Až do minulého pátku, kdy na evropském šampionátu jezdců do 23 let v belgickém Gentu vybojoval bronzovou medaili v závodě na kilometr s pevným startem. „Když jsem odjížděl, říkal jsem si, že by bylo fajn mít medaili. Možná jsem chtěl malinko lepší čas v kilometru, ale splnilo se mi, co jsem si přál. Vrátil jsem se s medailí a jsem za ni vděčný,“ radoval se Janošek, který zajel čas 1:01,826 minuty.

Předchozí dvě sezony se přitom trápil. Jenže se ukázalo, že talentovaný český reprezentant za vlastní ústup do ústraní ani nemohl. Lékaři totiž zjistili, že prodělal mononukleózu. „Ještě v roce 2016 jsem skončil čtvrtý v kilometru na elitním mistrovství Evropy, ale pak nastal strašný pokles výkonnosti. Snažil jsem, půl roku jsem si říkal, že jsem třeba unavený, ale nešlo to. Čím víc jsem chtěl, tím to bylo horší,“ popsal peripetie rodák z Hranic na Moravě.

Dráhový cyklista brněnské Dukly vyhrál na Evropských hrách pevný kilometr.
Zlatý dráhař Bábek: Přijal jsem, že se můžu rozsekat, nic horšího se mi nestane

Nadějné juniorky
Dvě juniorky reprezentovaly brněnskou Duklu na mistrovství Evropy v belgickém Gentu. Veronika Jaborníková se blýskla pátým místem ve sprintu a sedmým v keirinu. „Škoda, že jí utekl postup do finále keirinu, malé B finále vyhrála s prstem v nose. Projevilo se, že není vyježděná na dřevě,“ uvedl kouč juniorek Zdeněk Nosek. Veronika Bartoníková první rok v této kategorii skončila jedenáctá v keirinu a také sedmá v bodovačce dvojic s Kristýnou Burlovou z Dukly Praha. „Překvapila mě, závodila moc pěkně, ve dvojicích chvíli bojovaly o medaili,“ chválil Nosek.

Až při krevních testech stanovili lékaři diagnózu a mladému cyklistovi se aspoň částečně ulevilo, když zjistil příčinu úpadku výkonu. „Úplně se mi změnil tréninkový plán, tři měsíce jsem pořádně netrénoval. Až loni v říjnu se mi začalo jezdit lépe. Tělo se vypořádávalo se zátěží, cítil jsem, že svaly se víc zmáčknou než předtím,“ oddechl si dvaadvacetiletý dráhař.

Prošel i radikálními životními změnami. „Nerozváděl bych to, ale byla jich spousta. Sáhl jsem si na dno, musel jsem si ujasnit nějaké věci. Od té doby jsem dřel, mé časy byly stále lepší a v červnu jsme na mistrovství republiky v týmovém sprintu s Martinem Čechmanem a Jakubem Šťastným v boji o titul porazili naši elitní skupinu. Předvedl jsem famózní jízdu na třetí pozici, jakou jsem ani nechápal. Od té doby si věřím a vím, za čím si jdu,“ líčil trojnásobný juniorský mistr světa. Zlato bral dvakrát v kilometru a jednou ve sprintu.

Svěřenec kouče Lubomíra Vojty potvrdil vzrůstající výkonnost v belgickém Gentu ještě čtvrtým místem v keirinu. Hned za ním skončil klubový parťák Martin Čechman, který přidal čtvrtou příčku ve sprintu jednotlivců.

V úvodním utkání FORTUNA:LIGY byl autorem dvou jabloneckých gólů nováček v týmu Jan Matoušek.
Matoušek zazářil hned při premiéře za Jablonec: Mé góly povzbudily celé mužstvo

Před Janoškem nyní stojí další výzva, přechází do elitní kategorie. „Může to jít, vždyť první tři jezdci z Evropy v keirinu mají medaile ze světového poháru nebo mistrovství světa dospělých. Bude to něco nového, povede mě jiný kouč. Na změnu se strašně těším. Hlavně děkuji Dukle Brno, trenérovi a dalším, že mě podporují,“ vzkázal cyklista.