Jak se vám líbí na Olympijském festivalu v Brně?
Myšlenka je skvělá, rozšířená a uvažují o ní i jiné státy. Český olympijský výbor na tom pracuje, aby se to rozšířilo i do ostatních zemí. Báječná akce. Před čtyřmi lety jsem se byl podívat v Praze, kde byl olympijský park na Letné. Krásné, stejně tak i nyní v Brně.

Vidím zástup lidí u curlingových drah. Pochvalují si vaši kolegové, kolik lidí má zájem o tento sport?
Zájem roste díky médiím a snad i nějakým našim výkonům v reprezentaci na všech úrovních, už jsme přivezli nějaké medaile v mixovaných týmech. Lidi curling baví. Návštěvnost curlingových drah je vysoká a jsme za to moc rádi.

Miroslava Topinková na Olympijském festivalu v zóně Deníku.
U plátna fandili Vítkové, u curlingových drah stáli lidé fronty

V čem je fyzicky náročný curling a co vás k němu nejvíc poutá?
Je to náročný sport na fyzičku. Nezdá se to, ale při metení jde člověk občas hodně na dno sil. Zásadní je soustředění, udržet nervy při nějakých rozhodujících momentech, kdy je potřeba trefit všechno nebo nic. Krásná je tradice a gentlemanství, říká se tomu duch curlingu. Hráči se k sobě chovají slušně a příjemně. Jde hlavně o fair play.

Už přebolelo zklamání z rozhodujícího kvalifikačního utkání o postup na zimní olympijské hry v Koreji, kdy jste na domácí půdě v prosinci padli s Dánskem 2:4?
Možná to přemrzí, až skončí olympiáda, zatím mě prohra hodně mrzí. Svrbění začne se startem soutěží curlerů a kluky z týmu určitě taky. Budu navíc spolukomentovat v České televizi přenosy play-off mužské části.

Komu nejvíc věříte na triumf?
V mužích určitě Kanada a Švédsko, rozdají si to.

Chystáte se po sezoně ukončit kariéru, za jakého důvodu jste se tak rozhodl?
Patnáct let v reprezentaci je dlouhá doba, za kterou jsem měl spoustu krásných zážitků a emocí. Na druhé straně člověk musí umět říct, kdy to stačí a kdy je čas věnovat se rodině. Nechat další generaci, aby si urvala místo na slunci. Věřím, že máme mladé talentované hráče, kteří mají šanci to dotáhnout hodně daleko.

Jaký bude váš život po kariéře?
Rodinný. Ale budu se i věnovat tomu, aby někdo z týmů postoupil na olympiádu a vrátili jsme se na světovou úroveň. Věřím, že hráči, kterým je dnes kolem dvaceti pětadvaceti let, tak to dají.

Láká vás trenéřina?
Chci pracovat s juniory, máme středisko vrcholového sportu. Budu trénovat a částečně jsem jednal s trenérem reprezentačních týmů o spolupráci. Až skončí sezona, vše nějakým způsobem domluvíme.

Dlouho jste hrál za třináctinásobného českého šampiona Sem Tam Brno. Jste pražský rodák, takže co vás přivedlo do Brna?
V Brně curling vznikl dávno. Na Gymnáziu Matyáše Lercha se založilo 1. CK Brno v devadesátých letech. Pedagogové z gymplu začali provozovat klub a s bráchou Martinem jsme sem jezdili dělat na led na mistrovství republiky mixů, což byl jediný výjezdní turnaj v té době mimo Prahu. Pomáhali jsme s organizací a nakonec jsme se dohodli, že za ně budeme hrát. A prostě Brno jede.

Dráha, která je na brněnském výstavišti, splňuje všechny parametry pro profesionální utkání?
Určitě. Splňuje dané rozměry a co se týká kvality ledu, bude velmi blízko. Dělal ji velmi kvalitní ledař. Na první pohled není vidět rozdíl mezi touto dráhou a závodní.

Natálie Topičová.
V kuželkách je těžší se strefit než v bowlingu, říká Topičová