Touto výzvou žádají o pomoc závodníky, neboť na obě akce dopadá ekonomická krize provázející opatření kvůli šíření koronavirové nákazy. Sázku případně splní při posledním závodě seriálu. „Jdu do toho, co bych pro náš pohár neudělal,“ reagoval Huppert na Božkovu pobídku.

Aby toho nebylo málo, nabídl „odměnu“ fanouškům také při podpoře závodu ČSOB Vokolo Priglu, který je na programu 10. října. „Pokud vybereme částka 350 tisíc korun, skočím radostí po závodě v růžových plavkách a koupací čepici do vod Brněnského móře,“ slíbil Božek.

Obě akce jsou provázané a trápí je tíživá situace. „Naši partneři ruší či omezují domluvenou podporu. Nová jednání ustala a není vidina, že se objeví někdo nový a silný, který by měl v této době zájem stát se partnerem. S Vokolo Priglu jsme v minusu čtvrtinu plánovaného rozpočtu,“ přiblížil Božek.

Pořadatelé se snaží rozpočtové manko dohnat pomocí předplatitelů, kteří startovné koupí v plné výši, nebo dobrovolnými dary. Za tisíc a víc korun se dárce dostane do slosování o doživotní startovné buď na Triexpert Cup nebo Vokolo Priglu. „Díky dobrovolným dárcům jsme již vybrali téměř padesát pět tisíc, tedy víc než třetinu cílové částky,“ liboval si ředitel Triexpert Cupu Huppert.

Už 24. ročník seriálu měl odstartovat minulý týden, organizátoři však kvůli omezení sportovních akcí museli sáhnout ke snížení počtu závodů z dvaceti na dvanáct. Nový začátek plánují ve středu 1. července. Pokud potrvají omezení, počítají se startem ve vlnách nebo se dílů zúčastní jen předplatitelé.

Na květen a červen plánují šest až sedm virtuálních závodů na osvědčených tratích jako Pisárky, Palackého vrch, Obřany, Líšeň, Myslivna či Popůvky. „Stanovíme nejdřív jeden zkušební závod, zda by to fungovalo. Lidé si trať individuálně odběhnou, nahrají záznam a zapíší výsledek,“ přibližuje Božek.

Doteď se přihlásilo do Triexpert Cupu 170 předplatitelů, což je polovina loňského počtu.

Závod kolem Brněnské přehrady si od svého počátku zakládal na maximální péči o běžce. I proto loňský jubilejní desátý ročník přilákal 2236 účastníků a stal se třetí nejlepší akcí roku v anketě Českého atletického svazu.

Pro nadcházející ročník ovšem musí omezit tradiční nabídku. „Zredukujeme naši svatou trojici, tedy pamětní medaili, účastnické tričko a teplé jídlo po závodě. Chceme, aby se běžec cítil jako v bavlnce, ale je to obrovská finanční zátěž, kterou si nyní nemůžeme dovolit,“ popsal Božek.

Tričko si zájemci mohou koupit při registraci zvlášť, jídlo nabízí stánky v cíli. „Pokud to bude trošku možné, medaile v nějaké podobě závodníkům v cíli rozdáme,“ slíbil ředitel Vokolo Priglu.

Na jeho podnik ovšem doléhá i kolize s dalšími závody, které se nuceně přesunuly z jarních termínů na podzimní. Stejný víkend se koná Pražský mezinárodní maraton a Běhej lesy v Lednici. „Ze závodníků se stávají rukojmí přeložených závodů. Když už na ně zaplatili startovné, ani nestojí před volbou, který závod by si radši zaběhli. Pouze řeší, aby jim startovné nepropadlo,“ líčil Božek.

Registrace na Vokolo Priglu začala před dvěma týdny už se přihlásily čtyři stovky běžců, kteří navíc darovali bezmála sto dvacet tisíc korun. Obě růžové sázky tak vypadají reálné…

Opatření brněnských běžeckých akcí:

VOKOLO PRIGLU 2020
- startovní balíček letos nezahrnuje teplé jídlo po závodě, ani účastnické tričko, podoba pamětní medaile se řeší
- snížení odměn pro vítěze – loni pro pět nejlepších žen a mužů bylo celkem 42 tisíc korun, letos jen nejlepší muž a žena dostanou 3000 korun
- nákup funkčního trička za 499 korun na podporu akce
- dobrovolný dar: za 300 korun originální samolepka, za 1000 korun a víc zařazení do tomboly dárců, výherce získá doživotní startovné
- za nákup sportovního vybavení v hodnotě aspoň 2000 korun v běžeckých prodejnách Triexpert dostane závodník zaregistrovaný do 31. května slevu ve výši zaplaceného startovného 699 korun
- Mizuno panic a panna Vokolo priglu 2020: z přihlášených běžeckých nováčků vyberou pořadatelé šest, které obléknou od hlavy až k patě, provedou diagnostiku došlapu chodidel a pod vedením trenéra připraví na závod

TRIEXPERT CUP 2020
- poběží se 12 závodů místo 20, každou středu od 1. července do 16. září 2020
- předplatitelé podpoří seriál koupí plného startovného za 1800 korun i přes zredukovaný počet závodů
- chystá se 6 až 7 virtuálních závodů na osvědčených tratí v období od května až do června
- dobrovolný dar: za 300 korun pamětní samolepka, za částku 1000 korun a víc účast v tombole o doživotní předplatné Triexpert Cupu