Barbora Krejčíková i Maria Sakkariová rozhodně patří k nejpříjemnějším překvapením letošního Roland Garros. Jejich postup mezi nejlepší čtyřku čekal málokdo. A co teprve představení, které ve čtvrtek večer předvedly…

"I kdybych dnes prohrála, byla bych na sebe hrdá, protože jsem bojovala. A to je nejdůležitější věc jak ve sportu, tak v životě," řekla v pozápasovém rozhovoru dojatá Krejčíková.

"Když jsem byla mladší a hrála juniorské turnaje, vždy jsem snila, že jednou budu nastupovat v takových zápasech, jako byl ten dnešní. Obě jsme měly šance, obě jsme hrály výborně," dodala Češka.

V prvním setu byla hodně znát nervozita obou soupeřek. Hrálo se o hodně, navíc ani jedna z nich dosud tak velký a sledovaný zápas neabsolvovala. Poměrně vypovídající je statistika nevynucených chyb – 17:17 pouze v úvodní sadě.

Barbora Krejčíková ve čtvrtfinále Roland Garros porazila Cori Gauffovou.
Výhra pro legendu Novotnou. Jásala by, zdravila Krejčíková do nebe nad Paříží

Krejčíková se Sakkariovou si navzájem stále dokola kradly podání, Češka ale v koncovce předvedla o jednu úspěšnou krádež víc a díky tomu vyhrála první sadu 7:5. Ne, nebyla to (alespoň zpočátku) dechberoucí oslava tenisu ani taktická bitva. Spíš střet nervů o to, kdo udělá méně minel.

Klidná Češka, bouřící Řekyně

Nabušená Řekyně se nenechala rozhodit. Ve druhém setu zpřesnila hru, zlepšila servis a hlavně přestala obdarovávat Krejčíkovou body po svých vlastních chybách. Češka nejdřív marně hledala protizbraň a Sakkariová se rychle dostala do vedení 4:0.

Česká tenistka Barbora Krejčíková.
Krejčíková v Paříži udivuje. Je z ní kompletní tenistka, řekl legendární Švéd

Zatímco na pařížském centrkurtu se začínaly prodlužovat stíny, Krejčíková zabrala a dokázala získat tři gemy v řadě a snížit na 3:4 (a po chvíli na 4:5). Nervózní souboj vůlí pokračoval, Sakkariová ale nakonec dokázala sadu dotáhnout do vítězného konce. Také pak náležitě popustila uzdu emocím.

Před třetím setem se Krejčíková poněkud zdržela v šatně, zatímco její soupeřka už netrpělivě stepovala u základní čáry. Chtěla tak rozjetou Sakkariovou trochu rozhodit?

Z posledních sil

Faktem je, že obě tenistky i nadále střídaly skvělé okamžiky a parádní výměny se zcela zbytečnými ztrátami. Řekyně však působila nabuzeněji, odhodlaněji. O poznání tišší Češka se nevzdávala, ale jakoby jí zápas začal pomaličku proklouzávat mezi prsty.

Novak Djokovič během finále Australian Open
Djokoviče se bál i komentátor. Vzteklý Srb sice postoupil, ale na kurtu zuřil

Roli hrála i únava, ostatně Krejčíková je na Roland Garros stále ve hře v deblu, v pátek ji spolu s Kateřinou Siniakovou čeká další semifinále.

Sakkariová díky jednomu úspěšnému brejku vedla 5:4 a dokonce měla jeden mečbol. Hotovo? Zdání klamalo. Krejčíková dokázala odněkud vyštrachat nášup psychických i fyzických sil. Když se jí podařilo dostat Řekyni do delších výměn, začala zase získávat důležité míče. 

Drama vygradovalo

Češka v kritické chvilce prolomila podání své sokyně, vyrovnala na 5:5 a vzápětí brejk potvrdila. Teď byla pod tlakem pro změnu Řekyně. Těžký moment ustála a vyčerpávající drama gradovalo.

Za stavu 7:6 si Krejčíková při servisu soupeřky vybojovala hned tři mečboly, Sakkariová je však dokázala odvrátit. 

Nesmírně vyrovnaný duel pokračoval a Krejčíková znovu zvládla své podání. Takřka nekonečný mač pokračoval za stavu 8:7 a po třech hodinách a třinácti minutách přišel další mečbol pro Češku. 

Krejčíková už zvedala ruce nad hlavu, viděla míček od Sakkariové v autu (a jak ukázala televizní technika, také v autu byl). Jenže rozhodčí byl jiného názoru. I když česká tenistka protestovala, hrálo se dál.

Krejčíkovou to naštěstí nerozhodilo. Vybojovala za chvíli už pátý mečbol a ten po dlouhé výměně proměnila. Postup do finále se stal skutečností!

Semifinálový duel se zapíše do historie grandslamů možná ne svou tenisovou kvalitou, ale rozhodně intenzitou a vystupňovanou dramatičností. "V hledišti navíc seděla Martina Navrátilová, moje hrdinka," smála se Krejčíková, kterou v sobotu čeká finále proti Rusce Pavljučenkové.