Postup do semifinále? Jen zbožné přání. Brněnští florbalisté ani letos nepřekročili svůj stín, s vyřazovacími boji se rozloučili už v prvním kole play off proti Chodovu. Deník Rovnost oslovil florbalové odoborníky, kteří popsali příčiny vyřazení Buldoků už popáté za sebou ve čtvrtfinále.

Elitní útok Chodova. Hlavní zbraní soupeře Brňanů byla jejich první lajna. Útok ve složení Petr Pražák, Matěj Jendrišák a Petr Šochman táhl tým už v základní části, kde druhý jmenovaný vyhrál kanadské bodování extraligy. „Je to nesmírně potencionální lajna, která Chodov táhla. Brnu se ji ale pořádně nepodařilo pokrýt,“ myslí si bývalý obránce Buldoků Martin Komenda. V posledním nedělním zápase Jendrišák zaznamenal šest bodů za čtyři góly a dvě asistence. Byl tak u více branek, než Buldoci dokázali v posledním utkání vstřelit.

Barák předčil Bábíčka. Gólmani, základní pilíř, na kterém mužstvo staví svoje úspěchy. Buldok Lukáš Bábíček dokázal v základní části extraligy vychytat dvě čistá konta. V play off už ale žádné další nepřidal a skončil s průměrem pěti branek na zápas. Naopak jeho protějšek, skoro dvoumetrový Jan Barák, byl pro Brňany hradbou, kterou jen těžko překonávali. „Oba chytali na vysoké úrovni. Barák měl ale neuvěřitelné zákroky, zatímco Bábíček z mála střel pustil dost míčků. Jen jeho chyba to ale nebyla. Byl v nezáviděníhodné situaci, protože na něj nešlo tolik střel.“ vysvětluje Komenda. „Lukáš je ještě mladý, chytal celé play off teprve podruhé. je ale velká škoda, že svou roli nezvládl. Brno bylo lepší,“ dodal bývalý útočník Buldoků Jan Kadlec.

Komplex čtvrtfinále. Předchozí čtyři sezony se Buldoci marně snažili postoupit do druhého kola play off. V sezoně 2007/2008 proti Vítkovicím se dokonce vrátili do Brna za vedení 2:0 na zápasy. Postup jim i tak unikl. „Bojím se, že v hlavách hráčů tyto neúspěchy leží. I v letošní sérii se potvrdilo, že hráči nejsou psychicky moc odolní. Nevím, čím to je. Ale to jsme my, Brno,“ kroutí hlavou Komenda. jeho slova potvrzuje i Kadlec. „Ve chvílích, kdy Buldoci prohrávali a už zbývalo málo času do konce zápasu, část družstva už jakoby rezignovala,“ popisuje.

Druhý a třetí zápas. Po vítězství v úvodním utkání sahali Buldoci po skalpu Chodova i v dalším souboji v Praze. Za vyrovnaného stavu 5:5 ale propadlo do brněnské brány lehké nahození od půlky hřiště. I trenéři Chodova přiznali, že odjíždět do Brna za nepříznivého stavu 0:2 na zápasy by bylo kritické. „Něco podobného se stalo i ve třetím utkání. Brno nevyužilo trestného střílení ani následné přesilovky pět na tři, aby dokázalo vyrovnat. Pokud mančaft za takových podmínek neuspěje, rozhodně mu to nepřidá. Kvůli tomu také prohráli klíčový souboj, který nakopl Chodov do vedení 2:1 na zápasy,“ vysvětluje Komenda.

OČIMA ODBORNÍKŮ

Martin Komenda, bývalý obránce Bulldogs Brno
„Pro Bábíčka byla série velice těžká. Především zápasy v Brně. Chodilo na něj málo střel, vždycky jen pár za třetinu. Pak ale přišla pořádná akce Chodova, tvrdá střela, náhodná dorážka a byl z toho gól.“

Jan Kadlec, bývalý útočník Bulldogs Brno
„Chodov spoléhal na obranu a brejky. Dokázali pak dokonale využít náhodných situací, které stoprocentně využívali. V zápasech se nikam nemuseli hnát, protože většinou vedli nebo prohrávali jen o jeden gól. Obraz jejich hry byl stereotypní, hráli, co potřebovali. Je jednodušší bránit a spoléhat se na brejky než dobývat soupeřovu bránu, jako to dělali Buldoci.“

Zdeněk Mlčoušek, bývalý funkcionář Bulldogs Brno
„Byla to jedna z mála posledních sérií play off, kdy bylo Brno lepší nebo minimálně vyrovnané soupeři. Těžko se ale hrálo, když Chodov dával gól skoro ze všech šancí. Brankář Bábíček se asi nedokázal vzpamatovat z nešťastné branky, který dostal v prodloužení druhého utkání."