Na mistrovství světa oblékl duhový dres pro šampiona keirinu, přidal stříbro v pevném kilometru a bronz ve sprintu. Z Evropy si odvezl zlato v kilometru a v dalších dvou disciplínách bronzy. „Co start, to medaile, s tím nikdo nepočítá. Povedla se velká věc. Zvládl to ostře, ale Evropa už byla upocená. Bylo mi ho líto, jak vypadal unavený. Chtěl jsem to odpískat ve sprintu, aby o třetí místo nejel, ale nějak to dal,“ ocenil výkon svého svěřence brněnský i reprezentační kouč Zdeněk Nosek.

Šťastný na světovém šampionátu včetně týmového sprintu závodil pět dní v kuse. Pak měli závodníci den pauzu a hned pokračovali ve švýcarském Aigle pětidenním evropským šampionátem. „Nejvíc si cením, že jsem ty dva týdny závodění vydržel, druhý už byl o morálce,“ pronesl dráhař, který v úterý oslavil osmnácté narozeniny.

Mladík z Náměště na Hané nedaleko Olomouce navázal na své předchůdce v brněnské Dukle Jiřího Janoška, Martina Čechmana nebo Sáru Kaňkovskou, kteří sbírali juniorské medaile, i když ne v takovém počtu. Příští rok už se Šťastný přesune do kategorie jezdců do 23 let. „Řadím ho do skupiny stejných talentů. Všechno rozhodne jejich píle, dá to další práci, aby šli dál. Věřím, že Kuba ji dělat bude, cyklistika ho baví, nechá na dráze život. Dlouho jsem neviděl takového člověka,“ pochválil jej Nosek.

Na snímku Pivarník.
Zůstat bylo špatné rozhodnutí, říká po konci ve Zbrojovce kouč Pivarník

Šťastného považuje za hodné kluka. Je to ve sprintu žádoucí? „Není to raplovina, ale dost gentlemanský sport, prasárny se tam nedělají. Kuba je rapl do pedálů, umí šlápnout,“ poznamenal trenér.

V kategorii do 23 let Šťastného na evropském šampionátu doplnil dvěma bronzy ještě Martin Čechman. „Je krásné, že někdo, kdo jezdí po brněnském velodromu, dokáže na Evropě jet jako rovný s těmi nejlepšími,“ podotkl Nosek.

Brněnské medaile ∙ Mistrovství světa juniorů v Aigle: Jakub Šťastný – zlato v keirinu, stříbro v kilometru s pevným startem, bronz ve sprintu jednotlivců
∙ Mistrovství Evropy juniorů v Aigle: Jakub Šťastný – zlato v kilometru s pevným startem, bronz ve sprintu jednotlivců, bronz v keirinu
∙ Mistrovství Evropy do 23 let v Aigle: Martin Čechman – bronz ve sprintu jednotlivců, bronz v keirinu

Ilustrační foto.
Statistiky neřeším, říká snajpr Želešic Němec. Ostrými pálí i Lípa ze Strážnice