Tomeček vybojoval takzvaný kvótaplac pro Českou republiku, jméno skeetaře do Tokia obsadí až reprezentační kouč. „Doufám, že pojedu. Většinou to bylo tak, že jel, kdo místo střelil, ale výkonnost si musím držet. Nemůžu tam jet pouze na výlet,“ vzkázal Deníku Rovnost z Mexika sedmadvacetiletý brokař.

Střelec z Vnorov na Hodonínsku se na stupně vítězů v elitním seriálu dostal poprvé v kariéře, jeho maximum byla šestá příčka. V Acapulcu nastřílel v základní části 122 bodů a spolu s dalšími šesti soupeři absolvoval rozstřel o dvě volná místa pro šestičlenné finále.

Devatenáctý muž z olympijských her v Londýně se do něj prodral z poslední šesté pozice spolu s olympijským vítězem z Ria de Janiero Gabrielem Rossettim z Itálie. Ve finále pak kyjovský rodák minul pouze jeden terč a obsadil třetí místo za hvězdami své disciplíny Rossettim a Američanem Vincentem Hancockem.

Dvojnásobný olympijský šampion a čtyřnásobný mistr světa Hancock potřetí v kariéře trefil všech 125 terčů v kvalifikaci a světový rekord vyrovnal i ve finále, v němž neminul ani jednou ze šedesáti střel.

Tomeček získal druhou velkou seniorskou medaili po mistrovství Evropy v roce 2011, kde byl taktéž třetí. Blízko k zisku kvótaplacu pro Tokio byl už na loňském mistrovství světa v korejském Čchang-wonu, kde mu na páté příčce uniklo o jednu pozici.

V disciplíně trap se českým střelcům tolik nedařilo, nejlépe si vedl devátým místem Jan Borkovec z Komety Brno. Jeho zkušenější kolegové zaostali, Jiří Lipták skončil patnáctý a David Kostelecký jedenadvacátý, přestože je od rozstřelu o finále dělila jedna, respektive dvě chyby. „Byl to snad pátý závod, kdy jsem nepostoupil těsné o jeden terč. Pro mě by bylo lepší čtyři předchozí totálně pokazit a jeden závod zvládnout. Jsou to krásné výsledky, ale patnácté místo nikoho nezajímá,“ litoval Lipták z Komety Brno.

Pětadvacetiletý Borkovec devátou příčkou výrazně překonal dosud nejlepší výsledek ve Světovém poháru, což bylo 32. místo v San Marinu před necelými třemi lety. V Mexiku se rozstřeloval o finále s pěti soupeři a vypadl jako třetí.

Úvodní podnik Světového poháru v trapu vyhrál James Willett z Austrálie. Ve finále porazil o čtyři zásahy egyptského brokaře Ahmeda Zahera.

Seriál pokračuje první dubnový týden v Al Ainu ve Spojených arabských emirátech, kde půjde o další dvě postupová místa na hry pod pěti kruhy. „Je to složité, ale věřím, že se nám podaří je získat. Nesmíme se bát, jsme teprve v půlce kvalifikace, ještě nás toho dost čeká,“ doplnil Lipták, který žije v Rajhradicích na Brněnsku.