Opět nejistý osud má před sebou tradiční motocyklová Velká cena České republiky na brněnském Masarykově okruhu. Organizátorům totiž chybí v rozpočtu jedenatřicet milionů korun. Úředníci ministerstva školství totiž na letošní ročník poslali jen devětatřicet milionů místo očekávaných loňských sedmdesáti.

Přesto letošní ročník mezi třetím a pátým srpnem ohrožený není. Připravení jsou na něj podnikatelé z okolí, hoteliéři hlásí plno.

Že ministerstvo víc peněz nedá, potvrdil náměstek ministra Karel Kovář. „Částka je pro letošní rok konečná,“ sdělil.

Ilustrační foto.
Brněnští politici: Ve městě není pro uprchlíky místo

Celkové náklady na motocyklový závod činí 165 milionů korun. Vstupné z nich pokryje podle očekávání pětašedesát milionů. Kromě státní dotace dvaceti miliony přispěje Jihomoravský kraj, Brno dá deset.

Velká cena Brna
∙ Ubytovací zařízení v době Velké ceny každoročně zdražují, přirážky se pohybují okolo 30 nebo 40 procent.
∙ Například v kempu Alpa zvedají oproti 90 korunám za noc cenu na 140 korun. Za obytný přívěs lidé zaplatí čtyřnásobek. Místo stokoruny je vyjde na čtyři sta za noc.

Kde sežene pořádající Spolek pro GP ČR Brno, v němž se spojily kraj a město, chybějící desetimiliony, zatím jeho zástupci nesdělili. „Úvahy o tom jsou zatím předčasné,“ prohlásila Kateřina Gardoňová z brněnského magistrátu.

Představitelé kraje i města věří, že zbytek peněz dostanou od státu zpětně. „Předpokládáme, že případný deficit v závěrečném účtu závodu ministerstvo pokryje,“ uvedla krajská mluvčí Monika Brindzáková.

Ministerští úředníci připustili, že to je reálné. „Po vyúčtování akce určitě povedeme jednání,“ nastínil náměstek Kovář.

Ilustrační foto
Líné spermie rozhýbe látka podobná kofeinu

Nyní je pořadatelský spolek vůči promotérské firmě Dorna v prodlení za platbu první poloviny zalistovacího poplatku – dvaapadesáti milionů. Pokrýt ji má právě dotace z ministerstva. „Do této chvíle jsme neobdrželi vůbec žádné peníze,“ oznámil v úterý tajemník spolku Adam Svoboda.Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK

Už v roce 2015 hrozilo, že závody na Masarykově okruhu kvůli nedostatku peněz skončí. Pro jejich záchranu se spojilo Brno s krajem a založily zmíněný spolek. „Loni skončil se ziskem. Vracel ministerstvu dva a půl milionu,“ poznamenala Gardoňová.

Navzdory problémům jsou v plném proudu přípravy na letošní ročník Velké ceny. A to nejen na okruhu. Chystají se také hoteliéři a majitelé kempů. „Máme pár volných míst, ale jen na noc ze třetího na čtvrtého srpna, pak už je plno. Jezdí k nám spíše cizinci. Zdražujeme až o čtyřicet procent,“ uvedla například Darina Lacková z hotelu Rakovec.

Slovenský světový  šampion Peter Sagan neochvějně míří za šestým zeleným trikotem pro nejlepšího cyklistu v bodovací soutěži.
Sprintery ničí na Tour drsné kopce, pro Svoradu nic překvapivého

Rok dopředu mají plno v Žebětínském dvoře. „Máme většinou stálou klientelu, spíše cizince. Ceny jsou stejné, nenavyšujeme je,“ řekl za hotel Václav Živný.

Velký zájem je i o místa v kempech. „Zájemci se nám hlásí od Vánoc. Teď už jim píšeme, že nemáme místo,“ řekla Jitka Božková z kempu Oáza v Ostrovačicích na Brněnsku.

Velkou návštěvnost očekávají i provozovatelé blízkého kempu Alpa. „Ve čtvrtek už většinou býváme plní. Jestli přijedou lidé v pátek nebo v sobotu, do kempu je už nedám,“ uvedla za kemp Renata Kořínková. Připustila, že ceny v Alpě během Velké ceny zvyšují asi o padesát korun.

Naopak k dostání jsou vstupenky na závody. Ceny jsou stejné jako loni. Nejlevnější na tři dny stojí 2300 korun.

V půjčovně loděk u Brněnské přehrady údajně ukradli mobil. Pak se tři podezřelí mladíci snažili uniknout po vodní hladině na jednom ze zapůjčených šlapadel.
Ukradli mobil, chtěli ujet na šlapadle. Pirátská plavba skončila po 200 metrech