První zkouškou obou týmů bude tradiční mezinárodní turnaj v rakouském Altheimu, kde se oba výběry představí v neděli. „Největší postava bude Michal Salák, který projevil zájem hrát, protože loni se nemohl zúčastnit ničeho a chtěl si to zkusit. Jinak klání bereme jako hledání nových tváří, chceme si rozšířit obzory pro reprezentaci,“ popsal generální manažer českého áčka Luděk Zelenka.

Do Rakouska nejede nikdo z úřadujících evropských šampionů ze srpnového mistrovství v ukrajinském Kyjevě. Salák má však ve sbírce předloňský světový titul z Tuniska, na předchozích evropských turnajích si zahrál brněnský tandem Čeněk Cenek, Bohumír Doubravský. Z týmu vedoucího celku Superligy malého fotbalu Brna je doplňují nováčci Tomáš Selinger a David Macko, druhé Blanensko ve výběru zastupuje tvůrce hry David Krška. „Jsem rád, že šance přišla a udělám maximum pro to, aby nebyla poslední,“ pronesl fotbalista divizních Rosic Selinger.

Z kádru říjnových světových šampionů do 21 let povýšili do áčka záložníci Daniel Kasal a Tomáš Jelínek. „Nevybírali jsme podle mančaftů, které měly na podzim fazonu. Spíš jsme řešili kluky, které máme dlouhodobě v hledáčku a bylo by dobré je otestovat, jenže akcí je málo. Vytvořili jsme si zhruba padesátičlenný kádr a před měsícem jsme si řekli, kdo pojede do Rakouska, abychom je viděli v akci,“ popsal Zelenka.

Do 31. halového klání v Altheimu vstoupí čeští reprezentanti jako vítězové tří předchozích ročníků. „Obhajoba by byla fajn, ale od začátku všem říkám, že tam nejedeme dělat výsledky. Jde vysloveně o zkoušení, aby kluci samozřejmě ukázali, co nejvíc v sobě mají, zároveň je však nechceme svázat tím, že něco obhajují,“ sdělil Zelenka.

Česká jedenadvacítka se s koncem roku rozloučila se šesti hráči, kteří pomohli k titulu světových šampionů v Praze. Za obhajobou do Moskvy už je nepustí překročení věkové hranice. Staví nový tým. Do Rakouska jede šest mistrů světa včetně brněnského útočníka Dominika Moučky, Jelínek s Kasalem se dostali do výběru áčka. „Od prvního ledna jsme vstoupili do nového cyklu, který končí mistrovstvím světa 2020 v Moskvě. Nové lídry musíme vybudovat z mistrů světa, kteří v týmu zůstali, na nich bude celek znovu držet,“ prohlásil generální manažer a vedoucí reprezentace do 21 let Petr Brejla.

Lvíčata se musejí vypořádat s koncem tahounů, kteří se výrazně podepsali pod evropský i světový titul. Věkový limit překročili gólman Václav Šlégr, kapitán Lukáš Haspra, zadák Břetislav Tvrzník i blanenský dříč v ofenzivě Adam Širůček. „Musíme hlavně úplně změnit herní styl. Haspra, Tvrzník nebo Širůček ho měli diametrálně jiný, to už nejsme schopní nahradit. Nebyli nikdy výrazně rychlí, techničtí, ale jedná se o chlapy, vítězné typy, kteří to vždycky nahrazovali chytrostí a chlapskou chrabrostí, takové už teď nemáme. Musíme zareagovat a hrát víc dynamicky, technicky, otevřenější fotbal než doteď,“ líčil Brejla.

Nováčci ve výběru jsou hráči do pole Richard Svoboda z Jihlavy, Marek Řehák z Pardubic a Rostislav Šebek z Mostu, plus oba brankáři Tomáš Vymazal z Prahy i Marek Jech z Pardubic.