Převažuje však zklamání, že jste ve čtvrtfinále prohrál s Rusem Timurem Safinem těsně 14:15?
Sedmé místo je fantastické. Další úspěch pro český šerm, ale po porážce 5:15 bych měl z konečného výsledku lepší pocit. Medaili jsem měl blízko. Na druhou stranu mě těší, že jsem šermoval naprosto vyrovnaný zápas. Možná jsem byl i o trošku lepší. Safin je světová dvojka, daří se mi svou práci posouvat dál. Platí to i o předchozích utkáních. Na cestě do čtvrtfinále jsem s přehledem porazil Itala Lorenza Nistu, který mě porazil v Šanghaji, 15:6 a pak světovou osmičku Alessia Foconiho 15:8. Z toho mám radost. Malá kaňka je jen, že byla medaile blízko. Čtvrtfinále bylo plné emocí a zvratů. Lidé mi říkali, že šlo o nejlepší zápas turnaje.

Mrzí vás, že o závěrečném bodu rozhodlo video?
Na tuto smůlu nevěřím, ale v této sezoně trochu začínám. (smích) Prohrál jsem letos asi čtyři zápasy 14:15 a vždy smolně. Teď proti Safinovi byl verdikt zvláštní. Bylo to padesát na padesát. Stál proti mně fleretista z velmoci. Sudí to podvědomě cítí, což je asi ve všech sportech. Rozhodnutí mě strašně štvalo, ale musím s tím počítat a dělat vše proto, abych rozhodl duel co nejdřív.

Je v šermu posuzování zásahu na videu pro všechny v hale nebo jen interně pro rozhodčí?
Obrazovku jsme měli za planší (koberec pro šermířské duely – pozn. red.), rozhodnutí jsem viděl i já. Zásah bych asi neuznal, ale samozřejmě jde o můj zaujatý pohled. Většinou je rozhodování s videm interní, ale na vrcholných akcích jsou velké obrazovky. Nemrzí mě ani tolik poslední bod, ale spíš verdikt předtím za stavu 10:12. Dal jsem zásah, který mi neuznali a dostal jsem červenou kartu, takže stav 10:13. Na druhou stranu jsem se zdravě naštval a otočil jsem zápas na 14:13. Jsem rád, že jsem držel naprosto vyrovnaný zápas se Safinem. Minulou sezonu byl suverénní, teď už méně. Nakonec skončil na šampionátu druhý. Předchozí zápasy byly možná mé nejlepší v kariéře, nejlepší šerm, co jsem v životě předvedl.

Jde o povzbuzení před červencovým mistrovství světa v Lipsku?
Určitě a těším se na něj. Rozeberu chyby s trenérem a odpočnu si teď tři dny doma. V neděli odjíždím na přípravu do New Yorku a poté na tréninkový kemp do Londýna.