V Kielu nastupuje pod vedením české házenkářské legendy Filipa Jíchy, který se před startem sezony přesunul na pozici hlavního kouče. „Filda je dobrý trenér. Jsem spokojený, nemůžu si stěžovat,“ přiblížil rodák z Přerova.

Na otázku, jestli má u bývalého reprezentačního parťáka nějaké výhody, zareagoval pohotově. „Nemám, je to profesionál a všechno bere zodpovědně. Jako trenér je ještě větší puntičkář než na hřišti,“ popsal s úsměvem dlouholetý tahoun házenkářské reprezentace.

Zatímco na klubové úrovni se specializuje na defenzivní činnost, v národním týmu dostane víc prostoru pro ofenzivní výpady. „Dostanu se stoprocentně víc dopředu než v Kielu. Přeběhnu z obrany do útoku a pak se zase rychle schovám na střídačku, abych se vydýchal a napil vody,“ smála se reprezentační stálice.

Český tým nastoupí k zápasům základní skupiny ve Vídni. Jako první se postaví v pátek od čtvrt na sedm večer domácímu Rakousku. Největší hvězda našich jižních sousedů je třiadvacetiletý Horákův spoluhráč z Kielu Nikola Bilyk. „Už přes dva měsíce mu vyhrožuju, že po půlce sezony v Německu vytáhnu voodoo panenku a budu do ní píchat jehličkami,“ culil se muž, který má za sebou kromě německých štací taky angažmá v běloruském Brestu.

Přestože v Kielu dostává Bilyk od trenérů hodně prostoru, český vousáč předpokládá, že v reprezentaci na něj vsadí ještě víc. „Taky ale bude víc pod tlakem. Ne přímo od trenéra nebo hráčů, ale spíš od domácích fanoušků a sebe samého,“ zamyslel se.

Kromě Rakouska se Češi ve skupině střetnou ještě se Severní Makedonií a Ukrajinou. „Skupina je vyrovnaná. Může z ní postoupit každý, stejně jako v ní může každý skončit,“ podotkl Horák.

Odmítl spekulace o nejtěžším soupeři. „To se nedá říct. Každý protivník má v týmu individuality, na kterých hru staví, a záleží na aktuální formě. Když soupeř spálí tři nebo čtyři příležitosti, pak máme velkou šanci,“ uvažoval.

Doufá, že se s týmem opře o co největší podporu českých příznivců. Vyrovnáním historicky nejlepšího umístění na evropském šampionátu – tedy šestým místem – jim před dvěma lety v Chorvatsku se spoluhráči připravil víc než povedenou pozvánku. „Slyšel jsem, že někteří fanoušci dorazí z Alp, Vídeň mají po cestě. Když přijedou z hor i s lyžáky a budou pořádně dupat, taky je pořádně uslyšíme. Snad jich přijede co nejvíc. Přijeďte, prosím,“ zval české fanoušky.

V Rakousku očekává rodinu i kamarády. „Doufám, že přijedou. Slíbili mi to, ale do Vídně se ze střední Moravy, odkud pocházím, jede přes jižní Moravu. Stačí píchnout kolo u vinného sklípku a mám po podpoře,“ smál se hráč, který na předchozím mistrovství Evropy ve Vídni před deseti lety chyběl.

Finální přípravu v Brně si reprezentanti před každým z tréninků zpestřili tradičním fotbalem. „Hrajeme staří proti mladým. Na prvním tréninku dostali staří nakládačku, protože měli slabého brankáře. Pak jsem přijel já a už jsem bránu zavřel,“ dodal s úsměvem.

Zajímavost o mistrovství Evropy
Evropský šampionát se koná každé dva roky od roku 1994. Historicky nejlepším umístěním českého výběru je šesté místo, které národní tým uzmul v roce 1996 ve Španělsku a znovu zopakoval před dvěma lety v Chorvatsku. Vítěz posledního šampionátu je Španělsko, které ve finále porazilo Švédsko 29:23. Právě Švédové jsou ale nejúspěšnější tým v historii mistrovství Evropy. Od roku 1994 uzmuli už čtyřikrát nejcennější kov. Francie má za stejnou dobu tři zlaté medaile.