Jenže ani s ním brněnský pilot zatím nedosahuje výrazně lepších umístění. Nutno podotknout, že k bodům má ale blíž. Dvakrát na ně už dosáhl a dvakrát mu o jedno místo unikly. „Motorka jede rychle, je úžasná, skvělá, ale je dva roky stará a nové jsou prostě ještě rychlejší,“ sdělil Abraham, který si po devíti závodech šampionátu silničních motorek představoval víc než jen tři body.

Cítí, že může atakovat pozice okolo elitní desítky, ale konkurence má stále navrch. „Když to hloupě přirovnám, je to jako, když dostanete dva modely starší Ferrari. Auto je to skvělé, ale pokud se chcete měřit s nejnovějším, závod nevyhrajete,“ poznamenal pilot stáje Reale Avintia Racing s tím, že jeho stroj funguje v podstatě na maximum možností. „Pokaždé se najde něco, co lze vylepšit, ale to už je o nastavení a o každém výjezdu, kdy se mi cokoli nelíbí a vytáčí mě,“ doplnil.

Brno 31.7.2019 - jezdci Moto GP Karel Abraham a Jakub Kornfeil navštívili malé pacienty v brněnské Dětské nemocnici.
Jezdci Abraham a Kornfeil navštívili nemocné děti. Už popatnácté

Proč tedy muž, který v roce 2011 jako první český závodník okusil královskou kubaturu MotoGP, nedosahuje na lepší výsledky? Problém je v hlavě. „Musím si to porovnat v palici, což pro mě není jednoduché. Nesmím z toho mít nervy a do závodu jít naplno,“ pravil devětadvacetiletý jezdec.

Jenže pak vzniká riziko pádu. „To je těžké, protože když chci urvat body, nemůžu jet na devadesát procent, ani na sto, ale na sto deset, čímž už jsem za limitem a blíž k tomu, abych spadl,“ vysvětlil.

Proto často volí mezi jistotou a rizikem. „Pokud pojedu na devadesát procent, jsem si jistý, že nespadnu. Jenže budu bojovat o osmnácté místo. Na konci závodu je v uvozovkách jedno, jestli jsem dopadl šestnáctý, nebo spadl,“ poukázal Abraham.

Podle něj je každým rokem náročnější dosahovat na body. Jeden důvod představuje omlazený startovní rošt. „Mladší jezdci nám jenom škodí, protože do toho jdou daleko víc po hlavě bez strachu. Tím pádem jsou schopní jet i o něco málo líp,“ uvedl rodák z Brna.

Brno 03.08.2018 - páteční trenink na Grand Prix ČR - Marc Márquez.
Motocyklové hvězdy míří do Brna. MotoGP má Mravence, Moto3 bezvládí

Na domácím okruhu si dává ambiciózní cíle. „Na Brno se moc těším, i když je to ten nejnáročnější závod,“ řekl a pokračoval. „Všechen shon okolo je obrovský,“ líčil Abraham, který má s Velkou cenou České republiky spojen náročný program.

Ten hlavní ho čeká v neděli. Cíl je jasný: rozšířit sbírku bodů. „Pár jich tady chci urvat. Věřím, že se zadaří. Když jsem letos nějaké mohl získat, neměl jsem štěstí,“ hlesl.

Před českou Grand Prix si alespoň dopřál odpočinek, jenž trval necelý měsíc. „Potřeboval jsem ho, sezona je opravdu náročná. Trochu jsem relaxoval a připravoval se,“ dodal Abraham.