Skvěle rozjel týmový sprint, který obsadil sedmou příčku, v keirinu skončil dvanáctý a ve sprintu jednotlivců opět sedmý. To vše ve třech dnech. „Jezdilo se mi dobře, celý víkend jsem měl dobré nohy, jen v keirinu mi to o minikousek utíkalo,“ mrzelo brněnského dráhaře.

Právě v něm mu totiž k postupu z prvního kola i následné opravy chybělo minimum, 15 a 22 setin sekundy. „V Berlíně mě keirin mrzel, bylo to nevděčné. Máme v něm větší šance na top výsledek, tréninky zaměřujeme spíš na něj. Nechci však zavrhovat ani jednu disciplínu. Ve sprintu se mi povedl super výsledek, který mi udělal fakt radost. Dobře jsem si zazávodil a spravil si chuť,“ popsal sedmadvacetiletý jezdec.

V Berlíně se jeho zásluhou český sprint po pěti letech dočkal čtvrtfinálové účasti na velké akci. Naposledy obsadil právě Kelemen bronz před pěti lety v mexickém Aguascalientes. Jenže rodák z Brnířova na Domažlicku ovládá i keirin, před rokem v něm bral bronz na Světovém poháru v Santiagu de Chile. „Jsou to rozdílné disciplíny. Sprint je víc o hrubé síle, hned ukázat výkon, na keirin potřebuje jezdec delší dobu umět rychle jet. I taktika se liší,“ vysvětlil.

V obou disciplínách startoval na olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiro, ale tentokrát dostává v keirinu přednost spíš Tomáš Bábek, který v něm vybojoval bronz na mistrovství světa, získal evropský titul a ovládl celkové pořadí předloňského Světového poháru.

Bábek v Německu absolvoval pevný kilometr, takže v keirinu opět přišla řada na Kelemena, mistra Evropy z roku 2015. „Potřebuji dostat pod kůži sprint i keirin, pak se mi jezdí líp. Když tři měsíce v něčem nezávodím, hrozně to cítím,“ popsal.

Příští týden zamíří sprinteři brněnské Dukly na Světový pohár do Londýna. Z elitních jezdců tam poletí pouze Kelemen. „Ostatní mají volno, trochu jsem si vykřičel místo, abych jel. Potřebuji závodit s takovými jezdci na dřevěné dráze, to je nejlepší trénink. Londýn není tak daleko, byla by škoda nejet,“ prohlásil účastník olympijských her v Riu i Londýně.

Před hrami v Brazílii objížděl velké závody téměř bez pauzy, startoval ve sprintu i keirinu, aby přidával body do kvalifikace. Z namáhavého programu ani potom příliš neslevil. „Myslím, že se to na mně podepsalo. Chci víc poslouchat svoje tělo, hlídat si to. Když ucítím, že jdu přes hranu psychicky nebo fyzicky, raději si řeknu,“ doplnil Kelemen.

Za necele dva roky touží v japonském Tokiu završit olympijský hattrick. „Motivaci mám zpátky, chci triple,“ usmál se český sprinter.

Závody sprinterů v dráhové cyklisticeTýmový sprint: V jednom družstvu nastoupí vždy tři jezdci a závodí se na tři kola s pevným startem. Po každém okruhu vedoucí jezdec odstupuje, rozhoduje čas posledního v cíli.

Sprint jednotlivců: Po kvalifikaci na 200 metrů s letmým startem postoupí čtyři nejrychlejší rovnou do osmifinále, zatímco jezdci na 5. až 28. místě se utkají ve dvojicích v první vyřazovací jízdě. (Pátý jezdec kvalifikace jde na 28. v pořadí a tak dále.) Jezdí se na tři okruhy, rychlejší v cíli postupuje. Od čtvrtfinále se utkávají dráhaři o postup na dvě vítězné jízdy.

Keirin: Zpravidla proti sobě nastupuje šest jezdců a závodí na šest kol, tedy kilometr a půl. Zpočátku jedou podle vylosovaného pořadí za motocyklem, takzvanou dernou, která pozvolna zvyšuje tempo až do rychlosti kolem padesáti kilometrů v hodině. Po třech kolech odstoupí a dráhaři spurtujíc do cíle. Nejrychlejší postupují do druhé kola, poražení do oprav. Tři nejlepších z každé rozjížďky druhého kola se dostanou do finále.

1000/500 metrů s pevným startem: Individuální závod s pevným startem. Cíl cyklistů je v co nejkratším čase ujet předepsanou vzdálenost. Muži závodí v kilometru, ženy na poloviční trati.