„Snažím si tyhle věci nepřipouštět k tělu. Plavu, protože mě to baví a do tréninku dávám všechno, co můžu,“ má jasno chomutovská plavkyně, která nedávno třemi vítězstvími nadchla Brno při Velké ceně. Navíc stále překonává rekordy, což je ve staronovém světě textilních plavek ojedinělá záležitost.

Její hvězda může zazářit naplno na mistrovství Evropy v Nizozemsku. Šampionát startuje ve čtvrtek, Baumrtová na evropské scéně není žádný zelenáč. Už letos v srpnu byla v padesátimetrovém bazénu na mistrovství Evropy dvakrát v elitní desítce. „Teď bych ráda skončila v nejlepší šestce. Účast ve finále nás rovnou kvalifikuje na následné mistrovství světa v Dubaji, což je můj cíl,“ rozkrývá své plány.

Krátce před startem eindhovenských soubojů ladí správnou formu. „Plaveme jen tři kilometry za trénink, ale častěji. Připravuji se dvakrát denně, nic se ale neplave naplno. Pilujeme rychlost, starty, obrátky a technika,“ objasňujesportovkyně, která má dva velké vzory. „Za ten největší považuju Ilonu Hlaváčkovou, která plavala znaka stejně jako já. A mezi muži? Květoš Svoboda. Jsem ráda, že se mu na republikové úrovni trošku vyrovnávám,“ rozzáří Baumrtová svůj úsměv. „Dřív jsem mu ze strachu vykala a tykání jsem se bála,“ přiznává studentka fyzioterapie na pražské Karlově univerzitě. „Pokouším se školu se sportem skloubit. Teď nás průběžně zkoušejí z anatomie a zatím se mi docela daří. Ať dělám cokoli, snažím se do toho dát sto procent,“ povídá blonďatá znakařka, v níž plavečtí kamarádi vidí chodící encyklopedii.

Tréninkové dávky jí plánuje otec, na pendlování mezi školními budovami a bazénem nedá dopustit. „Plavání mě naplňuje. Život bez něj si nedokážu představit,“ hlásí Baumrtová přesvědčivě a už střádá sny. „Ten velký je olympiáda. Chci se na ni dostat a obstojně tam zaplavat,“ říká skromně. O kvalifikační limit se může pokoušet už od března příštího roku. „A ráda bych měl medaili z evropského šampionátu,“ dodává.

Třeba na splnění tohoto snu dosáhne už tento týden…

TOMÁŠ SVOBODA
MARTIN PETR