VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šafářová: Bílá z Wimbledonu zmizí, přibudou provokace

Brno /OLYMPIJSKÁ VÝZVA/ - Brněnská tenistka Lucie Šafářová neuspěla na Roland Garros, chuť si chce spravit v Londýně. Wimbledon kvůli hrám povolí strakaté modely oblečení.

3.6.2012
SDÍLEJ:

Lucie Šafářová ve Fed Cupu proti Itálii.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Prokleté druhé kolo. Už popáté za sebou. Tenistka Lucie Šafářová se ani letos v Paříži moc nezdržela. Turnajovou dvacítku na Roland Garros zdeptala de sítkami čopů a liftů Maria Martínezo-vá-Sánchezová. Španělka zvítězila 2:0 a utnula antukové nadšení brněnské rodačky.

Pětadvacetiletou hráčku ovšem na rozdíl od žebříčkově hůře postavených tenistek nemusí grandslamový neúspěch budit ze snů. Po pařížském turnaji totiž počítač organizace WTA definitivně sečte body a určí 56 jmen pro olympijský turnaj v Londýně. Šafářové patří dvaadvacátá pozice a vrchol sportovního roku má už jistý. Na hry pod pěti kruhy pojede podruhé v ka-riéře. „Olympiáda je obrovská výzva a láká mě. Je srovnatelná s grandslamy, i když někteří tenisté říkají něco jiného," myslí si.

Španělka vás na druhém grandslamu sezony ničila krácením hry. Mohla jste na její styl reagovat lépe?

Soupeřka hrála přesně to, co mi nevyhovuje. Všechno jí vycházelo a na mě to platilo. Proti někomu takovému nikdy nechytím správný rytmus. Pořád střídá lift z for-hendu, čopuje a skvěle krátí. Dost jsem se naběhala. Měly jsme na přípravu na tento styl s trenérkou dva dny. Jenže ona hrála lépe, než jsme si obě myslely, a já chybovala.

Po utkání jste vypadala zdrceně. Bylo to tak?

Jsem hodně zklamaná. V této sezoně jsem doposud na antuce hrála docela dobře. Než jsem onemocněla, tak se mi dařilo. Sedla mi Praha, předtím i Charleston. Cítila jsem se dobře. Byla jsem nasazená a chtěla splnit svoji roli. Čekala jsem, že se mi v Paříži povede lépe.

Věřila jste, že po Roland Garros poskočíte do první světové dvacítky?

Jasně. Světová špička je teď otevřenější. Mám o to větší motivaci se o ni poprat. Jenže z druhé strany jsou všechny zápasy náročnější. Dřív hráčkám od dvacátého místa v žebříčku dolů stačilo uhrát třetí čtvrté kolo velkých turnajů a v menších turnajích se dostat co nejdál. Tím se pozice na okruhu uhájila. Teď tahle jistota mizí. Když se zlepším, mám větší šanci poskočit výš. Jenže už nemám jistotu jako dřív.

Lucie Šafářová na turnaji v Charlestonu.

Za tři týdny vás čeká Wimbledon a na stejném místě také olympiáda. Oba turnaje se hrají na trávě. Věříte si na přírodní povrch?

Trávu zrovna nepovažuju za svou oblíbenou. Ztrácím na ní rytmus tím, jak míček skáče blbě a nízko. Jenže loni jsem na ní hrála docela dobře. Pocitově určitě nejlíp za poslední roky.

Zvládnou pořadatelé hned po Wimbledonu podupaný trávník obnovit?

Na to jsem dost zvědavá. Snad ano. Po Wimbledonu totiž vždy kurty hodně trpí.

Zůstanou v areálu i na olympiádu wimbledonské stereotypy jako jahody se šlehačkou?

Doufám. Catering kolem Wimbledonu je vždy výborný a bude tam podle mě znovu.

Jedna tradice ovšem zmizí. Hráči poprvé v All England Clubu nemusí nosit čistě bílé oblečení. Co si o tom myslíte?

To mě zarazilo. Je to nezvyk. Nejraději bych šla na kurt v bílém. Je to zažitá věc. Pro firmy oblékající sportovce vždy znamená olympiáda velkou reklamní kampaň. Ani já sama nevím, co mi sponzor nachystá za kolekci.

Takže je možné, že konzervativní prostředí Wimbledonu uvidí třeba extravagantní modely sester Williamsových?

Někteří tenisté rádi provokují. Určitě někdo s něčím zajímavým přijde.

V čem pro vás bude olympijský turnaj rozdílný od klasického Wimbledonu?

Londýn je krásný a sportem žije vždycky. To bude stejné. Jen mám obavy z olympijské vesnice. Stojí asi dvě hodiny cesty od Wimbledonu, tak se může stát, že nás často potkají kolony a cesta bude zdlouhavá. Slyšela jsem taky, že pro místní Angličany je těžké na olympiádu sehnat lístky. Možná na tribuny přijde divácký mix. Nedorazí asi jen ryzí tenisové publikum jako na Wimbledon.

Pro hodně tenistů olympiáda neznamená velké lákadlo. Grandslamové turnaje táhnou víc. Patříte do této skupiny?

Někteří to říkají. Pro atlety, plavce i střelce je olympiáda naprosto nejvýznamnější závod. Tenisté to mají trošku jinak. Ale pro mě osobně je olympiáda obrovská výzva a láká mě. Je srovnatelná s grandslamy. Každý sportovec sní o medaili. Olympijská medaile je zajímavá i pro tenisty. To nikdo nepopře. Turnaj má zvláštní kouzlo a bude hodně těžký.

V posledních turnajích jste zapracovala na obraně. Ustupujete z nátlakového tenisu?

To ne. Zakládám si na rychlém tenisu a tlaku na soupeřku. Nejsem obranář. Jenže nemůžu hrát jen rychle na riziko. Pracujeme s trenérkou hodně na defenzivě. Je to pro mě docela změna, ale myslím, že jsem se zlepšila. Obrana se mi v posledních zápasech na antuce dařila. Snažím se vyvažovat poměr toho, kdy si můžu dovolit soupeřku tlačit, a kdy už musím i bránit.

České tenistky (zleva) Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká, Lucie Šafářová, Petra Kvitová a nehrající kapitán Petr Pála před semifinále Fed Cupu proti Itálii.

S trenérkou jste se také domluvily na čtyřhrách, kterým se teď věnujete víc. S Ruskou Pavljučenkovou jste dokonce v Charle-stonu vyhrály turnaj WTA. Jak si spolu na kurtech rozumíte?

Debl mě baví. Je skvělé mít na kurtu někoho vedle sebe. Nevěnovala jsem se mu dřív kvůli zdraví, protože jsem těžko zvládala singl i debla. Pokud ale zůstanu zdravá, chci debla hrát častěji. A první titul ve čtyřhře mě naprosto nadchnul.

V čem vám čtyřhra pomůže do singlových zápasů?

Do singlu se návyky z čtyřhry hodí vždycky. Hráč si většinou přenese deblovou šikovnost a jiné dovednosti. Musí se totiž víc sledovat soupeřky a hrát přesněji. Když tohle přenesu do singlu, tak mi to hrozně pomůže.

Vaše trenérka Biljana Veselinovičová je Srbka. Na podzim se ve finále Fed Cupu potkáte právě se Srbskem. Komu bude fandit?

Fed Cup je ještě daleko. Ani nevím, jestli budu nominovaná. Srbové hodně prožívají nacionalismus a dost si na národní cítění potrpí. Trenérka přes rok sleduje srbské tenisty pečlivě. Fandí Djokovičovi nebo Jankovičové. Bude to pro ni zajímavá a nelehká pozice. Myslím, že se bude tvářit neutrálně. (směje se) Nebavily jsme se o tom. Jen jsme si volaly, když oba týmy postoupily do finále.

Loni jste Fed Cup vyhrály. Byl to největší úspěch kariéry?

Asi ano. I když se to s tituly z individuálních turnajů těžko srovnává. Fed Cup je něco jiného. Hrajete za tým, reprezentujete svoji zemi. Člověk má k tenisu jiný přístup, když není na kurtu jen sám za sebe.

Přežil tehdy vítězný pohár oslavy bez úhony?

Ano. Je chráněný. Federace nám ho nedala ani s sebou do Česka. Oslavy mají přísný protokol. Pořád s ním chodí ochranka. I když jsme se s pohárem fotili u Kremlu, byla s námi paní v rukavičkách, která nám trofej předávala. Na mísu si dávají pozor jako na drahocennou starožitnost. Tenisové trofeje jsou hodně hýčkané.

Fotíte se v Kremlu, bydlíte v Monaku, nejradši jezdíte do Austrálie a čas strávený v Americe počítáte na roky. Baví vás ještě vůbec po zážitcích z celého světa návraty do Brna?

Jasně že jo. Mám moc ráda chvilky s rodinou. Například u nás v Líšni chodíme občas bruslit na rybník, což mě baví moc. Když je teda zamrzlý. Třeba Vánoce doma miluju. Loni na podzim jsme zase se sestrou po dlouhé době jely jako správné Brňanky šalinou z Líšně. I to mě bavilo.

Lucie Šafářová ve Fed Cupu proti Itálii.Lucie Šafářová

Narozena: 4. února 1987 v Brně

Sport: tenis

Klub: TK Agrofert Prostějov

Trenérka: Biljana Veselinovičová (Srbsko)

Kariéra: profesionálka na okruhu WTA od roku 2002

Nejlépe v žebříčku: 21. místo v květnu 2012

Profesionální bilance: 270 výher/190 porážek

Největší úspěchy: 4 tituly z turnajů WTA (2005 Estoril, 2005 Forest Hills, 2006 Gold Coast, 2008 Forest Hills), 6 titulů z turnajů ITF (2004 Bastad, 2004 Bergamo, 2005 Capriolo, 2005 Redding, 2005 Prostějov, 2012 Praha), vítězka Fed Cupu 2011, 2012 deblový titul WTA v Charlestonu

Vzory: Steffi Grafová, Lindsay Davenportová

Olympijský klíč

Olympijská kvalifikace pro dvouhry mužů i žen má stejná pravidla. Do Londýna se podívá v každé kategorii 56 šťastlivců, kteří budou v žebříčcích ATP a WTA nejvýše k 11. červnu 2012. Poslední turnaj, kde jde o body do kvalifikace, se právě hraje v Paříži. Po Roland Garrosse žebříček zredukuje, každá země může na hry poslat nanejvýš čtyři hráčky singlu. Ani 56. místo určitě není poslední, které účast v Londýně zaručí. Olympijský turnaj si kromě 56 nejlepších tenistek zahraje ještě osm dalších nominovaných na divokou kartu. Mezi elitní světovou stovkou figuruje osm Češek. Čtyři z nich do Londýna kvůli redukci neproklouznou. Šafářová je v žebříčku WTA na 22. místě a hry má jisté.

Otec: Lucka se s trávou popere

Brno - Teď už stojí jako tichý guru v pozadí. Jenže kariéru Lucie Šafářové nastartoval právě on, otec brněnské tenistky Milan Šafář. Zkušený trenér v Lucii zapálil soutěživého ducha a až do dvanácti let jí stál po boku. Prošli spolu i rakouskou tenisovou akademií. A o čem v souvislosti s dcerou mluví Šafář nyní?

O olympiádě. „Lucka musí zůstat zdravá. Když je delší dobu fit, hraje výborně a může porazit kteroukoliv hráčku. Má nového kondičního trenéra, takže pracují na fyzičce a zdraví jí drží. Jen jí v poslední době trápily problémy se žaludkem. Umí zahrát dobré zápasy i na trávě, se kterou se popere. Nemiluje dlouhé výměny, ale myslím, že olympiáda jí sedne."

O grandslamech. „Lucka je hodně chytrá holka a nad vším přemýšlí. Nad tenisem obzvlášť. Řekl bych, že se na grandslamech nervuje, protože hodně chce uspět a ví, že musí uhrát výsledky. Potom je u tenisu svázaná. Je totiž pravda, že kromě Australian Open před pěti lety se jí tyto velké turnaje moc nedaří."

O soutěživosti. „Já ji k ní vedl. Pořád jsme hráli o něco. Když byla mladší, měli jsme v tréninku systém švýcarských hodinek. Třeba pět minut nesměla pokazit křížový forhend. Když zkazila, všechno znova. Když pět minut překonávala, trumfovali jsme časové rekordy."

O povaze. „Vypěstovala v sobě velkou zodpovědnost. Nikdy nic neodbude. Když maturovala, byla strašně pečlivá. Teď ji zase moc mrzelo, že kvůli tenisu nemá čas na další stu-dium a musela ho vzdát."

O budoucnosti. „Život tenisty je vyčerpávající. Stále se střídají letadla a hotely. Ženy končí kolem třicítky, málo jich kariéru prodlouží. Lucka se chce dostat do dvacítky a držet se v ní. Když bude zdravá, má před sebou pět výborných let."

Neotřesitelná víra v sebe sama

Jednou jsem kvůli fotografiím Lucii Šafářovou nechal pobíhat po střeše nákupní galerie s raketou v ruce. Taky jsme si v Prostějově povídali hned za pokladnami v potravinách o Hugo Haasovi a Evě Pilarové. Jindy jsme si dali obyčejný sraz na brněnském „Svoboďáku" a vyrazili na kávu.

Jedna z nejlepších tenistek světa vždycky působila tiše a nenápadně. I když se vždy pár kolemjdoucích ohlédlo s tím, že tohle děvče znají z televize. Jenže v subtilní Brňance se skrývá něco nevšedního.

Z levoruké tenistky sálá sebevědomí. Přitom Šafářová není nabubřelá hvězda. To vůbec. Jen přesně ví, na co stačí. A nepochybuje o tom. Vykolejit se nedá. I když se z turnaje vrátí s neúspěchem, hledá v tom posilující pozitiva. V její řeči nenajdete jedinou známku podcenění sebe sama. To je úžasná výbava do reality všedních dní.

Podle mě musí vrcholový sportovec přemýšlet přesně jako pětadvacetiletá hráčka. Na tom není nic divného. Jenže ze Šafářové zdravé sebevědomí cítím jaksi dvojnásobně.

I proto tuším, že i kdyby na olympijských kurtech nezářila, týden nato klidně přiveze triumf z jiného turnaje. Díky své víře poskočí do elitní světové dvacítky.

Marek Těšík, sportovní redaktor Deníku Rovnost

Autor: Marek Těšík

3.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Změří si tlak, poslechnou tlukot srdce. Lidé se naučí poznat infarkt od selhání

Francis Koné.

Útočník Koné ze Zbrojovky získal cenu fair play FIFA

JAMU povede Petr Oslzlý. Nově zvolený rektor působil i jako poradce Havla

Brno – Novým rektorem brněnské Janáčkovy akademie múzických umění se stane profesor divadelní fakulty Petr Oslzlý. V pondělí jej zvolili v prvním kole tajného hlasování členové akademického senátu.

AKTUALIZOVÁNO

S autem skončil v tramvajovém kolejišti. Řídil pravděpodobně pod vlivem drog

Brno /FOTOGALERIE/ – K neobvyklému vozidlu v kolejišti museli vyjíždět krátce před půlnocí v noci na pondělí brněnští hasiči. V Žabovřeské ulici pomáhali řidiči, který po nehodě skončil i s autem na tramvajové trati.

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Brně-Žebětíně, Rajhradu, Měníně a Ivančicích

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT