Nedělní Velkou cenu Austrálie na okruhu Phillip Island odjede na Ducati GP17,o rok novějším modelu než doposud. „Jsem vděčný za příležitost, kterou dostávám. Věřím tomu, že můžeme dosáhnout dobrého výsledku,“ pravil Abraham, který v tomto roce zatím nasbíral titěrných pět bodů.

Pořadí MSPo 15 z 18 závodů

Moto3 1. Jorge Martín 204 bodů 8. Jakub Kornfeil 108

Moto 2 1. Francesco Bagnaia 279

MotoGP 1. Marc Márquez 296 23. Karel Abraham 5

Silnější stroj „zdědí“ po stájovém kolegovi z týmu Ángel Nieto Álvaru Bautistovi. Ten pro závod v Austrálii povýšil do továrního týmu Ducati, kde nahradí zraněného španělského krajana Jorgeho Lorenza, jenž má zlomené zápěstí. „Bautista na té motorce jezdí pravidelně kolem desítky. Austrálie je hodně rychlý okruh a věřím, že Abraham může skončit na dvanáctém místě. Teď doplácí na to, že má jednu z nejslabších motorek v šampionátu,“ podotkl motocyklový expert Václav Svoboda.

Problém dosavadního Abrahamova stroje je především v tom, že už se pro něj nevyrábí náhradní díly. „Není tam prostor pro vylepšení. V podstatě využívají jen to, co zbylo,“ vysvětlil Svoboda.

Možnost na průlom

Kromě motorky dostane brněnský pilot v Austrálii také nového týmového kolegu. Pozici dvojky po něm zaujme domácí jezdec Mike Jones.

Na Phillip Islandu smělé ambice nemá, to Abraham hodlá napravit dojem po nedělní Velké ceně Japonska, kterou kvůli pádu nedokončil. „Přišel jsem o dobrou příležitost bojovat o třinácté místo,“ litoval brněnský pilot, jenž má jistotu, že v příští sezoně dostane kvalitnější stroj než letos.

Součást jeho dvouleté smlouvy se stájí Reale Avintia Racing je, že ročník odjede na Ducati GP18 s nejnovější specifikací. „V MotoGP má odjeto přes sto závodů a řadí se mezi zkušenější. Pokud to prodá v konkurenci dravých jezdců přicházejících z Moto2, může pomýšlet na úspěch a jezdit kolem desátého místa,“ zmínil Svoboda.

Nejlepší sezona, ale…

Životní rok zatím prožívá ve třídě Moto3 Jakub Kornfeil z Rohatce na Hodonínsku. Tři závody před koncem sezony mu patří osmá pozice v pořadí. „Z jednoho úhlu pohledu je to jeho nejlepší ročník, na druhou stranu mu ale chybí víc umístění na stupních vítězů,“ zmínil Svoboda.

Zatím jedinkrát v tomto roce vystoupal Kornfeil mezi tři nejlepší na domácí Grand Prix v Brně, dobrou příležitost navázat na úspěch má v Austrálii, kde v minulosti skončil i na pátém místě. „Už se moc těším na Phillip Island. Na tamější trati jsem už zajel pár slušných závodů. Desátá místa z minulých dvou podniků jsou pro mě málo,“ prohlásil pětadvacetiletý jezdec.

Grand Prix Austrálie začne v neděli brzy ráno našeho času. Dnes jsou na programu volné tréninky.