Po třech sezonách klub opouští a stěhuje se do druhé španělské ligy, bude hrát za Alicante. „Je to pro mě posun za lepším. Druhá španělská liga má dobrou úroveň, zároveň se přiblížím ACB lize. Zkusím si něco jiného v zahraničí,“ uvedl Bálint s tím, že ho láká nejvyšší španělská soutěž ACB.

Dvacetiletý křídelník počítá, že na Pyrenejském poloostrově bude víc na očích. „Druhá španělská liga je lepší než naše a myslím, že se na ni dívá víc lidí ze zahraničí než na českou ligu. Klub hrál play-off a myslím, že má ambice bojovat o nejvyšší příčky. Určitě to pro mě bude posun,“ podotkl Bálint.

Česká basketbalová reprezentace se sešla v Brně.
Čeští basketbalisté vstoupili do turnaje v Brně prohrou s Argentinou

Talentovaný český reprezentant chtěl ve svém prvním zahraničním angažmá zůstat v Evropě, nad přesunem do zámoří neuvažoval. „Amerika mě úplně neláká, jsou tam miliony hráčů i na mé pozici. Nejsou lepší, ale v Americe by asi dostávali víc prostoru. Řekl jsem si, že spíš půjdu evropskou cestou než americkou,“ objasnil.

Bálint strávil v Brně tři sezony po příchodu z Prostějova. V lize odehrál 134 utkání, v nichž nasbíral 1284 bodů, 234 doskoků a 333 asistencí. „Je to jeden z nejlepších talentů v Česku a má přes svůj mladý věk mezinárodní zkušenosti. Je to pro nás hráč jak pro současnost, tak pro budoucnost,“ uvedl sportovní ředitel Alicante Asier Alonso.

Závěr uplynulého týdne prožil Bálint s českou reprezentací na přípravném turnaji v Brně. Naskočil do utkání s Argentinou, svěřenci kouče Diega Ocampa se poměřili s hvězdami světového formátu, jako jsou Facundo Campazzo z Realu Madrid a Luca Vildoza z Panathinaikosu Atény. „Těší mě, že přijedou takoví euroligoví hráči. Pro nás a hlavně pro mě to bude velká zkušenost a jsem hrozně rád, že si proti Argentině můžu zahrát. Zjistím, na čem přibližně jsem a kam se můžu posouvat,“ povídal Bálint ještě před turnajem.

Proti jihoamerickému celku v sestavě nechyběl, české mužstvo podlehlo Argentině 87:101. V neděli český celek prohrál s Belgií 73:75 a na turnaji skončil poslední.

Šlo o generálku na předkvalifikaci o olympijské hry v Paříži, do níž vstoupí Češi v sobotu v Tallinnu proti domácímu Estonsku. Pak narazí na Izrael a Severní Makedonii. První dva celky postoupí do semifinále, kde se utkají v Gliwicích s úspěšnými celky ze skupiny B, kterou tvoří domácí Polsko, Portugalsko, Maďarsko a Bosna a Hercegovina. „Podle mě jsme v Brně narazili na lepší týmy, než potkáme v Estonsku. Tam možná budeme favorit, tlak na nás bude asi větší. Uvidíme, jak se s tím popereme,“ uvažoval.

Brněnský basketbalista Viktor Půlpán v dresu národního týmu.
Čeští basketbalisté v Brně těsně nestačili na Belgii

Pod novým trenérem Ocampem si český celek zatím připsal čtyři prohry z pěti přípravných duelů. Jaký je rozdíl mezi novým koučem a jeho izraelským předchůdcem Ronenem Ginzburgem? „Je to trochu skok. Ronen je víc v klidu, tréninky byly kratší, teď jsou víc intenzivní a hlavně delší, takže si všichni pomalu zvykáme. Nový trenér s námi víc mluví, tréninky jsou rozsekané, vždycky po pár minutách zastavíme a bavíme se o tom. S Ronenem vše odsýpalo, mluvili jsme až po tréninku,“ porovnal Bálint.

V národním týmu pořád platí za benjamínka, této nálepky by se však už rád zbavil. „Chtěl bych pomalu přecházet k něčemu víc, ale pořád jsem ten mladý a sbírám zkušenosti. Snažím se brát dobré minuty, na hřišti odvést svoji práci a nechat tam maximum,“ doplnil.