V závodech už šestatřicáté Mezinárodní regaty juniorů jim půjde o hodně, budou soupeřit o místa v reprezentačním týmu pro červnové mistrovství světa juniorů v Číně.

Největší český veslařský podnik přivádí do Brna na tisíc veslařů z několika evropských zemí a také tři lodě až z Izraele. „Máme nejvyšší účast za posledních patnáct let,“ chlubí se sekretář brněnské regaty Miroslav Možný.

Na přehradě budou veslaři soutěžit v několika kategoriích, nejsilněji obsazený je tradičně skif. Základ juniorské reprezentace vznikl před dvěma týdny na mistrovství republiky v Račicích. „Letos nemáme v týmu oproti předchozím letům nikoho z Brna. Na regatě se to ale může změnit, velkou šanci má hlavně Ondřej Veškrna,“ vysvětluje předseda veslařského oddílu Lodní sporty Brno Ivo Klemeš. Do českého výběru se vejde patnáct veslařů, konečnou nominaci uzavře veslařský svaz v polovině června.

Na startu brněnské regaty se představí i šest aktuálních juniorských mistrů světa. Pořadatelé očekávají, že mezi favority budou patřit rumunské, německé a slovinksé posádky. „Poměří se tu světová špička, Češi zatím nejsou tak úspěšní, tak se to snad zlepší,“ doufá Možný.

Brněnské závody patří mezi čtyři nejvýznamnější mládežnické regaty v Evropě. Jsou výjimečné tím, že se nejedou na umělém veslařském kanále. O přehradu se veslaři musí podělit s triatlonisty, kteří tam budou mít také své závody. „Jsme s nimi domluvení, abychom se nepletli,“ ubezpečuje Možný.

Příprava závodů je pro pořadatele náročná, na vytyčení tratí pracují několik dní. „Letošní dráhy budou zase o něco kvalitnější, protože jsme pořídili nové startovací bloky,“ dodává Možný.

Pro diváky připravili organizátoři závodů ještě jednu novinku. Do nedělního finálové programu se vklínil také exhibiční závod dračí lodi a veslařské osmy. „Je to světová premiéra. Dračí loď je samozřejmě pomalejší, takže tam bude nějaký handicap. Pojedou dospělí a budou mít postaráno o kvalitní motivaci. Vítězná posádka dostane karton velice dobrého vínka,“ prozrazuje Klemeš.