V uplynulém ročníku, který vyvrcholil dubnovým mistrovstvím světa v Hongkongu, vybojoval osm medailí. V olympijské disciplíně keirin získal světový bronz, ovládl evropský šampionát a také celkové pořadí Světového poháru. V kilometru s pevným startem přidal světové stříbro a evropský bronz. „Až když Tomáš vyskládal sbírku osmi medailí, člověku dochází, jak je ten počet obrovský. Časem teprve dozraje, co všechno dokázal, a děkuju mu za to,“ vyznal se brněnský i reprezentační trenér Petr Klimeš.

Bábek pro český sprint získal medaili z mistrovství světa po třinácti letech. Pouze o dva roky méně trvala absence českých dráhařů na mezinárodních keirinových závodech v Japonsku. Mezi šesticí vybraných elitních světových závodníků se Bábek nyní ocitl. Do země vycházejícího slunce dorazil před týdnem a už absolvoval tamní školu keirinu. „Smlouvu mi Japonci přinesli ještě před závodem na mistrovství světa v Hongkongu, kde jsem ji podepsal. Možná teď o mně japonští fanoušci víc vědí, protože jsem posílal vzkazy do televize přes jejich kameramany,“ líčil zanedlouho třicetiletý Bábek.

Jeho úspěchy vyvolávají u pamětníků vzpomínky na doby Jiřího Dalera, Antona Tkáče nebo Pavla Buráně a dráhové cyklistice po hubených letech opět přibývají fanoušci. „Hodně se to projevuje na sociálních sítích, kde mě po mistrovství světa sledovalo třeba tři sta nových fanoušků. Díky přímým přenosům viděli šampionát i lidé, kteří sledují spíš jiné sporty. A když má daný národ úspěch, zvyšuje se i popularita sportu. Doufám, že jsme udělali první krůček v našem dlouhodobém cíli, kterým je propagace dráhové cyklistiky,“ přál si brněnský rodák Bábek.

Český reprezentant slavil úspěch přesně v době, kdy hokejisté brněnské Komety získali po 51 letech mistrovský titul. „Hokej i dráhová cyklistika mají v Brně hluboké kořeny. Kometě se na ně podařilo po dlouhé době navázat a věřím, že u nás se odehrává něco podobného. Máme společný úkol vrátit dráhovou cyklistiku na výsluní. Tomáš dokázal, že jsme schopní přivézt medaili ze světové akce, a ne jednu,“ hledal spojitost Klimeš.

Aby brněnští dráhaři pravidelně vozili úspěchy z evropských i světových šampionátů, chybí jim zastřešený velodrom s dřevěnou dráhou mezinárodních parametrů. Vzrůstá však šance, že vyroste na původně zamýšleném místě v Komárově. „Magistrát vážně uvažuje o stavbě nové víceúčelové haly. Čekáme, jak se to vyvrbí, ale do dvou let můžeme závodit na novém velasu. Město vidí úspěchy od juniorů po dospělé, není to one man show, deset lidí kosí medaile. Doufám, že se toho dožijeme a dráhová cyklistika u nás bude strmě stoupat,“ sdělil vedoucí trenér brněnské Dukly Svatopluk Buchta.

Na starém betonovém velodromu u výstaviště klub pořádá 10. a 11. června již tradiční Velkou cenu Brna v dráhové cyklistice. „Snažíme se, aby u nás byla populární, bez toho nám velodrom nikdo nepostaví, proto pořádáme závod, na který chodí každý rok čím dál víc lidí. Letos očekáváme návštěvu ke dvěma tisícům diváků,“ přemítal Bábek.

Úřadující evropský šampion se po letošním ročníku zařadil mezi sportovní celebrity a Dukla Brno v něm získala vzor i pro mladší týmové parťáky. „Fakt jsem čekal strašně dlouho a dočkal se. Tomáš je konečně první profesionál v tomto mančaftu, který neváhá vytáhnout z kapsy své vydělané peníze pro svůj posun. Zajišťuje si výživu, pronajal si kyslíkový stan, konzultuje všechno s trenérem. Koncentruje se jen na sport a snaží se udělat, co je v jeho silách. Má jen osobní život a kolo. Skončil školu, doma se usadil, snoubenka Magda mu v tom strašně pomohla, potom úspěchy musejí přijít. Jak ho znám, bude pořád hledat něco jiného a toto pro něj není konečná. Práce má správný směr,“ liboval si bývalý mistr světa Buchta.

Bábka posouvá k úspěchům i silný tým brněnské Dukly, vždyť Pavel Kelemen skončil na světovém šampionátu v keirinu pátý. „Občas se trochu poškádlíme, ale fungujeme dobře. Kdybych měl trénovat sám, na medaile nikdy nedosáhnu. Pro kluky může být zase výhoda, když vidí, že jeden z nich cenný kov získal. Děkuji celému týmu Dukly Brno, na úspěších má obrovskou zásluhu,“ dodal Bábek.

Jen musí popřemýšlet, kde bude přibývající medaile skladovat. „Zatím jsou v krabičce od trenek, protože jsem neměl nic jiného po ruce. Musím něco vymyslet,“ usmál se dráhař.