AVG Draci Brno už čtrnáct let vládnou domácí scéně. Jenže každá série jednou končí. O tom se přesvědčily do nedávna neohrožené basketbalistky Gambrinusu Brno. „Stát se může cokoliv a loňská sezona ukázala, že se nesmíme jen soustředit na konečné vítězství. Z toho vyplynula křeč v semifinále s Expressem,“ poznamenal kouč Draků Arnošt Nesňal. „Přesto chceme navázat na úspěchy z loňska, tedy zvítězit v českém poháru a stát se mistry republiky,“ prohlásil trenér.

Draci se po víkendu vrátili z Poháru mistrů evropských zemí v Itálii. Po dvou porážkách ve skupině zvítězili v utkání o udržení nad francouzským Templiers Senart 5:1.

Konečné páté místo jim zajistilo účast mezi elitou také pro příští rok. „Splnili jsme cíl tím, že jsme nesestoupili,“ uvedl Nesňal.

„Potvrdilo se, že vrcholový baseball začíná až od sedmé směny a nám chybí zkušenosti s vypjatými zápasy. Tím, že se turnaj uskutečnil v březnu namísto června na nás byla patrná nerozehranost, neznali jsme formu nadhazovačů,“ vrátil se k turnaji Radek Procházka, trenér nadhazovačů.

Úřadující čeští šampioni se před nadcházející sezonou posílili především na kopci. Z Austrálie se pěti měsících vrátil Petr Minařík a na PMEZ pomáhal Drakům Patrick Ahearne, který má za sebou angažmá v týmu MLB Detroit Tigers. „Neskutečným způsobem nám pomohl. Má obrovský přehled o celém baseballu a spoustu nápadů, jak naší hru pozvednout. Proti Barceloně zvládl ve svých téměř čtyřiceti letech odházet sto dvacet nadhozů“ pochvaloval si trenér Nesňal.

Ahearne by měl přiletět do Brna na dva měsíce v létě a také pomoct české reprezentaci před mistrovstvím světa.

Další změnu hlásí Draci na pozici druhého kouče, když Australana Leo Vivonu vystřídal Američan Brett Cumiskey. „Zatím si angažmá v Brně užívám. Draci mají velmi dobrý systém a velký potenciál do budoucnosti,“ nastínil své poznatky Cumiskey.

V jednání je navíc další posila – Ben Hilterbrand z Austrálie, který měl původně zakotvit v týmu extraligového nováčka z Liberce. „Tři dny před odletem to ztroskotalo na finančních potížích. Je to silový pálkař, který měl v sezoně nejvíc stažených bodů,“ uvedl na jeho adresu Minařík, který s ním působil v celku Glenelg Tigers.

Za patnáctým titulem vykročí AVG Draci Brno v sobotu. V repríze loňského finále hostí Arrows Ostrava. Kvůli zranění z poháru budou chybět Schneider a Petřík. „Odehráli jsme zatím šest zápasů a v každém je patrné zlepšení. Doposud jsme vždy směřovali přípravu k červnovému evropskému poháru, což teď bude jiné. Musíme rozložit sílu i na mladé hráče, aby se rozehráli, a chceme letos jít víc do rizika. Snad začneme dobře,“ přál si Nesňal.