Český mládežnický reprezentant se pokusí prokousat do soutěže, kterou si žádný český baseballista ještě nikdy nezahrál. „S maminkou Irenou jsme byli spolužáci a jsem moc rád, že jsem mohl být součást Viktorova vývoje. Nedělám si ambice, že jsem ho všechno naučil. Podpis je pouze začátek. Někteří končí, když dostanou peníze, ale Viktorův cíl je profesionální baseball. Byly doby, kdy jsem nevěřil. Klaním se… Dokázal už teď věci, které bych nezvládl,“ ocenil jej Pavel Chadim, viceprezident Draků pro mládež, který hráče od šesti let trénoval.

Před Večerkou stojí nelehký úkol. Protlouct se složitým systémem nižších soutěží, aby si splnil svůj sen. „Můj cíl je dostat se mezi nejlepší v Major League. Beru podpis jako první krok a budu pokračovat ve stejné práci jako doteď. Doufám, že je to jen začátek,“ přál si Večerka.

Brněnská stáj vybojovala v nizozemském Zandvoortu dvě bronzové příčky.
Stáj Mičánek Motorsport slaví dva senzační bronzy v deštivém Zandvoortu

Jediné procento

Do nejsledovanější světové soutěže vede velmi složitá a dlouhá pouť. Vždyť do MLB se dostane pouze jedno procento hráčů, které organizace podepíší. Kansas city má aktuálně pod smlouvou okolo 230 baseballistů a do zápasů prvního týmu jich zasáhne pouze 25. „Viktor se musí prosadit přes hodně hráčů. Je to sen, ale máme dost času. Bavíme se o hráčích jako rodině, není to o překonání ostatních. Jsme tým a musí dělat všechno nejlepší, co může, to je hlavní,“ prohlásil Nick Leto, skaut Kansas City Royals.

Klub vznikl už v roce 1969 a za svou historii dvakrát vyhrál Světovou sérii, v letech 1985 a 2015. V případě Večerky podepsal teprve čtvrtého Evropana. „Pro nás je to speciální a bereme jeho příchod velmi vážně. Bavili jsme se o něm s mnoha lidmi, měli spoustu telefonátů, každý o něm mluvil jenom dobře. Je talentovaný a chce pracovat. Pomůžeme mu, aby se dál rozvíjel,“ sdělil Leto, který se stará právě o mladé hráče.

Rozhodla rychlost

Zámořské týmy Večerku sledovaly delší dobu. Kansas City definitivně upoutal na konci června při kempu v Londýně, který předcházel zápasům MLB. Tam levoruký nadhazovač vypustil míček rychlostí 92 mil za hodinu, přibližně 145 kilometrů v hodině. To je v devatenácti letech velký příslib. „Od začátku roku se mi ozvaly čtyři organizace, ale v Londýně přišel Kansas, ačkoliv jsme do té doby nebyli v kontaktu. Dostal jsem nabídku dobrou finančně a hlavně příležitost v klubu, kde budu v nejlepší pozici, abych uspěl. Okamžitě jsem přijal,“ líčil český talent.

Urostlý, 191 centimetrů vysoký baseballista má velké předpoklady. „Viktor je vysoký levák. Svými proporcemi a charakterem má víc šancí než ostatní, co podepsali. Je extrémně tvrdohlavý, cílevědomý, takový bejk, což se mu bude hodit. Jde jen o to, aby se sám nezničil. Maká na sobě, a když vydrží zdraví, hlavu má nastavenou vysoko,“ řekl Chadim.

Focení fotbalové Zbrojovky Brno.
Zbrojovka ukázala nové dresy. Domácí budou tradičně červené, venkovní nově černé

Na úvodní díl své zámořské mise vyrazí Večerka na konci července do Arizony, kde se nachází tréninkový komplex Royals, kde si zahraje nováčkovskou soutěž. „Pro mě je po sedmačtyřiceti letech v klubu zadostiučinění, že kluci od nás mají takovou možnost. Věřím, že ten-hle samorost uspěje,“ zadoufal prezident brněnského klubu Igor Kratochvíl.

Pátý Drak do USA

Viktor Večerka se stal pátým hráčem v historii Draků Brno, který podepsal smlouvu s týmem Major League Baseball. První byl nadhazovač Jakub Toufar, jehož si vyhlédl klub Minnesota Twins v roce 2005. „To byl náš první nadhazovač, která hodil rychlostí devadesát mil za hodinu,“ líčil Pavel Chadim, viceprezident Draků pro mládež. O rok později jej následoval do stejné organizace Jakub Hajtmar, nynější polař české reprezentace. Pak se dohodl Jan Vašourek s Philadelphií Phillies a po něm do Cincinnati Reds vyslali Draci Jakuba Ižolda, jako prvního slovenského baseballistu do zámoří. Nikdo se však nedostal výš než do čtvrté nejvyšší soutěže.