Vyrovnané derby nejvyšší soutěže před výbornou návštěvou rozhodla poslední minuta. Domácí vedli 25:19, jenže nezachytili sprint Davida Šenka po levé straně a ten položenou pětkou snížil na rozdíl jednoho bodu. Rozhodnutí bylo na kopačce Martina Kováře. Ten těžký kop z poměrně velkého úhlu až od postranní lajny zvládl a Vyškovští se mohli radovat z vítězství. „Stejnou situaci jsem zažil asi před třemi roky, kdy jsme mým kopem v poslední minutě o bod porazili Říčany. Jsem na kopy určený hráč, takže jsem odpovědnost nemohl hodit na někoho jiného. To víte, že člověk má strach, ale pak si přímo u kopu musíte věřit, protože jinak byste netrefil nikdy nic,“ radoval se vyškovský kapitán.

Samotné derby mělo čtyři herní bloky. Dragonu patřily nástupy do obou poločasů, naopak v koncovkách byl silnější Vyškov. Domácí šli už ve druhé minutě do vedení 7:0 a ve čtrnácté navýšili na 12:0. Vyškov do přestávky srovnal, ale ve druhé části musel opět dotahovat brněnské vedení 22:12, a jak už bylo popsáno, 25:19. „Mám strašný pocit. Taková porážka mrzí. Kolikrát je lepší prohrát třeba 0:40, než když celý zápas vedete a prohrajete body v poslední minutě. Myslím si, že vyhrál šťastnější tým. Utkání bylo vyrovnané, je vidět, že momentálně jsme s Vyškovem na stejné úrovni,“ řekl po zápase zklamaný domácí trenér Martin Javůrek.

Zápas potvrdil, že i v ragby rozhodují zdánlivé maličkosti. V 56. minutě zvýšil domácí Radim Janíček pětkou pod háčko na 22:12. Jeho spoluhráč Jiří Skoupý měl možnost přidat dva body z nejideálnější střelecké pozice. Jenže rozběh natáhl tak, že mu Francouz ve vyškovském dresu Hugo Bartes stihl do kopu skočit a míč srazit.

Bezprostředně po Kovářově vítězném kopu utkání skončilo. Hosté i domácí získali bonusový bod za čtyři položené pětky, Dragon další za porážku nižší než o sedm bodů. Více pochopitelně slavila vyškovská lavička, i když trenér Pavel Pala viděl v utkání i nedostatky. „Samozřejmě že mám radost z vítězství s bonusovým bodem, ale nejsem spokojený s tím, co jsme předváděli. Za začátku obou poločasů jsme se nechali zatlačit a hlavně jsme neplnili taktické věci. Tam, kde jsme měli hrát nohou, tak jsme míče vynášeli a další věci. Hráči hráli tak, jak chtěli oni, a ne to, co chtěl trenér. Na druhou stranu oceňuju jak až do poslední minuty bojovali. I v prohraných zápasech s Říčany a Tatrou kluci dřeli, ale uteklo nám to pod prsty. Teď se jim jejich práce zúročila a výhra nám určitě pomůže i psychicky,“ zhodnotil zápas vyškovský kouč.

Extraliga má nyní přestávku. Dragon příští zápas sehraje 28. dubna v Praze se Slavií. Vyškov má ve 4. kole volný los a další utkání tak má na pořadu až 5. května doma se Slavií Praha.

RC Dragon Brno – Jimi RC Vyškov 25:26Poločas: 12:12. Body: Tieber 5, Dlouhý, 5, Sedlák 5, Janíček 5, Šidla 3, Dofek 2 – M. Kovář 6 (3x 2), Gibala 5, Čížek 5, Kopřiva 5, Šenk 5. Rozhodčí: Rázda – Priskin, Jilčík. ŽK: Burian - Gibala. Diváků: 350.
Brno: Lelovský, Zedka, Sedlák, Harviščák, Weber, Sklenský, Žemlička, Dlouhý, Schütz, Tieber, Janíček, Šenk, Starý, Burian, Dofek – Šlegr, Mich. Mihálik, Mar. Mihálik, Wronka, Skoupý, Puha, Šidla. Trenér: Martin Javůrek.
Vyškov: Frič, J. Kovář, Májovský, Jordánek, Hejč, P. Pořízek, M. Pořízek, Bares, J. Školař, M. Kovář, Soural, Chalabala, Čížek, Gibala, Svoboda – Kopřiva, Šmakal, Vinter, Trunečka, Šenk, Mazal, Juřínek. Trenér: Pavel Pala.
Další výsledky 3. kola:
Slavia Praha - RC Mountfield Říčany 10:64 (5:22), Tatra Smíchov - Sparta Praha odloženo.
Tabulka:
1. Říčany 3 3 0 0 135:40 15
2. Tatra Smíchov 2 2 0 0 96:27 10
3. Praga Praha 2 1 0 1 70:65 6
4. Sparta Praha 1 1 0 0 43:22 5
5. Vyškov 3 1 0 2 63:91 5
6. Dragon Brno 2 0 0 2 35:57 2
7. Slavia Praha 3 0 0 3 42:184 1