Sparta jako suverén podzimní části a obhájce titulu přijede do Vyškova v sobotu. Přípravný zápas v Brně měl vyškovskému kouči Pavlu Palovi naznačit aktuální výkonnost týmu. Stalo se tak jen částečně.

„Chybělo nám pár hráčů, kteří by do soboty měli být k dispozici. Ale hlavně jsme nehráli to, co jsem si představoval. Chtěl jsem, abychom za každých okolností zkoušeli systémové věci. Mě nezajímalo, že dáme pětku, protože rychle rozehrajeme trestňák a soupeř se nestačí vrátit. Já jsem chtěl, aby se hráči postavili, a aby zkoušeli, jak to bude fungovat herně. A to dělali jen ve chvílích, kdy jsem na ně zařval,“ konstatoval vyškovský kouč.

První akce naznačovala, že by jeho svěřenci mohli zadané úkoly plnit. Jenže ji zastavil předhoz a poté se hra na dlouhé minuty přesunula na vyškovskou polovinu. „Dohodli jsme se, že budeme hrát třikrát dvacet minut. A ta první dvacetiminutovka byla z naší strany relativně dobrá a vyrovnaná. Hráli jsme systém, který máme nastavený. Jenže pak bylo vidět, že nám odpadá fyzická kondice a tím i koncentrace některých hráčů. Jasně se začal projevovat rozdíl v kvalitě prvoligového a druholigového mužstva. Navíc Vyškov začal letní přípravu mnohem dřív než my, takže nemáme tolik natrénováno,“ viděl příčiny vysoké porážky trenér Bystrce Juan Andres Szeremeta.

Už v polovině první třetiny začali hosté dávat body a v jejím konci už byla jejich převaha jednoznačná. Prosazovali se individuálně i po kombinacích. „Byl to náš první herní test, jak na tom vůbec jsme, protože na tréninku nemáme možnost hrát patnáct na patnáct. Dnes jsme si poprvé vyzkoušeli, jak to může fungovat, a jak jsem řekl, čekal jsem víc. Nesplnilo se to, že si vyzkoušíme víc ty systémové věci. Nevyužili jsme toho, že soupeř byl unavený. Některé akce jsme mohli sehrát třeba i třikrát po sobě. I individuálních chyb bylo v prvním přípravném utkání samozřejmě dost. Na druhou stranu, je otázka jestli to nebylo soupeřem, že kluci do toho podvědomě nešli naplno,“ doplnil k hodnocení Pala.

V jarní části 1. ligy byla v šestičlenné nadstavbové části odehrána čtyři kola. Se čtyřmi výhrami vede Sparta, Vyškov vyhrál dvakrát a patří mu pátá příčka. Do play-off po deseti kolech postoupí čtyři nejlepší kluby. „Musíme někoho ze čtyřky dostat pod sebe. Proto potřebujeme získávat body. Tedy i se Spartou. Víme, že k nám nepřijede kompletní, o to jsou naše šance větší. Bude to velmi těžké utkání, ale musíme do něj od začátku jít s tím, že chceme vyhrát. Přemýšlet nad tím, že je to Sparta, takže zápas jen odehrajeme, to prostě nejde. V hlavách nesmí být nic jiného, než že jdeme za vítězstvím,“ zdůraznil trenér Jimi.

Také Brňané se v jarní části druhé ligy probojovali do nadstavby o postup do nejvyšší soutěže. Takové ambice si ale nedávají. Ještě letos ne… „První liga je výkonnostně o hodně výš. Především je všechno mnohem rychlejší. Ale výhledově, tak do dvou let, bychom chtěli o postup hrát a samozřejmě postoupit. V současné době tým stabilizujeme, nebo chceme stabilizovat, protože vyšlo pět šest šikovných kluků z mládežnické kategorie, kteří se stávají oporami. Ale je jasné, že potřebují ragbyově dozrát a nasbírat zkušenosti,“ vysvětlil Szeremeta.

RC Bystrc – Jimi RC Vyškov 7:67
Body: Opravil 5 (P), Putna 2 (KPP) – Trunečka 25 (5 P), Soural 19 (3 P, 2 KPP), M. Kovář 9 (P, 2 KPP), Chalabala 7 (P, KPP), P. Pořízek 5 (P), Pittner 2 (KPP). Hráno na 3x 20 minut.
Sestava Jimi: Doležel, J. Kovář, Kopřiva, Jánský, Trunečka, Brtníček, P. Pořízek, O. Kovář, Pittner, M. Kovář, Fialka, Soural, Mazal, Juřínek, Chalabala, střídali: Haška, K. Školař st., Procházka, Jordánek, Schmied. Trenér: Pavel Pala.