Ve středu v sedm hodin večer se svěřenci trenéra Michala Nekoly postaví v Karlových Varech v semifinále Turecku. Další dvojici tvoří Estonsko a Portugalsko. „O výsledky nám nešlo, věděli jsme, že účast máme jistou. Každé kolo jsme točili sestavou, soustředili jsme se spíš na předvedenou hru. V určitých fázích byla na dobré úrovni a snad nás duely dobře připravily,“ hlásí dvacetiletý brněnský rodák.

Tento plán jste si stanovili s trenérem před začátkem Evropské ligy?
Kouč chtěl všechny vyzkoušet a dát jim šanci. Počítali jsme, že se na výsledky důraz neklade, ale zároveň jsme chtěli vyhrát každé utkání. Bohužel to ne vždy vyšlo.

Vidíte na týmu posun?
Postupně jsme se zlepšovali, na začátku jsme se hledali a nebyli sehraní. Pořád máme co zdokonalovat a snad to bouchne ve Varech.

V čem tkví síla mužstva?
Nejsme výběr superhvězd, musíme hrát týmově a pomáhat jeden druhému. Kolektivní hrou a hlavně soustředěností můžeme vítězit.

Jak prestižně berete Zlatou evropskou ligu?
Sice nemá takovou úroveň jako světová liga, ale hrají ji silné týmy, což jsme ve skupině pocítili. V semifinále nás čeká Turecko a zase jde o kvalitního soupeře. Myslím si však, že na něj máme.

V národním týmu dostáváte díky svým výkonům hodně prostoru. Cítíte se jako tahoun mužstva?
Jsem za svou pozici v družstvu rád a hlavně že jsem jedna z útočných opor a mám důvěru od trenéra. Roli lídra se chci do budoucna ještě naučit, zatím se v ní necítím stoprocentní.

Vezmete si někdy slovo v kabině?
Na to jsem ještě moc mladý. (smích)

Už druhý rok nastupujete v italské nejvyšší soutěži za celek Monza a letos jste vybojovali páté místo. Jak angažmá hodnotíte?
Chtěl jsem sice vyhrávat, ale výsledky pro mě nebyly až tak podstatné. Důležité je, že jsem odehrál všechny duely a získal spoustu nových zkušeností. Posunulo mě to dál a víc si věřím v různých herních činnostech.

Sedí vám soutěž?
Podle mě jde o nejkvalitnější ligu na světě, navíc v ní od příští sezony budou hrát nejlepší volejbalisté planety. Přichází například Wilfredo León, což je nejlepší volejbalista na světě, a také Yoandy Leal z Brazílie. Když proti mně stojí dobrý hráč, mám pokaždé velkou motivaci jej porazit a být lepší než on.

Žije se vám v Itálii dobře?
V Monze se mi líbí, je pro mě druhý domov. Našel jsem si tam spoustu přátel a už se v Itálii cítím víc doma než v Brně. Jsem šest let pryč a moc kamarádů mi v České republice nezbylo.

Takže zřejmě zůstáváte i v příští sezoně…
Prodloužil jsem smlouvu o rok a pak se uvidí.