Barbora Krejčíková i Maria Sakkariová rozhodně patří k nejpříjemnějším překvapením letošního Roland Garros. Jejich postup mezi nejlepší čtyřku čekal málokdo. A co teprve představení, které ve čtvrtek večer předvedly…

"I kdybych dnes prohrála, byla bych na sebe hrdá, protože jsem bojovala. A to je nejdůležitější věc jak ve sportu, tak v životě," řekla v pozápasovém rozhovoru dojatá Krejčíková.

"Když jsem byla mladší a hrála juniorské turnaje, vždy jsem snila, že jednou budu nastupovat v takových zápasech, jako byl ten dnešní. Obě jsme měly šance, obě jsme hrály výborně," dodala Češka.

V prvním setu byla hodně znát nervozita obou soupeřek. Hrálo se o hodně, navíc ani jedna z nich dosud tak velký a sledovaný zápas neabsolvovala. Poměrně vypovídající je statistika nevynucených chyb – 17:17 pouze v úvodní sadě.

Krejčíková se Sakkariovou si navzájem stále dokola kradly podání, Češka ale v koncovce předvedla o jednu úspěšnou krádež víc a díky tomu vyhrála první sadu 7:5. Ne, nebyla to (alespoň zpočátku) dechberoucí oslava tenisu ani taktická bitva. Spíš střet nervů o to, kdo udělá méně minel.

Klidná Češka, bouřící Řekyně

Nabušená Řekyně se nenechala rozhodit. Ve druhém setu zpřesnila hru, zlepšila servis a hlavně přestala obdarovávat Krejčíkovou body po svých vlastních chybách. Češka nejdřív marně hledala protizbraň a Sakkariová se rychle dostala do vedení 4:0.

Zatímco na pařížském centrkurtu se začínaly prodlužovat stíny, Krejčíková zabrala a dokázala získat tři gemy v řadě a snížit na 3:4 (a po chvíli na 4:5). Nervózní souboj vůlí pokračoval, Sakkariová ale nakonec dokázala sadu dotáhnout do vítězného konce. Také pak náležitě popustila uzdu emocím.

Před třetím setem se Krejčíková poněkud zdržela v šatně, zatímco její soupeřka už netrpělivě stepovala u základní čáry. Chtěla tak rozjetou Sakkariovou trochu rozhodit?

Z posledních sil

Faktem je, že obě tenistky i nadále střídaly skvělé okamžiky a parádní výměny se zcela zbytečnými ztrátami. Řekyně však působila nabuzeněji, odhodlaněji. O poznání tišší Češka se nevzdávala, ale jakoby jí zápas začal pomaličku proklouzávat mezi prsty.

Roli hrála i únava, ostatně Krejčíková je na Roland Garros stále ve hře v deblu, v pátek ji spolu s Kateřinou Siniakovou čeká další semifinále.

Sakkariová díky jednomu úspěšnému brejku vedla 5:4 a dokonce měla jeden mečbol. Hotovo? Zdání klamalo. Krejčíková dokázala odněkud vyštrachat nášup psychických i fyzických sil. Když se jí podařilo dostat Řekyni do delších výměn, začala zase získávat důležité míče. 

Drama vygradovalo

Češka v kritické chvilce prolomila podání své sokyně, vyrovnala na 5:5 a vzápětí brejk potvrdila. Teď byla pod tlakem pro změnu Řekyně. Těžký moment ustála a vyčerpávající drama gradovalo.

Za stavu 7:6 si Krejčíková při servisu soupeřky vybojovala hned tři mečboly, Sakkariová je však dokázala odvrátit. 

Nesmírně vyrovnaný duel pokračoval a Krejčíková znovu zvládla své podání. Takřka nekonečný mač pokračoval za stavu 8:7 a po třech hodinách a třinácti minutách přišel další mečbol pro Češku. 

Krejčíková už zvedala ruce nad hlavu, viděla míček od Sakkariové v autu (a jak ukázala televizní technika, také v autu byl). Jenže rozhodčí byl jiného názoru. I když česká tenistka protestovala, hrálo se dál.

Krejčíkovou to naštěstí nerozhodilo. Vybojovala za chvíli už pátý mečbol a ten po dlouhé výměně proměnila. Postup do finále se stal skutečností!

Semifinálový duel se zapíše do historie grandslamů možná ne svou tenisovou kvalitou, ale rozhodně intenzitou a vystupňovanou dramatičností. "V hledišti navíc seděla Martina Navrátilová, moje hrdinka," smála se Krejčíková, kterou v sobotu čeká finále proti Rusce Pavljučenkové.