To se stává běžně, že terč vylétává na pokyn pozdě?
V Moskvě se mi to stávalo na jednom konkrétním stanovišti číslo čtyři. Jako by elektronika můj hluboký hlas zaznamenala pozdě a vylétl pak pozdě terč.

Můžete v takovém případě něco dělat?
Mám možnost zvednout ruku a terč nepřijmout. Když rozhodčí vidí, že vylétl se zpožděním, dá mi nový, ale riskujete, že to rozhodčí třeba tak nesleduje. Může říct, že terč vylétl správně a dá vám nulu. V té rychlosti, což jsou setiny sekundy, jsem se rozhodl terč přijmout a vystřelit po něm, takže jsem se o něj připravil.

Pak se vám to stalo znovu?
Ve finále mi dvakrát vylétl terč pozdě a dvakrát jsem minul. Když mi vylétl pozdě potřetí, nepřijal jsem ho. Zvedl jsem ruku a rozhodčí mi dal nový, takže jsem si to zopakoval a trefil ho. Už jsem si řekl, že jestli se to stane znovu, už terč nepřijmu.

Zkusil jste třeba měnit hlas?
Měníme hlasy, když je někde problém. S jedním výrobcem elektroniky máme velké problémy, takže se snažíme hlas měnit. Taková střelnice je v Německu, kde člověk musí udržet pevné nervy.

Jaké se používají pokyny?
Někomu mikrofon reaguje na zvolání ha, někomu na ó, někomu na á. Je to podle tónu hlasu.

Co fungovalo vám?
Řval jsem celou dobu á. Od toho jsou tréninky, aby si člověk před závodem vyzkoušel, kam dávat flintu před zavoláním, kam se dívat očima, jaký tón hlasu použít a jaká budou fungovat skla brýlí. Mám zhruba pět druhů, které měním.


Liptákovy úspěchy
Mistrovství světa:
bronz v jednotlivcích 2017 a 2010, stříbro v družstvech 2017 a 2011, bronz v družstvech 2014
Mistrovství Evropy:
stříbro v jednotlivcích 2012, bronz v jednotlivcích 2008, zlato v družstvech 2011 a 2010, stříbro v družstvech 2012 a 2008, bronz v družstvech 2017
Světový pohár:
vítězství v jednotlivcích 2016 a 2014

Právě odstín brýlových skel vás ve finále také limitoval, že?
Udělal jsem menší chybu, že jsem zvolil špatný odstín skel na brýlích. Postupem času, když se stmívalo, mi to trošku dělalo problémy. Kdybych měl jiný, možná jsem dopadl ještě hůř, ale vnímal jsem to tak, že jsem tam možná měl rezervu.

Brýle ve finále nelze měnit?
Jak odpadávají lidi, střílí se čím dál rychleji a máme dvanáct sekund na zavolání o terč. Chvíli trvá, než si oči na jiná skla zvyknou, navíc musím sundat sluchátka, oddělat stínítka, přehodit skla. Už bych šel hned na řadu a možná bych kvůli stresu taky minul.

Jaké je ideální střelecké pozadí?
Pro naši disciplínu je nejlepší ucelené pozadí jako v Itálii nebo v německém Mnichově, kde mají za dopadovou plochou udělaný obrovský val a na něm zelenou plachtu. Terče mají celou dobu letu za sebou hromadu hlíny a zelenou plachtu, nelétají někam do oblohy, kde se ztrácejí v bílých mracích, což je na trapu ideální.

Kam stavíte druhou bronzovou medaili?
V roce 2010 byla třešnička na dortu, že jsem získal i postupové místo na olympiádu. Je škoda, že tady se neudělovalo, příští rok už na mistrovství světa postupová místa budou. Každá medaile z Evropy, světa a světových pohárů je skvělá a moc si jí vážím, protože nikdy nevíte, jestli není poslední. Stříleli jsme v konkurenci 147 lidí, mezi 39 družstvy jsme k tomu získali stříbrnou medaili za vítěznými Italy.

Na stříbru se podíleli David Kostelecký s Miroslavem Štěpánem…
Chci vyzdvihnout jejich výkony, David poslední den střelil čistých padesát terčů a družstvo potáhl. Mirďa má teprve jedenadvacet let, je to talent a bojovník, do budoucna může být pilíř českého střeleckého družstva. V červenci na mistrovství Evropy v Baku vyhrál David titul v jednotlivcích a ve družstvech jsme brali bronz. Nevím, jestli se někdy podaří zopakovat tak úspěšná sezona. Možná nám časem dojde, co jsme dokázali, je to dobré pro českou střelbu.

Byla patřičná oslava dvou medailí?
Do detailů bych nezacházel, nicméně šéf mi psal, že je potřeba to oslavit, takže teď mě čtrnáct dní neuvidí v práci. To je samozřejmě sranda. (smích) Točili tam české pivo, takže jsme si dali. Ani jsme nešli spát, protože jsme vstávali fakt brzy ráno a mířili do letadla. David se vracel až v úterý a slíbili jsme si, že se potkáme a nějaká oslava ještě bude. Doufám, že v brzké době.