Právě tečované míče patří mezi těžko posouditelné situace a rozhodčí mnohdy spoléhají na čestné chování hráčů. „Jednou se mi to stalo za juniorku. Přiznal jsem teč v důležité chvíli. Pár lidí na mě bylo naštvaných, ale ti, na kterých mi záleželo, řekli, že jsem se rozhodl správně. Většinou však nejde o situace, které rozhodují zápasy. Někdy je také těžké teč přiznat, když sudí v předchozím vývoji zápasu zapískal něco špatně proti vašemu týmu," poznamenal momentálně zraněný Kozina.

Basketbalisté se v kodexu zavázali, že se nebudou hádat s rozhodčími, simulovat, sázet na své zápasy, dopovat a celkově budou hrát v zásadách fair play. „Cítili jsme, že něco takového má vzniknout. Ať už směrem k veřejnosti, partnerům a rozhodčím, nebo i směrem k nám samotným. Tím myslím celou ligu a vyjádření respektu hráčů, trenérů a funkcionářů mezi sebou navzájem," vysvětlil člen představenstva Asociace ligových klubů a zároveň generální manažer děčínského klubu Lukáš Houser.

Kodex nefunguje formou sankcí, ale hráčům dává pouze doporučení. Tresty nadále uděluje pouze disciplinární komise a interně kluby. „Někteří hráči mají v povaze mluvit s rozhodčími. U nich se to i po podpisu kodexu těžko změní," pousmál se Kozina.

Dvacetiletý brněnský talent připouští, že některé body, pod které se podepsal, už v kariéře porušil. „Třeba vést zdravý životní styl podle mě nejde úplně dokonale, občas si člověk něco dopřeje. Dřív jsem se taky bavil s rozhodčími, ale co hraju za muže, jsem z toho vyrostl," zpytoval svědomí Kozina.

Pod pravidly etického kodexu nastoupí mmcité také v dalším utkání nejvyšší soutěže, v němž v sobotu hraje od půl sedmé večer ve Svitavách.

Černá sezona. Kozina musel na operaci

Brno - Prožívá sezonu, na kterou by nejraději zapomněl. Dvacetiletý rozehrávač basketbalového mmcité Jan Kozina v tomto ročníku nejvyšší soutěže nakoukl jen do pěti zápasů a jak se zdá, v nejbližší době další nepřidá. Po operaci menisku jej čeká minimálně šestitýdenní rehabilitace. „Je to strašné. Týden už jen ležím a nemůžu dělat vůbec nic," posteskla si jedna z brněnských nadějí.

Kozina zkoušel do hry naskočit v polovině října, ale jeho anabáze na palubovce dlouho netrvala. „Chtěl jsem hrát, zkoušel jsem to přes bolest. Ukázalo se, že to nejde a musím na operaci," vysvětlil.

Zdravotní problémy se mu v posledních měsících nakupily. „Loni na jaře jsem si poranil vazy v kotníku. Ale bylo to v závěru sezony, takže už jsem přišel jen o zápas s Děčínem a pak baráž. Teď mám takové třetí větší zranění v kariéře," vzpomínal hráč, který přišel do Brna z Nymburka.

Basketbal už Kozinovi schází a věří, že závěr sezony ještě stihne, byť se mu na jeho postu rozrostla konkurence. „Když vezmu míč do ruky, zjistím, jak mi basketbal strašně chybí. Snad po Vánocích začnu s nějakým lehkým pohybem. Vím, že budu muset zamakat, protože na mém postu jsou ještě Anthony Jones a Michal Šotnar," odtušil.