy si v semifinále poradil právě s Královým Polem.

Potenciál prokázaly Žabiny v základní části, kdy sice první měření sil s KP prohrály 51:54 na domácí palubovce v hale Rosnička, v odvetě ale triumfovaly 71:63. „Očekávám podobné zápasy, ve kterých rozhodnou detaily. Bude záležet na tom, kdo lépe uhlídá střelbu z dálky a komu to bude padat. Chceme vyhrát ať už o jedno utkání nebo 3:0,“ zmínil Šír.

Žabiny po expresním postupu 3:0 na zápasy ve čtvrtfinále s Trutnovem a následném Final Four Evropské ligy EWBL deset dní nenastoupily k soutěžnímu klání. „Dlouho jsme nehráli zápas, což není ideální, ale na druhou stranu aspoň holky mohly vyléčit všechny škrabance,“ podotkl manažer klubu.

Královo Pole vyřídilo svého čtvrtfinálového soupeře pražskou Slavii také v nejkratším termínu ve třech zápasech a dál bojuje o obhajobu loňského přelomového druhého místa v domácí soutěži. „Určitě je dobře, že jsme čtvrtfinále zvládli tak rychle. Měli jsme víc času na regeneraci a přípravu,“ kvitoval Pospíšil.

Výhodou Králova Pole je zkušenější kádr, hned kvarteto hráček nasbíralo v české nejvyšší soutěži 1000 bodů. „Na derby se mi líbí dobrá atmosféra, která panuje. Osobně se mi hraje dobře, když je víc fanoušků a člověk cítí větší podporu. Baví to potom víc nás i diváky. Jinak ale derby beru jako každý jiný zápas,“ přesvědčovala velezkušená Edita Šujanová z Králova Pole.