Úskalí pro závodníky přináší, pokud dojde ke změně oproti minulému roku. Přesně ta nastala v případě Ford Challenge Prague, která už příští sobotu uvítá v hlavním městě elitu světového triatlonu. „Co pro některé znamená zážitek ze sportu, pro jiné může přinést dopravní komplikace nebo nepříjemnosti spojené s organizací akce. K požadavkům dotčených orgánů jsme se museli postavit čelem, takže vznikla trasa, která je neméně zajímá a je o něco techničtější, než byla v předchozích letech,“ přibližuje důvody změny ředitel závodu Tomáš Vrzák.

Ten potvrzuje, že má standardních devadesát kilometrů a stejně jako plavecký i běžecký úsek splňuje distance polovičního ironmana. „Na zvlněné trati se dá občas odpočinout. Třeba ve slovenském Šamoríně na mistrovství světa Challenge je úplná rovina a člověk musí jen šlapat, pokud přestane, ztrácí rychlost. Jsou to dvě hodiny konstantním výkonem. Když se dá jít ze sedla, ze sjezdu protáhnout, trať je příjemnější,“ popisuje přední český závodník na středních a dlouhých distancích Lukáš Kočař (na snímku).

Změnu pražské trati okusí až den před závodem, ovšem loni ji viděl dokonce až po startu. „To se mi moc často nestává,“ ujišťuje. „Budou tam dva okruhy mezi obcemi, díval jsem se aspoň na mapy na internetu, jak to vypadá. Podle Petra Soukupa, který taky závodí, bude kolo náročnější než loni, což mi může víc sedět,“ přemítá triatlonista brněnského Konrad Tools Teamu.

Lukáš Magera.
Ofenzivní komando Zbrojovky: zkušenost a dravost. Vedle Magery rostou mladí

Už loni ho těšil prudší kopec. Kočařovi vyhovuje, pokud tělu aspoň na chvíli uleví ze strnulé pozice v hrazdě, ve které tráví přes dvě hodiny. „Nemám moc rád, když člověk pořád leží schovaný v hrazdě, aby měl co nejlepší aerodynamický tvar. Vyhovuje mi, když si můžu odpočinout, protáhnout záda a šlapat přirozeně s chycením nahoře. To je pro mě největší úleva, než se zase shrbím do hrazdy,“ říká loni šestý muž pražské Challenge.

Z dlouhého posedu v triatlonové pozici se mu ozývají bolesti bederní části zad a také okolí krční páteře. „Když jsem přes dvě hodiny skrčený a nemůžu se narovnat, hrozně to cítím na konci kola a při běhu. Trénuji v této pozici, ale někteří borci asi víc. Přes léto jezdím na trenažéru, silnice jsou v hrazdě nebezpečné. Před měsícem a půl jsem zásadně měnil posed u Honzy Dubce. Snad mi víc sedne,“ zmiňuje Kočař spolupráci s předním odborníkem na posed z Triexpertu.

Při prohlídce cyklistické trati před závodem se zaměřuje na výrazné zatáčky, zvlášť pokud se do nich vjíždí z prudkého sjezdu. „Je důležité podívat se aspoň na mapě, ale ideálně si trasu před závodem projet. Jedno kolečko má třicet kilometrů, den před závodem jde o ideální rozjetí, které zvládne každý. Dojedu k vesnicím autem a projedu si okruh,“ povídá syn sedminásobného mistra republiky v triatlonu Tomáše Kočaře.

Brněnský dráhař Jiří Janošek (vpravo) vybojoval v belgickém Gentu bronz v pevném kilometru.
Sáhnul si na dno, ale dřel. Teď dráhový cyklista Janošek slaví evropský bronz

Nebezpečné bývají také užší úseky silnice. „Na trase Challenge budou jen dva pytle, kdy se pojede proti sobě, většina okruhu vede jedním směrem. Předpokládám, že trať bude uzavřená, takže bude paradoxně ještě lepší, než když se jezdí proti sobě na širší silnici,“ líčí třetí muž letošního mistrovství světa v terénním triatlonu.

Při cyklistické části se závody často lámou v kopcích, kde závodníci plánují rozhodující úniky nebo nástupy. Při Ford Challenge Prague přijde takový zhruba po deseti kilometrech, kdy se triatlonisti dostanou na dalších devíti kilometrech o 170 metrů výš. Zpátky je pak čeká prudký sjezd. „Na hlavní kopec se musím nachystat. Pokud bude přede mnou skupinka, pokusím se ji docvaknout před kopcem a třeba natvrdo ho s ní vyjet. Kdybych se jí pustil, může to být zásadní. Naopak pokud budu ve skupině a pojede se mi dobře, na začátku kopce se dá zaútočit, aby se nadělila,“ líčí největší český favorit.

Seriál Triexpert Jak na triatlon
Deník Rovnost ve spolupráci se společností Triexpert nabízí svým čtenářům seriál s názvem Jak na triatlon. Věnuje se stále oblíbenějšímu sportovnímu odvětví, které spojuje tři různé disciplíny: plavání, cyklistiku a běh. Z původních deseti jej díky návrhům dalších témat rozšíříme na dvacet dílů. Dozvíte se mimo jiné, jak si správně vybrat typ závodu, jak ideálně rozvíjet kondici, dočtete se o vhodné výživě, správném cyklistickém posedu, výběru materiálu či možnostech regenerace. Pravidelný seriál najdete na stránkách Deníku Rovnost každý čtvrtek. Pokud máte tipy na témata, která vás o triatlonu zajímají, pište na e-mail jaroslav.kara@denik.cz.