Monotypové regaty se zúčastní i dvě profiposádky z České republiky – účastníci evropských a světových šampionátů Tři Sestry Sailing Team s kapitánem Milanem Hájkem a Gulia Sailing s Janem Hirnšalem. Týmy pojedou v kategorii lodí typu First 35, kterých se přihlásilo devatenáct, a rozdají si to i s brněnskou posádkou Hyveco vedenou kapitánem Janem Hykrdou, která pravidelně atakuje medailové pozice a třikrát rallye ovládla.

Na lodích Elan 350 pak pojede ve druhé kategorii, která není součástí domácího šampionátu, deset posádek včetně dvou kapitánek a Brňanek Ley Princové a Renaty Marečkové. „Lodě zajišťují organizátoři, jsou najaté od tří firem. Deset lodí First z Murteru, deset z Marina Kaštela a deset Elanů z Biogradu,“ říká Stejskal, jemuž se před startem jedna posádka pro First odhlásila.

Jaký je mezi loděmi rozdíl? „Obě mají pětatřicet stop, zhruba deset metrů. Typově jsou však odlišné. First má spinakr, což je tyčka pro barevnou plachtu, která se tahá na zadní vítr. Pomocí toho se lépe tvaruje a vystavuje větru. Elan s genakrem tyčku nemá a nemůže jet přímo po větru. Je to specifické, každé má své pro a proti,“ vysvětluje člen týmu Hyveco Martin Pospíšil.

Česká reprezentace v malém fotbalu prošla  do semifinále.
Česká reprezentace prošla do semifinále. Maďarsko vyřadil Levčík

Jedná se o monotypový jachtařský podnik, tudíž všichni závodníci, v každé z kategorií, využívají stejné typy lodí. „Největší kritérium je, aby byly lodě opravdu stejné. Posádka si loď samozřejmě umí předělat, ale pokud se vám na ní trhají plachty nebo mají špatný tvar, těžko s tím vyhrajete. Celá flotila letos bude dokonce s novými plachtami. Je to unikátní věc, která se zajišťuje vždy rok dopředu,“ prohlašuje Pospíšil, který stejně jako ostatní posádky musí jet obezřetně. Za loď platí tým kauci tři a půl tisíce eur.

Tradičně se utkají posádky v Chorvatsku. „Seženete zde spoustu monotypových flotil, je to nejblíž. Třetí výhodu představuje členité pobřeží se spoustou ostrůvků, které se dají využívat při navigačních rozjížďkách, což je typ rozjížďky, kdy se využívá záchytných bodů jako majáků nebo ostrovů,“ dodává Stejskal, který přivítá v závodě v jednom z týmů i pětinásobného účastníka olympijských her jachtaře Michala Maiera.

21. ČESKÁ NÁMOŘNÍ RALLYE

Termín regaty: od soboty do pátku (šest etap – první rozjížďka ve 13.00 v sobotu, poslední v 10.00 v pátek)
Místo: Chorvatsko – střední Dalmácie
Výchozí a cílový přístav pro jachty: Marina Hramina Murter
Závodní lodě: 19x FIRST 35, 10x ELAN 350

Ilustrační foto.
Švýcarská výzva. V osmifinále Ligy mistrů čeká Kometu vítěz skupiny C EV Zug