„Je to obrovská radost, protože každá výhra v EuroCupu je cenná a tohle je super. Myslím, že jsme odvedly dobrý výkon,“ řekla brněnská hráčka Eva Kopecká.

Brňanky se v předzápasové přípravě chystaly především na hvězdu domácího celku Helenu Sverrisdottovou, jež na Islandu považují za nejlepší basketbalistku poslední doby. Jenže v utkání Haukaru kvůli zranění scházela. „Připravovali jsme se na Helenu de facto celý týden, ale před zápasem jsme se dozvěděli od předsedy, že nenastoupí. Řekli jsme si, co budeme hrát a první poločas byl fantastický,“ liboval si královopolský kouč Dušan Medvecký.

Jeho svěřenky totiž vedly po dvaceti minutách s rozdílem o šestadvacet bodů, k němuž si pomohly i přes padesát procent úspěšnou střelbou za tři body. „Myslím, že všechno vzešlo z postupného procesu, kdy jsme dobře pracovaly už v tréninku i rozcvičení bylo super. Plynule to pak přešlo do zápasu, což se ukázalo v první čtvrtině (vítězství 25:8 - pozn. red.)," pochvalovala si Kopecká.

Basketbalistky KP Brno ve sportovním centru Haukaru.
Českého házenkáře zná na Islandu každý, basketbal tam je prý sport číslo dvě

Po přestávce se ale hra na palubovce vyrovnala. „Pod dojmem, že máme náskok šestadvaceti bodů, jsme nastoupili do druhého poločasu laxně. Dostali jsme nějaké body a zápas se víceméně dohrával. Bylo to pak zbytečně nervózní,“ poznamenal Medvecký.

K vítězství jeho týmu výrazně přispěly Michaela Stejskalová, jež zaznamenala sedmnáct bodů v utkání, a Američanka Natalie Kucowská. Dvaadvacetiletá pivotka si jich připsala třiadvacet a k nim přidala třináct doskoků. „Hrála výborně, co se týče ofenzivy, ale vypustila pak i poslední doskok, kdy jsme dostali zbytečně dva body,“ podotkl Medvecký.

Brněnským basketbalistkám zahráli na Islandu čeští muzikanti.
Šťastný zápisník z Islandu: Hudbo, hrej! Výprava KP zaujala nejen v přístavu

Poslední sekundy zápasu pokazily zkušenému stratégovi pocity z první výhry. „Zase nejsem nadšený z toho, že jsme dostali koš s klaksonem, protože každý bod se počítá. Řvu na holky, ať zápas dohrají, ať dáme koš, ale místo toho si necháme doskočit balon nejmenší hráčkou,“ zdůraznil Medvecký.

Královopolanky jsou v eurocupové základní skupině L třetí se čtyřmi body a dál drží postupové naděje do vyřazovací části. „Holkám gratuluju, přijeli jsme sem vyhrát, což se povedlo," zmínil kouč po utkání a dodal: „Musíme vyhrát s Haukarem i doma. Pokud uspějeme a nedostaneme někde zase latu, máme šanci postoupit. Bude také důležitý výsledek v Tarbes a věřím, že Villeneuve můžeme taky potrápit.

Haukar - KP Brno 61:80 (8:25, 11:20, 21:17, 21:18)
Rozhodčí: Kate Unsworthová (V. Británie), Karol Kowalski (Polsko), Sturla Bentzen Sand (Norsko).
Body: Palmerová 12, Grayová 10, Alexandersdottirová 9 - Kucowská 23, Stejskalová 17, Malíková 10.