Domácí nesoupeřili jen s lotyšským gigantem, ale také se střevní virózou. Ta vyřadila ze hry dvě stěžejní hráčky Žabin, Petru Záplatovou a Marqeus Webbovou. „Převládají pozitiva, přestože jsme prohráli o jednadvacet bodů. Nacházíme se ve složité situace, vypadly nám zásadní hráčky. Holky, které místo nich dostaly šanci, se odvděčily dobrým výkonem. Ukázali jsme, že jsme schopni hrát i v takto okleštěné sestavě, což je pozitivní moment,“ hodnotil utkání trenér Žabin Viktor Pruša.

Ačkoliv měla Riga stejně jako Žabiny díky pěti výhrám jistý postup do play-off EWBL, trenér Martins Zibarts, který je zároveň kouč lotyšské ženské reprezentace, největší esa nešetřil. Brněnské publikum tak mohlo sledovat přehled hvězdné Američanky Shey Peddyové nebo bodovou smršť přední lotyšské pivotky Kristiny Vitolaové. „Přesně kvůli takovým zápasům tuto soutěž hrajeme. Pro náš mladý mančaft jde o chvíle k nezaplacení. Třeba sedmnáctiletá Eliška Hamzová si zahrála přes deset minut a za tu dobu získala víc zkušeností než za celý rok v juniorské extralize,“ pravil Pruša.

Riga si rozhodující náskok vytvořila už v první čtvrtině, kterou ovládla o třináct bodů, ve zbývajících částech hry ji Žabiny zdatně sekundovaly a závěrečnou čtvrtinu vyhrály. „Dokázaly jsme si, že můžeme hrát i proti takovým soupeřům. Byly tam pasáže, kdy jsme se Rize vyrovnaly,“ pochvalovala si křídelnice Beáta Adamcová, která zaznamenala celkem patnáct bodů.

Žabiny i přes porážku zůstávají na druhé pozici tabulky skupiny B v EWBL, závěrečný duel úvodní fáze soutěže odehrají příští sobotu na palubovce švédské Luleji, které patří třetí pozice. „Před sezonou jsme chtěli postoupit do čtvrtfinále. Na základě rozložení sil a našich výkonů jsme si dali za cíl postup do Final Four. Ale jak Lulea, tak soupeři v druhé skupině jsou kvalitní,“ uzavřel Pruša.

Žabiny Brno - TTT Riga 70:91

Čtvrtiny: 12:25, 17:23, 18:21, 23:22.

Sestava Žabin: Stoupalová, Lančová, Matuzonytéová, Vacková, Hamzová, Křivánková, Adamcová, Šoukalová, Válková, Dudášová.

Nejvíc bodů Žabiny: Matuzonytéová – 20 bodů, Adamcová – 15 bodů, Vacková – 12 bodů, Dudášová – 10 bodů.