Český výběr chlapců i dívek reprezentuje brněnské Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka. „České týmy mohou udělat hodně, jelikož poprvé na těchto hrách startuje škola se zaměřením na volejbal, což dřív nebylo možné. Mají šanci se klidně umístit na předních pozicích,“ povídá manažer akce Zdeněk Jadvidžák.

Zápasy začínají v neděli a chlapecký výběr odehraje skupinu D v hale Sokol Brno I v Kounicově ulici. Střetne se v ní postupně s Lotyšskem, Estonskem a Čínou. Dívky začínají stejný den a v tříčlenné skupině D vyzvou Rakousko a Čínu. Utkání sehrají ve staré hale ve Vodově ulici. Ze skupiny postupují vždy dva nejlepší týmy. Finále obou kategorií se uskuteční příští sobotu.

Favoritů na celkově prvenství je několik. „V obou kategoriích mezi ně patří Srbsko, Německo, Čína, Tchaj-wan i Brazílie,“ tvrdí Jadvidžák.

Kalouda se rozloučil s kariérou hattrickem. Nastoupil i hvězdný Wilfried
Kalouda se rozloučil s kariérou hattrickem. Nastoupil i hvězdný Wilfried

V turnaji však nejde primárně o to, která země jej nakonec vyhraje. „Hlavní záměr akce je, aby se mladí z různých zemí setkali a společně si zasportovali,“ sděluje manažer mistrovství.

I proto týmy absolvují také jiné aktivity než zápasy. V úterý večer se uskuteční Festival národů v DRFG Areně. „Každá země tam bude mít stánek, kde družstva budou prezentovat svoji zemi. Součástí bude ochutnávka tradičních pochutin dané země, jako čokoláda nebo bonbony,“ prozrazuje Jadvidžák.

O den později si účastníci šampionátu prohlédnou také Brno. „V plánu je vycházka na Špilberk, kde si děti vyzkouší různé atrakce jako lukostřelbu a další. Snad vyjde počasí,“ přeje si Jadvidžák.

MS škol v Brně
Zápasy dívek (stará hala ve Vodově ulici):
3. 6., 13.00: ČR – Rakousko
4. 6., 9.30: Čína – ČR
Zápasy chlapců (hala Sokol Brno I v Kounicově ulici):
3. 6., 15.00: Lotyšsko – ČR
4. 6., 9.30: Estonsko – ČR
4. 6., 17.00: ČR – Čína

Systém turnaje: Týmy se v základních skupinách utkají každý s každým. Do boje o medaile postupují první dvě družstva z každé skupiny. Týmy, které skončí níž, však o zápasy nepřijdou a do konce turnaje budou hrát o celkové umístění. Celky z České republiky narazí v další fázi turnaje na soupeře ze skupiny B, v závislosti na umístění.

Hokejový obránce Michal Barinka.
Barinka prodloužil o další rok: Zahrát si se synem v Kometě? Varianta existuje