632 schodů do posledního třicátého patra zvládl za 8 minut a 55 vteřin. O víc než minutu tak překonal čas, který si dával před svým počinem za cíl. Navzdory tomu, že musel řešit nečekané komplikace. „Měli jsme informace, že ke zdolání třiceti pater stačí 561 schodů, ale na místě jsme přišli na to, že jich je o 71 víc. Věděl jsem, že musím nasadit rychlejší tempo. Nevím, jak se mi výsledný čas povedl. Jsem v šoku, že jsem to tak zvládl. Byl to masakr,“ vydechoval spokojený Herba.

Krystian Herba
Narozen 12. srpna 1981
5 zápisů v Guinnessově knize rekordů
16 pokořených výškových budov ve 12 zemích světa
nejvyšší počet zdolaných schodů na světě – Willis Tower Chicago – 3461 schodů
30 poschodí nejvyšší budovy v České republice AZ Tower zdolal 27. dubna za 8 minut a 55 vteřin

Biketrialistu z polského Řešova doprovodili až do finiše i členové podpůrného týmu, kteří mu v každém poschodí hlásili, jaký je aktuální čas jeho výjezdu na vrchol. „Začal jsem zostra a start trochu přepálil. Taky se mi špatně dýchalo. Ke konci už to bylo lepší, protože jsem věděl, že mám časovou rezervu,“ přiblížil polský rekordman, který před závěrem několikrát přibrzdil a nabral dech a sílu.

Po zdolání závěrečného schodu Herba vítězoslavně lehl a zhluboka vydechoval náročný výšlap. Nedlouho poté už se ale vítězoslavně usmíval a rozdával rozhovory. Pozdravil také své fanoušky do živého vysílání na Facebooku.

Za svou kariéru naháněč rekordů Herba absolvoval daleko náročnější výjezdy. Při rekordním počinu před třemi lety v americkém Chicagu překonal na kole 3461 schodů, tedy víc než pětkrát tolik co v Brně a stanovil dosud platné maximum. „Když jsem začínal, AZ Tower, ještě nestál. Budova nemá nějaká zvláštní specifika oproti ostatním, ale je to vždy náročné, zvlášť když chcete schody pokořit za určitý čas. Jsem rád, že se mi podařilo vystoupat na vrchol, protože není úplně jednoduché najít budovy, které mají schody s požadovanými parametry pro Guinnessovu knihu rekordů. K zápisu potřebuji překonávat schody s výškou osmnáct centimetrů,“ přiblížil Herba.

Rekordní zápis v počtu překonaných nejvyšších budov na světě chce dál navyšovat. Sedmnáctý zářez hodlá zaznamenat v polovině května v nejvyšší budově Estonska v tamějším hlavním městě Tallinnu, která má podobně jako AZ Tower třicet poschodí, pak přijdou na řadu další mrakodrapy v Pobaltí.

Na další zářezy se Herba opět připraví v domovském Řešově, odkud pochází. „Trénuju v tamějších nejvyšších budovách, kde jsem taky začínal,“ popsal sedmatřicetiletý Polák.

Čtvrtstoletí se věnoval závodění v biketrialu, v roce 2009 zkusil štěstí v reality show Polsko má talent, kde dokráčel do semifinále. Poté mu ale učarovala šance překonávat lidské limity, jako první vyjel na kole na nejvyšší budovu rodné země ve Varšavě.

Drží také třeba rekordní zápis v počtu zdolaných schodů na kole za minutu. Ve slavném bruselském Atomiu pokořil za šedesát vteřin 119 schodů.