Dva promarněné setboly, dvě školácké chyby ve třetím setu. Především díky nim volejbalistky KP Brno zamávaly letošním evropským pohárům. Postup do 3. kola Challenge Cupu jim proti francouzskému Istres jim včera unikl o jediný set. Ve své hale sice zvítězily 3:2, ale to na odčinění výsledku 1:3 z Francie nestačilo.

„Rozhodla naše menší odvaha. Báli jsme se zariskovat,“ litoval brněnský kouč Ondřej Marek.
Jeho svěřenkyně stejně jako před týdnem vstoupily do utkání nervózně a hladce ztratily první sadu. „Francouzky na nás dávaly servis s maximálním rizikem a taktika jim bohužel vycházela,“ posteskl si Marek.

Brňanky se pod vedením spolehlivé Útlé zvedly, začaly soupeřkám oplácet stejnou notou, a celá série se tak lámala v koncovce třetí sady.
Královopolanky vedly 24:22 a měly blízko k důležitému vedení 2:1 sety. „V té chvíli jsme udělali dvě školácké chyby. Jednou jsme nevybrali míč v poli, podruhé nám tam spadl volný servis,“ popsal klíčové okamžiky zápasu Marek.

Francouzky poté chytly novou mízu a uhrály tolik kýžený set. V následujících sadách už se hrálo jen o body do koeficientu a koučové obou týmů dali přednost hráčkám z lavičky. „Chtěl jsem nechat odpočívat zkušenější hráčky na extraligový duel proti Ostravě. To bude malá bitva o druhé místo v soutěží a cheme ji zvládnout,“ díval se dopředu Marek.

Královpolanky proti Istres propásly šanci na nejlepší historický výsledek klubu v evropských pohárech. „Škoda. Jejich volejbal nám prostě neseděl. Měly takový specifický styl, který se nedá srovnat s žádným mančaftem v naší lize,“ uvedl Marek.
Podle šéfa brněnského klubu Miroslava Jaskulky bohužel chybí české extralize vyšší úroveň. „Naše holky pak nejsou zvyklé na vypjaté koncovky. V české lize je můžou uhrát i průměrným výkonem, v pohárech to tak není,“ přidal svůj názor Jaskulka.

Škoda, Istres byl schůdný soupeř, stýskala si Tobiášová po konci v pohárech

Propásly jedinečnou šanci vybojovat nejlepší výsledek pro KP Brno v evropských pohárech. Brněnské volejbalistky slibně rozehrály odvetu 2. kola Challenge Cupu proti Istres a zdálo se, že mají velkou šanci odčinit porážku z Francie. Postup byl blízko. Královopolanky měly za stavu 1:1 na sety ve třetí sadě dva setboly. Ale naděje se po dvou hrubkách rozplynula. „Škoda, podle mě bylo Istres schůdný soupeř,“ posteskla si zkušená smečařka Tereza Tobiášová.

Po špatném úvodu jste se zvedly. Co se stalo v koncovce třetí sady?

No… Nechci být sprostá. (smích) Prostě jsme ji nezvládly. Každý udělal chybu.

V čem spatřujete největší rozdíl mezi oběma týmy?

Na přihrávce a na servisu. V prvním setu jsme vůbec neodpřihrávaly. Francouzky šly tvrdě do servisu, málo kazily, to byl asi zásadní rozdíl.

Brno má mladý tým. Nezvládaly jste koncovky, byly jste nervózní?

Nervozita se na týmu určitě podepsala. Je fakt, že stále hledáme optimální přihrávající sestavu. Nemáme v týmu klasickou přihrávající smečařku. Různě se to točí..

Je velký rozdíl hrát takový zápas oproti lize?

Je to zpestření. Soupeřky z ligy dobře známe. V pohárech přichází nové zkušenosti. Kromě mě a Katky Božkové máme hodně mladý tým. Právě proto je škoda, že se nepodařilo projít dál.

Přitom Francouzky nebyly nepřijatelný protivník.

Už jsme si zanadávaly. (smích) Škoda, nikdy jsme se nedostaly do třetího kola., když jsme hrály nějaký evropský pohár. Istres schůdný soupeř. Bylo to o naší hře a našem výkonu, než že by nám nějak výrazně zatápěly.

Mimochodem sledovala jste Prostějovanky v Lize mistryň?

Sledovala. Hodně se zlepšily. Obrovskou posilu mají v Miladě Spalové. To je vynikající hráčka. Po problémech s ramenem se dokázala vrátit.

Takže bude v extralize těžké zopakovat vyrovnaný duel jako v Brně, kde jste těsně podlehly 2:3 na sety?

Mají obrovský potenciál. Možná by se dal zopakovat domácí výsledek, ale musely bychom hrát opravdu suprově. Škoda, že jsme nevyhrály ten pátý set, protože takovou šanci už možná nedostaneme.