Udělení výjimky z nouzového stavu od hlavní hygieničky Jarmily Rážové ovšem vyžadovalo kývnutí na přísnější podmínky. Do zápasu mohou nastoupit hráči pouze s negativním testem na Covid-19, který bude platit nejvýš osmačtyřicet hodin. „S podobnými opatřeními jsme počítali a pokud chceme hrát, musíme je splnit a jsme na ně připravení. Jsme hlavně rádi, že znovu začneme,“ pravil kouč Volejbalu Brno Ondřej Marek.

Jenže testování na koronavirus představuje pro většinu klubů značný zásah do rozpočtu. Jeden test je vyjde zhruba na tisíc čtyři sta korun.

Volejbalové týmy zapisují v utkání na soupisku nejvýš devatenáct lidí, házenkáři většinou až dvacet. „Svaz přispěje na první testování, ale jinak většinu nákladů ponesou kluby. Doufejme, že povinnost vyšetření drahým PCR testem před každým utkáním nebude trvat dlouho,“ uvedl pro svazový web šéf české házené Jaroslav Chvalný.

Nejbližší utkání jihomoravských celků po restartu profesionálních soutěží:
Házená – muži:
Brno – Jičín, sobota v 17 hodin
Plzeň – Maloměřice, neděle v 10.30 hodin
Volejbal – muži:
Brno – Zlín, pondělí 16. listopadu v 19.40
Basketbal – ženy:
KP Brno – Slovanka, úterý 17. listopadu ve 14 hodin

Aspoň s jednou finanční úlevou ale mohou týmy počítat. Testování nemusí podstoupit ti, kteří si koronavirem prošli v posledních devadesáti dnech.

Kvůli platnosti testů dva dny mění česká volejbalová extraliga zápasový režim. Za týden pravděpodobně nabídne dva zápasy, které týmy odehrají v pátek a v sobotu. „Už je to víceméně schválené. Od příštího týdne se v pátek budou dohrávat dosud odložená utkání a v sobotu se pojede podle aktuálního rozlosování,“ přiblížil Marek.

I na brněnské hráče tak čeká po dlouhé nucené přestávce náročný program. „Jde pro nás o výhodu, protože kromě zkušenějšího Michala Hrazdiry (pětatřicet let – pozn. red.) máme mladé hráče. Ti rychleji regenerují. Na druhou stranu osa našeho kádru je oproti soupeřům velice úzká,“ poznamenal Marek.

Jeho tým kvůli hrozbě pozitivních případů na koronavirus doplnilo hned několik mladých hráčů. „Připravujeme se s více hráči, kteří můžou do hry zasáhnout. Jsme připraveni na všechno, ale samozřejmě forma není ideální,“ podotkl Marek.

Brněnští volejbalisté odehrají první utkání po restartu nejvyšší české soutěže v pondělí v 19.40 hodin na domácí palubovce se Zlínem. „Těšíme se opravdu hodně, ale ze začátku bude hra pomalejší a nebudeme tolik sehraní. Jsme ale docela dobře fyzicky připraveni a volejbal jsme hrát nezapomněli, proto věřím, že zápasy budou i trochu vypadat,“ řekl univerzál brněnského týmu Daniel Římal.

Volejbalistky rozehrají extraligová utkání příští víkend. Stejně tak i basketbalistky, ovšem KP Brno čeká odložený domácí duel už v úterý od dvou hodin odpoledne se Slovankou.

Návrat hlásí také mužský florbal. První zápas se odehraje v pondělí, ovšem většina týmů poprvé nastoupí o víkendu 28. a 29. listopadu. Futsalová nejvyšší soutěž zatím zůstává přerušena.